Regija
UGLEDNI MAGAZIN "POLITICO" ANALIZIRA: Pretvara li se Srbija u rudarsku koloniju EU-a?
18. Apr. 20250
Ustavni sud je nedavno poništio vladinu odluku iz 2022. o ukidanju dozvole, a par dana kasnije vlada je ekspresno donijela novu uredbu i tako "vratila u život" projekt Rio Tinta.
Regija
07. Avg. 2024
0
Vlasti u Srbiji suočavaju se sa sve žešćim otporom rudarenju litija nakon što je Beograd 19. jula s Europskom unijom potpisao memorandum o strateškom partnerstvu u održivim sirovinama, pokrenuvši tim dokumentom novi val skoro svakodnevnih protesta širom zemlje.
U utorak navečer prosvjedi su održani na ulicama Sremske Mitrovice, Jagodine, Inđije i Knića odakle su demonstranti zatražili da međunarodna korporacija Rio Tinto, koja planira kopati litij, napusti Srbiju.
Memorandumom s EU-om "o strateškom partnerstvu u održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima", vlast je potaknuta u namjeri da započne iskopavanje litija, čemu se iz dana u dan snažnije protive ekološki aktivisti, građanski pokreti i oporba.
Ključni argument prosvjednika je da bi rudarenje litija u poljoprivredno razvijenoj regiji na zapadu zemlje prouzročilo nemjerljive štete okolišu i lokalnoj zajednici, a poruke građana s dosadašnjih prosvjeda su da ne žele žrtvovati zdravlje i životnu sredinu radi kratkoročnih i nejasnih ekonomskih koristi.
Uz to, čelnike vlasti optužuje se i za korupciju i pogodovanje međunarodnoj rudarskoj korporaciji Rio Tinto.
Prosvjedi su do sada održani u 30-ak gradova širom Srbije, prisustvovale su im hiljade ljudi, a najavljeno je da će do subote prosvjeda bit u još 20-ak gradova.
Centralni prosvjedni skup zakazan je u Beogradu za 10. augusta, što je rok koji su ekološke udruge i prosvjednici dali srbijanskoj vladi da napiše i parlamentu uputi zakon o trajnoj zabrani geoloških istraživanja i eksploatacije litija i bora u Srbiji.
Afera vezana uz rudarenje litija, koje u zapadnoj Srbiji, na plodnom poljoprivrednom području regije Jadar, planira multinacionalna kompanija Rio Tinto, aktualizirana je prije nešto više od dvije godine, a srbijanska je vlada u januaru 2022., suočena s masovnim prosvjedima koji su tada na ulice izveli desetke hiljada ljudi, ukinula dozvolu toj kompaniji.
Ustavni sud je nedavno poništio vladinu odluku iz 2022. o ukidanju dozvole, a par dana kasnije vlada je ekspresno donijela novu uredbu i tako "vratila u život" projekt Rio Tinta.
Dok prosvjednici, ekološki aktivisti i oporba optužuju čelnike vlasti za korupciju i lobiranje za interese Rio Tinta, najviši državni dužnosnici uzvraćaju optužbama da "cilj prosvjeda nisu ekologija i zdravlje", veće rušenje predsjednika Srbije.
"Svaki skup u Srbiji, koji se ovih dana organizira, navodno protiv projekta Jadar, zapravo je politički skup, koji služi za rušenje Aleksandra Vučića", rekao je u utorak premijer Miloš Vučević.
Suočena s novim valom prosvjeda, koji prijete da postanu još masovniji, vlast ih pokušava amortizirati ofenzivnim istupima najviših državnih dužnosnika u provladinim medijima, uz to uvjerena je u potporu europskih i njemačkih tvrtki koje obećavaju otvaranje tvornica za proizvodnju baterija.
Jedan od tih pokušaja je i formiranje posebnog zdravstvenog tima pri Ministarstvu zdravlja koji bi u pripremnoj fazi trebao nadgledati sve zdravstvene aspekte i ugroze potencijalnog rudarenja litija i strateških sirovina.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar obećao je da će taj tim objelodaniti sva mišljenja i svaki prijedlog, te na terenu provjeriti što se sve planira i kakvog utjecaja ima na zdravlje i okoliš.
"Molim građane da ne nasjedaju na neprovjerene priče. Nemamo nikakav prijedlog, ali kada stigne razmotrit ćemo sve aspekte može li doći do bilo kakvog ugrožavanja zdravlja", rekao je Lončar u utorak za RTS.
Lončar je rekao da tim čine "ugledni stručnjaci", te da će oni moći angažirati "sve one za koje misle da su im potrebni u zadatku koji su dobili od predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i države".
Lokalni mediji kasnije su objavili da je četvoro od osam članova tima zdravstvenih stručnjaka bilo na popisu više od 2000 ljudi koji su podržali listu "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" na izborima održanim krajem prošle godine.
Regija
UGLEDNI MAGAZIN "POLITICO" ANALIZIRA: Pretvara li se Srbija u rudarsku koloniju EU-a?
18. Apr. 20250
Regija
OVOGA SE SVI PLAŠE: Ako Vučiću prođu ove tri stvari, svi smo u opasnosti
02. Mar. 20250
Ekonomija
GOTOVO JE: Kontroverzna kompanija Rio Tinto preuzela konkurentnu firmu, sada ima pristup...
24. Dec. 20240
Regija
U BEOGRADU SVE NAPETIJA SITUACIJA: Aktivisti upali na koktel Rio Tinta i poručili im - "Nećete ovde kopati" (VIDEO)
17. Dec. 20240
Svijet
BERNIE SANDERS PROVOCIRA TRUMPA: "Hvala vam predsjedniče!"
Prije 4h0
Politika
MOSTARSKI NOVINAR ALIJA BEHRAM: Braća po podjeli, Dodik i Čović, neće odustati!
Prije 4h0
Evropa
ŠOKANTNA OBJAVA UKRAJINACA: "Isporučeno nam je 120 hiljada neispravnih minobacačkih granata!"
Prije 4h0
Sport
HAALAND OSTAO BEZ RIJEČI: "Ovaj tip je NEVJEROVATAN!"
Prije 4h0
Regija
ŠIRI SE SNIMAK UŽASNE BRUTALNOSTI: Srpski policajac studenticu udara u glavu, ona uz vrisak pada na tlo (VIDEO)
28. Apr. 20250
Regija
ŠTA SE DOGODILO VUČIĆEVOM SVECU: Na društvenim mrežama širi se snimak monumentalnog spomenika u Beogradu, u ruci više ne drži...
28. Apr. 20250
Regija
NA SUD STIGLA U PRATNJI ADVOKATA ANTE NOBILA: Partizanka (101) sa Sutjeske ispitana zbog ubistva franjevaca u Širokom Brijegu
28. Apr. 20250
Regija
POLICIJA UPOTRIJEBILA BRUTALNU SILU: Pendrecima i biber sprejom na studente i građane... (VIDEO)
28. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.