Vijesti
VATRA SE PROŠILA, NE MOGU JE OBUZDATI: Evo kako iz zraka na jugu BiH izgleda veliki požar (VIDEO)
Prije 35 min0
Newsweek je kontaktirao Trumpovu kampanju i urede vlade BiH za komentar
Mini market
08. Dec. 2023 08. Dec. 2023
3
Evropski čelnik na Balkanu nedavno je najavio svoje planove o formiranju nove države ako Donald Trump bude izabran za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država 2024. godine.
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, jasno je iznio svoje planove u intervjuu za srbijansku televiziju TV Prva.
Tada je rekao da planira proglasiti nezavisnost od Bosne i Hercegovine ako Trump pobijedi na predstojećim predsjedničkim izborima, podsjeća američki magazin Newsweek.
Republika Srpska je jedan od dva politička entiteta koji čine BiH nakon Daytonskog sporazuma iz 1995. godine kojim je uspostavljen mir nakon brutalnog rata, objavio je Associated Press.
Dodik, koji je na čelu RS, dovodio je u pitanje jedinstvo države. Često je najavljivao svoje planove za nezavisnost.
Najavio je slične planove uoči Trumpove kampanje 2016. u kojoj je bivši predsjednik SAD trijumfovao nad kandidatkinjom demokrata Hillary Clinton.
Međutim, Dodikovi planovi su se promijenili zbog izostanka podrške njegovih kolega, naglašava Newsweek.
“Kada je Donald Trump pobijedio u Americi, imao sam namjeru da proglasim nezavisnost RS. Tada su se neki oko mene uplašili, a ja to nisam učinio.
Moram reći da mi je danas žao što nisam. Ali, ako Trump ponovo pobijedi, mislim da ne bih oklijevao", rekao je Dodik.
Njegovi postupci u prošlosti izazvali su kritike i pravne posljedice, poput sankcija SAD 2022. nakon što je navodno prekršio Daytonski sporazum.
Administracija aktuelnog predsjednika SAD Joea Bidena optužila je Dodika da je godinama zagovarao odvajanje bosanskih Srba.
Tokom ljeta, čelnik RS potpisao je zakon zanemarujući odluke Ustavnog suda BiH, navodi se u izvještaju pravnog lista Jurist.
Protiv Dodika je podignuta optužnica Tužilaštva BiH zbog akcije nakon što je odbio poništiti zakon.
Newsweek je kontaktirao Trumpovu kampanju i urede vlade BiH za komentar. No, Trump se još nije oglasio povodom Dodikove najave i nije dao naznake hoće li podržati nezavisnost.
Trump, koji se i sam suočava s nekoliko vlastitih optužnica, prema anketama je favorit među republikancima za predsjedničke izbore 2024. godine.
Međutim, ako Trump pobijedi na predizborima, još uvijek se suočava s velikim protivnikom u aktuelnom predsjedniku Joeu Bidenu, koji je nedavno vratio svoju prednost u odnosu na Trumpa, prema anketama.
Vijesti
VATRA SE PROŠILA, NE MOGU JE OBUZDATI: Evo kako iz zraka na jugu BiH izgleda veliki požar (VIDEO)
Prije 35 min0
Društvo
AKO JE OD DODIKA I PREVIŠE JE: Dok on komentariše Thompsona, a u RS-u najavljuju nastup negatora genocida u Srebrenici i to 11. jula
Prije 40 min0
Hronika
ADNANA ALIBABIĆA I DALJE NEMA: Napustio bolnicu prije 13 dana i od tada mu se gubi svaki trag
Prije 45 min0
Vijesti
"DŽUVO KOLIKO KOŠTA DRŽAVA I NAGODBA": Nebojša Vukanović prozvao direktora OSA-a pa poručio: "UDBA ovdje i dalje drži sve konce"
Prije 48 min0
Mini market
NAKON ŠTO JE ZA DODIKOM POVUČENA POTJERNICA: Stevandić i Višković su i dalje bjegunci, šta će biti s njima?
04. Jul. 20251
Mini market
KO JE TUŽITELJICA KOJA JE "POMILOVALA" DODIKA: Podigla optužnicu protiv Dudakovića, pa primila medalju od Vučića, svjedoci pamte njenu JEZIVU IZJAVU prilikom hapšenja pripadnika 5. korpusa...
Prije 17h0
Mini market
HELIKOPTEROM DOŠAO U SARAJEVO: Kako se je Dodik nagodio?
05. Jul. 20250
Mini market
MUTNI HERCEGOVAČKI POSLOVI: Koji mostarski HDZ-ovac uživa u stanu od 190 kvadrata kupljenim novcem Elektroprivrede HZ HB?
04. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 3
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.