Društvo
JOŠ JEDAN ODLAZAK IZ BiH: Policijski službenik Amar Kurtović karijeru nastavlja u Njemačkoj
Prije 21h0
Njemački mediji stoga podsjećaju na tragičnu smrt nekoliko radnika na gradilištu prošle godine u Hamburgu.
Evropa
02. Mar. 2024
0
Posao na njemačkim gradilištima, na kojima su zaposleni i mnogi Bosanci i Hercegovci, još uvijek je opasan. Kako navode njemački mediji, 75 radnika poginulo je na gradilištima 2023. godine. To je vidljivo iz preliminarnih brojki.
Godinu dana ranije, dakle 2022. na građevini su poginule 74 osobe. Ukupno je graditeljsko strukovno udruženje tada zabilježilo gotovo 100.000 nesreća na radu. Njemački mediji pišu kako svakih pet dana pogine jedan radnik na gradilištu, prenosi Fenix magazin.
“Nikada ne možete biti previše oprezni kada radite u građevinarstvu. Sve iznad tri metra potencijalno je kobno. Padovi povezani s ljestvama uzrok su broj jedan nesreća”, navodi stručnjak iz ovog sektora.
Stopa nesreća na gradilištima je 45,5 na 1.000 radnika godišnje. To znači: u prosjeku od 1.000 radnika nesreću doživi njih gotovo 50. U metaloprerađivačkoj industriji je ta stopa tek otprilike upola manja i iznosi 22. Radnici u metaloprerađivačkoj industriji stoga rade mnogo sigurnije, navode njemački mediji.
Stručnjak ističe zaobilaženje pravila u području zaštite na radu zbog rokova. Umjesto planiranja, ljudi vole improvizirati zbog čega su se dogodile mnogobrojne nesreće na radu.
Navodi i kako je na gradilištu problem i jezična barijera, odnosno strani radnici ponekad ne razumiju upute. Osim toga, odnos prema sigurnosnim zahtjevima u drugim zemljama su opušteniji.
U osnovi, zaštita na radu u Njemačkoj je značajno napredovala u posljednjih nekoliko decenija. Učestalost nesreća od 2010. pala je za 32 posto, a od 1990. za čak 63 posto.
Njemački mediji stoga podsjećaju na tragičnu smrt nekoliko radnika na gradilištu prošle godine u Hamburgu.
Petorica građevinskih radnika pala su sa skele i poginula krajem listopada na velikom gradilištu trgovačkog centra.
Bila je to najteža industrijska nesreća na gradilištu u protekloj nekoliko godini.
Tragediju još uvijek istražuje Državno tužilaštvo – sumnja na ubistvo iz nehaja. Skela s koje su pali radnici možda jednostavno nije projektirana za težinu koja je na njoj bila ili je netko jednostavno zaboravio šaraf u skelu pričvrstiti.
Društvo
JOŠ JEDAN ODLAZAK IZ BiH: Policijski službenik Amar Kurtović karijeru nastavlja u Njemačkoj
Prije 21h0
Ekonomija
NJEMAČKA KAKVU SU BOŠNJACI POZNAVALI VIŠE NE POSTOJI: Prijeti im zastrašujući scenarij
31. Jan. 20260
Hronika
RADIO "NA CRNO" GODINAMA: Direktor iz BiH dobio pet godina zatvora u evropskoj zemlji
21. Jan. 20260
Ekonomija
SITUACIJA HRVATIMA U NJEMAČKOJ NIJE NIMALO DOBRA: Srušen neslavni rekord star 17 godina
12. Jan. 20260
Regija
ZLOUPOTREBA POLOŽAJA: Uhapšena bivša crnogorska ministrica
Prije 8 min0
Svijet
SADA JE SVE JASNO: Satelitski snimci prikazuju izgradnju nove nuklearne prijetnje
Prije 10 min0
Ekonomija
NEVJEROVATNO ŠTA JE URADIO: Pavao Vujnovac na Fortenovi zaradio milijardu eura
Prije 14 min0
Hronika
SLUČAJ KOJI JE ZGROZIO JAVNOST: Prisiljavao suprugu na odnose s više od 120 muškaraca
Prije 22 min0
Evropa
DODIKOV PRIJATELJ ŠOKIRAO SVIJET: Pogledajte šta je izjavio mađarski premijer Viktor Orban...
15. Feb. 20260
Evropa
MACRON NAJAVOM ZAPREPASTIO SVE: Predsjednik Francuske iznenadio i saveznike...
14. Feb. 20260
Evropa
RADNICI U NJEMAČKOJ U PROBLEMU: Od bruto plaće od 4.000 eura, ostat će im samo...
14. Feb. 20260
Evropa
EUROPA NA NOGAMA: Otvoreno pismo čelnika britanske i njemačke vojske...
Prije 12h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.