SAVJETI ZA CIJELU PORODICU; ŠTO ŠARENIJE TO BOLJE: Evo zašto vaš imunitet slabi i kako to promijeniti

Kada nutricionisti govore o zdravoj prehrani za odrasle, uvijek naglašavaju važnost raznovrsnosti. Zamislite svoj tanjur kao paletu boja. Počnite dan doručkom koji će vas držati sitima do ručka.

  • Zdravlje

  • 13. Sep. 2024  13. Sep. 2024

  • 0

Novija istraživanja pokazala su da naš imunitet ne ovisi toliko o genetici koliko smo mislili, već da ostali faktori, poput prehrane ili naših životnih navika, imaju puno veći utjecaj na naš imunološki sustav. Svakodnevno smo obasuti savjetima da izbjegavamo prerađenu hranu, gazirane sokove i grickalice koji su krcati šećerom i zasićenim mastima. Nije ni čudo, s obzirom na to da takva hrana može itekako poremetiti rad našega imunološkog sustava, izazvati upale u tijelu i povećati rizik od raznih kroničnih bolesti. No, u moru tih informacija, postavlja se pitanje - šta zapravo trebamo jesti?

Kada nutricionisti govore o zdravoj prehrani za odrasle, uvijek naglašavaju važnost raznovrsnosti. Zamislite svoj tanjur kao paletu boja - što je šareniji, to bolje. Počnite dan doručkom koji će vas držati sitima do ručka.

Zobena kaša, posuta bobičastim voćem i orasima, ili tanjur jaja sa šarenim povrćem i integralnim kruhom samo su neki od sjajnih primjera. Kad dođe vrijeme za ručak i večeru, birajte nemasne proteine poput piletine, ribe ili graha. Jednostavno pravilo koje možete slijediti je da polovica vašeg tanjura uvijek bude ispunjena povrćem, četvrtina cjelovitim žitaricama, a četvrtina proteinima.

Pitanje koliko obroka dnevno trebamo jesti često varira od osobe do osobe, no većina stručnjaka slaže se da su tri glavna obroka dnevno, uz jednu do dvije lagane užine, najbolji način da ostanete siti i zadovoljni. Ne zaboravite vodu - osam čaša dnevno je zlatno pravilo koje će vam pomoći da ostanete hidratizirani tijekom cijelog dana.

Prehrana kod djece

Djeca su posebna priča, zar ne? Njihova tijela rastu i razvijaju se nevjerojatnom brzinom pa im je potrebna raznolika i uravnotežena prehrana koja će im pružiti sve što im treba. Iako su poznata po svojoj izbirljivosti, postoji nekoliko trikova kako ih privući zdravoj prehrani. Na primjer, što je tanjur šareniji, to će im hrana biti privlačnija. Mrkva, špinat i rajčice ne samo da dodaju boju već i hrskavost i svježinu, a u kombinaciji s pečenom piletinom stvaraju obrok kojemu će teško odoljeti.

Dok se igraju ili gledaju svoje omiljene crtiće, umjesto čokoladica i keksa, ponudite im zdrave grickalice. Svježe sezonsko voće i ukusni orašasti plodovi odličan su izbor. Djeca, baš kao i odrasli, trebaju redovite obroke - doručak, ručak, večeru i nekoliko užina tijekom dana, a s obzirom na to koliko su aktivni, trče, skaču i znoje se, vrlo je važno da redovito piju vodu.

Redovita tjelesna aktivnost

„Lijek ne može zamijeniti kretanje, a kretanje zamjenjuje svaki lijek!” Ova stara mudrost ima toliko istine u sebi, ne samo za nas odrasle nego i za djecu. Znanost kaže da redovita tjelesna aktivnost potiče cirkulaciju, što imunološkim stanicama omogućuje da brže i učinkovitije obavljaju svoj posao. I ne, ne morate provoditi sate u teretani i osjećati se iscrpljeno nakon svakog treninga. Čak i svakodnevne šetnje, vožnja biciklom ili igra s djecom na otvorenome mogu značajno poboljšati vaše zdravlje i kondiciju".

