TENZIJE NA VRHUNCU: Etničke podjele u Bosni i Hercegovini dominantne, pojačana retorika dovela je do usijanja...

Posebno je osjetljivo pitanje ratne prošlosti koja također generiše govor mržnje u javnom prostoru.

  • Društvo

  • 17. Jun. 2024  

  • 0

Etničke podjele u Bosni i Hercegovini veoma su dominantne, a u posljednjih nekoliko godina pojačana retorika dovela je do usijanja ionako veoma složenu političku situaciju, koja se prelila na cijelo društvo. Kakvu ulogu u svemu igraju mediji?

Gotovo da ne postoji nijedna društvena pora u kojoj stanovnici Bosne i Hercegovine imaju jedinstven stav. Iako i od predstavnika međunarodne zajednice često čujemo pozive da se što hitnije prekine retorika koja vodi daljnjim podjelama bh. društva, ambijent je veoma loš, a ne postoji iskrena želja političkih elita za popravkom situacije, upozoravaju u nevladinom sektoru.

“Današnji političari slušajući znaju da u takvom ambijentu za njih neće biti mjesta. Danas je glavna borba kako doći do fotelje, ne biraju se sredstva. Ovo govorim, a i vi ćete pratiti izbore, šta se sve govori da se dođe do cilja”, kaže Vehid Šehić, predsjednik Foruma građana Tuzla.

Za širenje ovakve slike veliku odgovornost nose i mediji, koji često nekritički prenose izjave nosilaca javnih funkcija, navode u novinarskoj zajednici.

“Novinari često upadnu u neki vir emocija, društvenih odnosa, dinamike, političara, stranih faktora i to ulazi u jedan koktel gdje je potrebno da sami doprinesemo i nerijetko I sami dopronosimo tim negativnim društvenim procesima”, ističe novinar Dejan Šajinović.

Novinarka i aktivistica Milkica Milojević tvrdi kako su političari neki od glavnih proizvođača govora mržnje: “Daju namjerno kontroverzne izjave, da bi privukli pažnju – a znamo da je pažnja najprodavanija roba - kako bi prodali svoj lik I djelo da bi kupili glasove”.

U Forumu građana Tuzla kažu da su u proteklih nekoliko mjeseci zabilježili više od 500 prijava i slučajeva koji sadrže u sebi elemente govora mržnje u javnom prostoru. Posebno je osjetljivo pitanje ratne prošlosti koja također generiše govor mržnje u javnom prostoru.

“Te tri istine koje su etnički vezane su poluistine i gledaju samo dio. I bojim se da će utvrditi svoju odgovornost, a ovdje bježe svi od odgovornosti. Dok god bježimo od odgovornosti, mi ćemo imati ovakvu situaciju”, napominje Šehić

Šehić navodi da su brojne reakcije neprimjerene, ali da velika odgovornost leži i na institucijama i regulatorima koje ne žele da reaguju na negativne pojave, bez obzira na to koliku štetu prave kompletnom društvu

Više u prilogu FTV-a.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...