Vijesti
OD NEMILA DO NEDRAGA: Milorad Dodik vuče poteze očajnika, ali sve je uzalud...
Prije 16 min0
Pčelari, kako je dodao Jašić, nisu zadovoljni sa ovom sezonom jer klimatske promjene uzimaju svoj danak, tako da su prinosi u pčelarstvu bili manji nego ranijih godina.
Zdravlje
19. Nov. 2023
1
Stanje i perspektive pčelarstva u BiH i okruženju, jedna je od glavnih tema osmog Međunarodnog kongresa o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima u Sarajevu.
Kongres su organizovali Udruženje za nutricionizam i dijetetiku, Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli BiH zajedno sa udruženjima pčelara Bosne i Hercegovine i sa dugogodišnjim partnerima Sveučilištem Josipa Jurja Strossmayera iz Osijeka i njihovim Prehrambeno-tehnološkim fakultetom, te Fakultetom turizma i ruralnog razvoja iz Požege.
Kongres je okupio više od 150 učesnika, a tokom kongresa biće predstavljeno 25 stručnih radova stručnjaka iz BiH, regiona i svijeta.
Prilika je to, kako je uime organizatora naveo profesor Midhat Jašić, da znanje i iskustva razmijene pčelari, akademska zajednica, ljekari, farmaceuti, nutricionisti, prehrambeni tehnolozi, veterinari, predstavnici prerađivačkih kapaciteta i drugi.
Pčelari, kako je dodao Jašić, nisu zadovoljni sa ovom sezonom jer klimatske promjene uzimaju svoj danak, tako da su prinosi u pčelarstvu bili manji nego ranijih godina.
"Kada je u pitanju proizvodnja pčelarskih proizvoda, pogotovo meda, mi smo negdje na dnu ljestvice u Evropi, potrošnja se kreće između 500 i 700 grama po glavi stanovnika što je deset puta manje u odnosu na industrijski razvijene zemlje. Nemamo naviku konzumiranja i potrošnje meda, a još se trudimo da damo više značaja pčelarskim proizvodima kao što su polen, propolis, matična mliječ i drugo", naglasio je Jašić za Fenu.
Dodao je da je nedovoljni interes i edukaciju u pčelarstvu, te da je edukacija o praktičnom pčelaranju praktično svedena na edukaciju u okviru pčelarskih udruženja.
Vijesti
OD NEMILA DO NEDRAGA: Milorad Dodik vuče poteze očajnika, ali sve je uzalud...
Prije 16 min0
Politika
OŠTRA DEBATA PRED KAMERAMA: "Čović je sve vrijeme čuvao Dodika, ali ono što radi Borjana Krišto..."
Prije 58 min0
Hronika
DRAMA U BRUXELLESU: Izrešetano vozilo zastupnika u Europskom parlamentu, procurile snimke s lica mjesta...
Prije 1h0
Regija
PLENKOVIĆ NA CNN-u: Uskoro konkretni prijedlozi o pooštravanju viza za...
Prije 1h0
Zdravlje
DOKTORICA AIDA FORTO: Posebno zabrinjavajuće je da dugotrajna izloženost ovim česticama može dovesti do karcinoma pluća...
13. Sep. 20250
Zdravlje
SAD JE NJEGOVO VRIJEME: Zašto je važno da svakoga dana jedemo grožđe i koji su njegovi zdravstveni benefiti...
13. Sep. 20250
Zdravlje
COVID JOŠ NIJE ISKORIJENJEN: Nova varijanta virusa ubrzano se širi, a ovaj rani simptom mnogi previde...
Prije 17h0
Zdravlje
ZAUSTAVITE PRERANU ĆELAVOST I OPADANJE KOSE: Pazite šta jedete i pijete, put do zdrave kose započinje u tanjuru...
14. Sep. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.