INDIJA SE BORI S NOVOM EPIDEMIJOM: Ne postoji vakcina, do 75 posto zaraženih umire

Država se bori sa četvrtom epidemijom ovog virusa za koji ne postoji vakcina od 2018. godine. Virus se širi kontaktom sa tjelesnim tekućinama zaraženih slijepih miševa, svinja ili ljudi, ubijajući i do 75 posto zaraženih.

  • Svijet

  • 14. Sep. 2023  

  • 0

Stručnjaci su se okupili u južnoj indijskoj državi Kerala kako bi prikupili uzorke tekućine od slijepih miševa i voćaka u regiji u kojoj je smrtonosni virus Nipah ubio dvije osobe, a za još tri je ustanovljeno da su pozitivne, javlja Reuters.

Država se bori sa četvrtom epidemijom ovog virusa za koji ne postoji vakcina od 2018. godine. Virus se širi kontaktom sa tjelesnim tekućinama zaraženih slijepih miševa, svinja ili ljudi, ubijajući i do 75 posto zaraženih.

“Testiramo ljudska bića… a u isto vrijeme stručnjaci prikupljaju uzorke tekućine iz šumskih područja koja bi mogla biti žarište širenja“, rekla je za Reuters Veena George, državna ministrica zdravlja, kako navodi Reuters.

Uzorci urina slijepih miševa, životinjskog izmeta i napola pojedenog voća prikupljeni su iz Maruthonkare, sela u kojem je živjela prva žrtva, smještenog pored šume od 300 hektara u kojoj živi nekoliko vrsta ovih životinja.

Voćni šišmiši iz tog područja bili su pozitivni na virus Nipah tokom prve epidemije 2018. godine.

“U fazi smo hiperbudnosti i otkrivanja“, rekla je George, dodajući da je identifikovano 77 osoba sa visokim rizikom od infekcije.

Skoro 800 ljudi testirano je u posljednjih 48 sati u državnom okrugu Kožikode, a dvije odrasle osobe i jedno dijete smješteni su u bolnicu na opservaciju nakon što se ustanovilo da su pozitivni.

Javni uredi, zgrade vlade, obrazovni centri i vjerske institucije zatvoreni su u devet sela u okrugu, dok je javni prevoz obustavljen u ugroženom području.

Virus može zaraziti niz životinja, povećavajući šanse za širenje. Može se zaraziti bilo direktnim kontaktom ili konzumiranjem kontaminirane hrane.

Prvi put je identifikovan 1999. godine tokom izbijanja bolesti među uzgajivačima svinja i drugima koji su u bliskom kontaktu sa životinjama u Maleziji i Singapuru. Epidemije su sporadične, a prethodne infekcije u Južnoj Aziji bile su praćene konzumiranjem predmeta kontaminiranih izlučevinama slijepih miševa.

Prva epidemija Nipaha u Kerali ubila je 21 od 23 zaraženih, dok su naknadnnim epidemijama 2019. i 2021. preminule dvije osobe.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...