Također, djeca koja se redovito bave sportom ili sudjeluju u fizičkim aktivnostima često imaju bolji imunološki odgovor i rjeđe obolijevaju od sezonskih bolesti. Upravo zato, stručnjaci preporučuju barem sat vremena fizičke aktivnosti dnevno za djecu, dok bi odrasli trebali ciljati na najmanje 30 minuta umjerene aktivnosti svaki dan. To može biti jednostavna šetnja po kvartu, vožnja biciklom, plivanje ili igranje s djecom na igralištu.

(Ne)spavanje i stres

Često zaboravljamo koliko je zapravo san važan za naše zdravlje. Nedovoljno sna može itekako oslabiti imunološki sustav, što nas čini podložnijima bolestima. Stručnjaci savjetuju da djeca školske dobi trebaju spavati između 9 i 11 sati svake noći, dok tinejdžeri trebaju barem 8 do 10 sati sna. Ključ za dobar san je stvaranje rutine prije spavanja – isključite ekrane barem sat vremena prije odlaska u krevet, stvorite opuštajuću atmosferu u spavaćoj sobi i pazite da odlazak na spavanje bude u isto vrijeme svake večeri.

Stres je još jedan veliki neprijatelj zdravog imuniteta zbog kojeg nerijetko ostajemo zakinuti za san jer nas drži budnima i ne dopušta nam da se opustimo i utonemo u san. Kada smo pod stresom, dolazi do porasta razine kortizola, hormona odgovornog za osiguravanje energije potrebne za prevladavanje problema, što rezultira debljanjem, posebno gomilanjem visceralnog sala, pojačanim apetitom i žudnjom za slanom, slatkom ili masnom hranom, zadržavanjem vode, smanjenjem sposobnosti pamćenja i učenja, te oštećenjem imunoloških funkcija.

To vrijedi i za djecu – školske obaveze, pritisci vršnjaka ili jednostavno previše aktivnosti mogu stvoriti veliki stres. Zato je iznimno važno poticati djecu na igru, kreativne aktivnosti i provoditi s njima vrijeme u prirodi na svježem zraku, što će im pomoći da se opuste. Za odrasle, meditacija, joga ili jednostavne vježbe disanja te smanjena konzumacija kofeina i vremena provednog na mobitelu, mogu biti učinkoviti načini smanjenja stresa.

Svakodnevne navike čine razliku

Uz tjelovježbu, tu su i druge svakodnevne navike koje igraju ključnu ulogu u održavanju snažnog imuniteta. Higijenske navike, poput redovitog pranja ruku, također su neophodne za sprječavanje širenja bakterija i virusa koji nas prate na svakom koraku. Osim toga, izbjegavanje štetnih navika, poput pušenja i pretjerane konzumacije alkohola, dodatno smanjuje rizik od teških bolesti i jača obrambene mehanizme tijela.

Dodaci prehrani: Velika pomoć u jačanju imuniteta

Ponekad, unatoč svim naporima i zdravim navikama, nije moguće unijeti apsolutno sve potrebne nutrijente kroz prehranu, osobito kada su u pitanju djeca koja prolaze kroz faze odbijanja određene hrane. Tada u pomoć mogu priskočiti dodaci prehrani poput Becutan KIDS VITS Multiimmuno. S ugodnim okusom naranče i u formi praha, ovaj dodatak prehrani osmišljen je kako bi mališanima omogućio potrebne nutrijente za njihov rast i razvoj. Sadrži kombinaciju ključnih vitamina i minerala, uključujući vitamin C, vitamin D, vitamin E, cink i vitamin B3 (niacin), uz dodatak kulture mikroorganizma Lactobacillus rhamnosus GG. Zbog specifičnog sastava, podržava zdrav imunološki sustav* i pomaže u održavanju ravnoteže crijevne flore, što je iznimno važno jer čak 80% imuniteta potječe iz crijeva. Iako dodaci prehrani nisu zamjena za zdravu prehranu, oni mogu biti korisni, posebno u periodima kada je tijelo pod povećanim stresom ili izloženo virusima, poput sezone gripe koja nam slijedi.

*Vitamini C, B6, D i B12 doprinose normalnoj funkciji imunološkog sustava".  

(Ordinacija.hr) 

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...