Jeste li znali
BIO JE AVANGARDA, JEDAN OD NAJVEĆIH: Došao je u Sarajavo i zaljubio se u grad, a njegova djela zauvijek su promijenila historiju… (FOTO)
15. Okt. 20200
„Slobodna Bosna“ nastavlja serijal iz povijesti.
Jeste li znali
15. Okt. 2023 15. Okt. 2023
0
Glavni junak naše današnje priče je Juraj Neidhardt, arhitekt, profestor, jedan od pionira suvremenih dostignuća građevinarstva i arhitekture u Bosni i Hercegovini.
Juraj Neidhardt se rodio na današnji dan 1901. godine u Zagrebu.
U Bosnu i Hercegovinu došao je 30-ih godina prošloga stoljeća iz Le Corbusierovog ateljea, a na poziv arhitekta Dušana Grabrijana.
Bio je član Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine. Juraj Neidhardt je u tekstovima objašnjavao svoju ideju o nastanku bosanskog pola svjetske suvremene arhitekture, a projektantskim idejama i ilustracijama je dopunjavao svoje tvrdnje. Juraj Neidhardt je iz Grabrijanovih postavki izvlačio svevremenske vrijednosti arhitekture. Njegovo daljnje djelovanje bilo je sublimirano u brojnim natječajnim i drugim radovima – sintezi univerzalnog i regionalnog, uvijek čisto stojeći na pozicijama moderne arhitekture.
Tokom 1938. godine bio je zaposlen u preduzeću "Jugočelik", u čiji sastav su ušli i: rudnici željezne rude i Željezara u Varešu. Tada je započeo projektiranje i izgradnju radničkih naselja u rudarskom bazenu Srednje Bosne (Zenica, Vareš, Ilijaš, Breza, Kakanj i Ljubija).
Oblikovao je radničke kuće, od čije dispozicije, opreme i okoliša je očekivao da utemelje kulturu stanovanja jedne cijele generacije prema poznatom sloganu da ljudi grade kuće, a kuće grade ljude. Tokom studiranja u Beču na Akademiji likovnih umjetnosti i za vrijeme rada u bečkom ateljeu čuvenog arhitekta Petera Behrensa, Neidhardt je izradio vrlo inovativan projekt za aerodrom.
Pored projekata u glavnom gradu Hrvatske, Juraj Neidhardt je obilježio moderno doba bh. athitekture stvorivši neke od kultnih objekata u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.
Njegovi projekti su:
-Paviljon i ljetna pozornica na Ilidži, projekt iz 1938. godine.
- Stambene zgrade u Alipašinoj ulici u Sarajevu, iz 1958. godine.
-Dom izvidača u Sarajevu.
-Filozofski fakultet u Sarajevu, iz 1959.
-Prirodno-matematički fakultet u Sarajevu, iz 1965. godine.
-Skupština Bosne i Hercegovine (današnji Parlament BiH) u Sarajevu, iz 1980.
-Urbanističko rješenje jezgre, naselje Marijin dvor u Sarajevu.
Također, Radničko naselje Vareš Majdan, izgrađeno nakon Drugog svjetskog rata prema urbanističkom projektu Juraja Neidhardta iz perioda 1939/40., proglašeno je za nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine.
Velikan našeg doba, Juraj Neidhardt umro je u Sarajevu 13. jula 1979. godine, a jedna ulica u glavnom gradu BiH nosi njegovo ime.
(SB)
Društvo
POTRESNA ISPOVIJEST EMIRA SULJAGIĆA: On je sa 17 godina preživio strijeljanje, sa 20 "marš smrti" i nikad poslije rata nisam na njegovom licu vidio...
Prije 22 min0
Svijet
TRUMP OBJAVIO SNIMKU NEVIDLJIVIH BOMBARDERA: "Ako trenutni iranski režim nije sposoban učiniti..."
Prije 42 min0
Jeste li znali
KATASTROFA U IRANU KAKVA SE NE PAMTI: Zemljotres je zbrisao s lica mjesta čitava naselja i u smrt na spavanju odnio 50.000 žrtava, ali ni to nije bio kraj…
Prije 46 min0
Zabava
HIT NA INTERNETU: Mujo kosio travu na livadi, a onda ga je ugledao razočarani Japanac...
Prije 49 min0
Jeste li znali
PROROČANSTVO KOJE LEDI KRV U ŽILAMA: Tajna najstarijeg i najvećeg grada na svijetu skrivena je u ostacima drevne civilizacije...
21. Jun. 20250
Jeste li znali
JEZIVO SVJEDOČENJE: Okrutno ubistvo medicinske sestre palo je u zaborav, a onda se pojavila žena koja je tvrdila da joj se ukazao duh pokojnice…
22. Jun. 20250
Jeste li znali
STRUČNJAK TVRDI: Ova 2 dana u sedmici garantuju niže cijene letova
21. Jun. 20250
Jeste li znali
UŽIVAJMO U SEZONI SOČNIH I UKUSNIH KAJSIJA: Evo zašto su superhrana i prava riznica zdravlja
20. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.