Mini market
KOMENTAR ĐURE KOZARA: Otkud toliko starog željeza u Oružanim snagama BiH?
19. Nov. 20250
Srpski špijun u tekstu koji je prenijela agencija Srna pokušava negirati činjenice o masakru na Markalama i abolirati ratne zločince, ali teško je poreći haške presude
Društvo
14. Feb. 2024
0
Piše: Đuro KOZAR (Oslobođenje)
Na tužnom okupljanju građani Sarajeva ovih dana su odali počast i prisjetili se 68 svojih sugrađana koji su ubijeni u masakru počinjenom 5. veljače 1994. godine na pijaci Markale, ali mediji u Republici Srpskoj ponovo su se, unatoč sudski dokazanim činjenicama, usudili da obmanjuju javnost i aboliraju Vojsku RS-a za ovaj stravični ratni zločin. Utvrđeno je da je minobacački projektil kalibra 120 milimetara ispaljen sa položaja Vojske RS-a u Mrkovićima pao na prepunu gradsku pijacu, ali to negira umirovljeni srpski general Jovan Milanović (82) u autorskom tekstu koji je objavila agencija Srna, a prenijeli printani i elektronski mediji u RS-u. On ističe da su napad na Markale izvršili pripadnici jedne američke službe uz sudjelovanje “muslimanskih snaga”, da bi za taj zločin optužili Vojsku Republike Srpske. Takav pamflet ne može dovesti u pitanje istinu dokazanu na suđenju generalu Stanislavu Galiću, koji je u vrijeme zločina na Markalama bio zapovjednik Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS-a i osuđen na kaznu doživotnog zatvora. Osim u predmetu kod Galića, isti zaključci o eksploziji na pijaci Markale 1994. izneseni su i u presudama bivšim političkim i vojnim liderima Republike Srpske Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću, osuđenima na doživotni zatvor, između ostalog i zbog terorisanja Sarajeva. Na ovoj pijaci, osim 68 poginulih, ranjeno je i 144 Sarajlija i većina su invalidi.
Kad se pročita životopis Jovana Milanovića, može se zaključiti da je to kontroverzna osoba spremna na razne manipulacije, obmane i podvale. Kao oficir bio je tipični obavještajac kojeg je Beograd kao vojnog izaslanika slao u Alžir i Tunis, te kao savjetnika u Misiju Savezne Republike Jugoslavije u sjedište Europske unije. Pripadnici belgijske kontraobavještajne službe saznali su o kakvom se agentu radi, pa su ga pratili i u listopadu 1998. u Bruxellesu otkrili njegove špijunske aktivnosti i uhapsili. Otvorena je istraga i Milanović je u pritvoru proveo 49 dana, ali je zahvaljujući diplomatskim naporima Beograda pušten bez podizanja optužnice. Proglašen je personom non grata u Belgiji i vratio se u Beograd, koji ga je dočekao kao velikog patriotu koji se žrtvovao za otadžbinu. Tada je promaknut u čin generalmajora i imenovan za zamjenika načelnika Vojne obavještajne službe u Vojsci SR Jugoslavije, a otkako je 2002. otišao u mirovinu, piše feljtone i daje intervjue u kojima se hvali svojim špijunskim “podvizima”, predstavljajući se kao “najveći srpski obaveštajac”.
Kad sam, prije nekoliko godina, u jednom razgovoru s ekspertom za vojne tehnologije Berkom Zečevićem razgovarao o tome da se u Banjoj Luci i Beogradu pokušava negirati odgovornost VRS-a za masakr na pijaci Markale, on mi je rekao da oni mogu svašta govoriti, ali da je istina jedna. Predvodio je tim stručnjaka koji je istragom utvrdio vrstu projektila, pravac iz kojeg je mogao doletjeti i zone iz kojih je mogao biti lansiran i da je nedvojbeno utvrđeno da je to bila minobacačka granata ispaljena s položaja Vojske Republike Srpske. I sada general Milanović, koji nije artiljerac, ni balističar, nego abehajac, poslije 30 godina misli da, pozivajući se na rekla-kazala, može poreći nepobitne dokaze.
Mini market
KOMENTAR ĐURE KOZARA: Otkud toliko starog željeza u Oružanim snagama BiH?
19. Nov. 20250
Vijesti
ĐURO KOZAR O PREDSTOJEĆIM IZBORIMA U RS: "Karan ima sve uvjete da pobijedi zato što..." (VIDEO)
08. Nov. 20250
Mini market
OSVRT ĐURE KOZARA: "Propisati da se veto u Vijeću sigurnosti UN-a ne može koristiti kod masovnih zločina kao što su genocid"
30. Sep. 20252
Svijet
OSVRT ĐURE KOZARA: "Putinu su pregovori o miru zapravo samo nastavak rata, ali..."
29. Jul. 20250
Vijesti
POTRES U JADRANU: Osjetio se i u našoj zemlji - "Dobro je zdrmo!"
Prije 5h0
Politika
IVO KOMŠIĆ PRAVDA SVOJU RANIJU IZJAVU: "Jeste Schmidt udaljio Čovića od Dodika jedno vrijeme, ali...!"
Prije 5h0
Regija
APSURDNE OPTUŽBE RUSKOG DIKTATORA: "Zapad je rastrgao Srbe!"
Prije 5h0
Sport
NAKON BARCELONE, I REAL SE ZAMALO OBRUKAO: Jedva su prošli trećeligaša u Kupu kralja
Prije 5h0
Društvo
OBAVJEŠTENJE ZA 25.000 OSIGURANIKA: Izdavanje elektronskih knjižica u ovom kantonu počinje od 1. januara naredne godine
15. Dec. 20250
Društvo
NASTAVAK SUĐENJA BIVŠEM NAČELNIKU OPĆINE ILIDŽA: “Meni su donijeli odluku i rekli - ova površina je parking prostor kod ‘Brajlovića’"
15. Dec. 20250
Društvo
VATRA PROGUTALA SVE: Oglasio se vlasnik kompanije iz Gračanice -"Radionica je gorjela..."
Prije 23h0
Društvo
ŠOKANTNO SVJEDOČENJE BRITANSKOG VOJNIKA: "Sjećam se mirisa trulog i spaljenog mesa nakon masakra HVO-a u Stupnom dolu" (FOTO)
17. Dec. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.