THE WASHINGTON POST ANALIZIRA: Kako bi mogla izgledati izraelska kopnena ofanziva?

Više od 300.000 rezervista pozvano je u izraelsku vojsku dok se država sprema za kopnenu ofanzivu na Pojas Gaze.

  • Svijet

  • 21. Okt. 2023  21. Okt. 2023

  • 0

Izrael je najavio da će uništiti Hamas, a The Washington Post je analizirao kako bi ta kopnena ofanziva mogla izgledati.

“Ono čemu Izraelci teže je potpuna promjena režima u Gazi, što je značajan odmak od ranijih vojnih kampanja. Ako želite iskorijeniti Hamas, to će trajati puno više od 50 dana (op.a. operacija Izraelskih obrambenih snaga iz 2014.)”, istaknuo je Raphael Cohen, viši politolog u Rand Corpu, koji očekuje dugu i brutalnu borbu.

“Kopnena kampanja neizbježno će imati ozbiljne implikacije za civile u Gazi. Izrael će se suočiti sa žestokim otporom i morat će upotrijebiti masovnu silu”, kazao je Ghaith al-Omari, viši saradnik na Washingtonskom institutu za bliskoistočnu politiku.

Dodao je da će “Hamasova praksa skladištenja i korištenja raketa i vojne imovine među civilima i u humanitarnim objektima dodatno povećati izloženost civila riziku.”

Gusto bojno polje

Izraelska vojska morat će se boriti u gustim četvrtima Gaze u kojemu će joj prostor za manevriranje biti ograničen. Analitičari vjeruju da se Hamas najmanje dvije godine pripremao za iznenadni napad na Izrael i vjerovatno je spreman na odmazdu velikih razmjera.

Intenzivna izraelska bombardiranja već su pretvorila zgrade i ulice Gaze u labirint ruševina. Daljnji udari mogu biti ograničeni kada počne kopnena ofanziva kako bi se izbjeglo ugrožavanje izraelskih snaga, prenosi N1.

Gomile ruševina, zajedno s barikadama, mogle bi pružiti zaklon borcima Hamasa. Militanti bi također mogli pokušati preusmjeriti izraelske snage na područja koja su minirana. Izrael bi s druge strane mogao primijeniti taktiku kombiniranog naoružanja, koristeći pješadiju, oklope i druge elemente podrške za napredovanje prema svom neprijatelju.

Hamas bi svoje borce mogao rasporediti i na određena uporišta, odnosno u masivne zgrade od betona i čelika u kojima se također mogu nalaziti i civili i taoci.

Za razliku od borbi na otvorenim poljima, borbe u urbanim četvrtima zahtijevaju navigaciju trodimenzionalnim terenom. Dronovi samoubice vojne kvalitete mogli bi se koristiti za precizne napade, dok bi se komercijalni quadcopteri – koje su militanti Hamasa koristili 7.oktobra – mogli koristiti za promatranje kretanja neprijatelja ili bi mogli biti opremljeni eskplozivom.

Prijetnje mogu doći iz bilo kojeg smjera. Snajperisti mogu biti smješteni na gornjim spratovima zgrada. Iako bi se oklopna vozila mogla koristiti i kao zaklon i vatrena moć, njihovo kretanje bi moglo biti ograničeno u uskim ulicama te bi mogla biti ranjiva na protutenkovsko oružje.

U konačnici, mnogi se ciljevi mogu postići samo uz borbu pješadije pri čemu vojnici idu od vrata do vrata kako bi “počistili” zgrade. Mišje rupe napravljene u zidovima, između zgrada, omogućile bi borcima Hamasa da se brzo pomaknu na različite položaje.

Tuneli, glavni dio Hamasove infrastrukture, također bi mogli igrati važnu ulogu. Prema vojnom strategu i historičaru Edwardu Luttwaku, u nekim se tunelima “smještaju relativno sofisticirane linije za sklapanje raketa, pogoni za sklapanje motora, skladišta lima i eksploziva te radionice za proizvodnju bojnih glava”. U drugim se tunelima nalaze zapovjedna mjesta i manje naoružanje, a u onim najdubljim tunelima žive i sastaju se vođe Hamasa.

Uništavanje tunela iz zraka ponovo bi moglo značiti izlaganje civila opasnosti. Čišćenje tunela pješadijom bi moglo biti opasno, a izraelska vojska rizik bi možda mogla smanjiti korištenjem robota.

Civilne žrtve

Kopnena ofanziva na Gazu mogla bi pogoršati humanitarnu krizu. Naime, u Gazi već postoje problemi s opskrbom vodom, hranom, lijekovima, goritvom…

Michael Eisenstadt, direktor programa vojnih i sigurnosnih studija na Washingtonskom institutu za bliskoistočnu politiku, smatra da će se ofanziva na početku fokusirati na grad Gazu. “No, zračni i pomorski topnički udari vjerovatno će se nastaviti protiv ciljeva diljem Pojasa Gaze.”

Izrael je već stanovnike sjeverne Gaze više puta pozvao da se evakuiraju na jug.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...