Evropa
NEUGODNO IZNENAĐENJE ZA PUTINA: Čelnici država članica Europske unije iznenada donijeli odluku...
Prije 15 min0
U proljeće 1982. godine, rodila se ideja za grupu “Elvis J. Kurtovich”, u koju Zijo prelazi svirati u jesen...
Sjećanje
01. Okt. 2024
0
Dražen Ričl, poznatiji kao Zijo, bio je glumac, komičar, nadrealista, jedan od pokretača "Novog primitivizma" (New primitives), gitarista nekoliko sarajevskih muzičkih grupa, frontman i jedan od pokretača poznate muzičke grupe "Crvena jabuka".
Ričl je jedno vrijeme bio i gitarist sastava Elvis J. Kurtović, te glumac u Top listi nadrealista. Ričl je rođen u Sarajevu, 12. marta 1962. godine.
Odrastao je sa majkom Elvirom, završio nižu muzičku školu u Sarajevu, smjer – akustične gitare. Po završetku II sarajevske gimnazije, upisuje fakultet Novinarstva. U to vrijeme osniva svoj prvi bend – “Misterija” koji nije dugo trajao. Tokom srednje škole, ponovo svira u grupi “Znak Sreće”, gdje istovremeno i komponira i piše pjesme. 1980. godine, Zijo napušta grupu i odlazi u vojsku, a nakon povratka, priključuje se projektu “Top Lista Nadrealista” Radio Sarajeva.
Još jedan nadimak “PARA” je dobio u jednoj anegdoti prilikom igre sa djecom. U septembru 1981. godine, nastupa sa grupom “Žaoka” (jer je grupa “Znak Sreće” u međuvremenu promijenila ime) na legendarnom koncertu “Zabranjenog Pušenja”. Grupa uskoro prestaje sa radom. Istovremeno nastaje Zlajino “Ozbiljno Pitanje” i kako su otprije bili prijatelji, Zlaja i Hare (članovi “Crvene jabuke”), Ziju nagovore da dođe svirati kod njih.
U proljeće 1982. godine, rodila se ideja za grupu “Elvis J. Kurtovich”, u koju Zijo prelazi svirati u jesen. U njoj se po prvi put pojavljuje i kao pjevač pjesme koju je i sam komponovao i napisao: “Sva su raja otišla na more”. Uskoro zbog neslaganja u bendu, Zijo napušta grupu i počinje raditi sasvim neke druge stvari. Već je tada imao mnoge pjesme. U proljeće 1985. godine, Zijo i Zlaja razgovaraju o tome da naprave zajednički bend. Ubrzo su i pronašli ostale članove benda, te snimaju i prvi album grupe “Crvena Jabuka”. Slijedila je prva turneja 1986. godine, koja nikada nije održana.Kod Jablanice se dogodila teška saobraćajna nesreća. Nakon nesreće 18. septembra 1986. godine, na putu za Mostar, u kojoj je poginuo basista iste grupe Aljoša Buha, Dražen Ričl zadobio je teške povrede, od kojih je kasnije, tačnije 01. oktobra 1986. godine, i podlegao. Ričl je imao 24 godine, sahranjen je na sarajevskom groblju Bare.
Evropa
NEUGODNO IZNENAĐENJE ZA PUTINA: Čelnici država članica Europske unije iznenada donijeli odluku...
Prije 15 min0
Politika
PLENKOVIĆ U BRUXELLESU UZBURKAO DUHOVE: "U pogledu Bosne i Hercegovine, ključno pitanje je donošenje..."
Prije 27 min0
Svijet
PRIZNALI SVE: Izraelska vojska nije uspjela u svojim namjerama, cilj je bio...
Prije 33 min0
Jeste li znali
MONSTRUMI IZ ISTOČNE BOSNE: Kako su rođaci Milan i Sredoje Lukić počinili nezapamćene zločine u Višegradu i šta se sve dogodilo u kući Mehe Alića…
Prije 42 min0
Sjećanje
VELIKA GESTA SUSJEDA: Hrvatska pošta izdala marku povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici
24. Jun. 20250
Sjećanje
OBJAVLJENA PROKLAMACIJA: Kanadska pokrajina povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici poziva...
25. Jun. 20250
Sjećanje
U MJESTU KASAPNICE KOD SANSKOG MOSTA: Obilježavanje godišnjice zločina u kojem je ubijeno 20 muškaraca
Prije 17h0
Sjećanje
DA SE NIKAD NE ZABORAVI: Prije 32 godine agresorska granata ispaljena na sarajevsko naselje Bistrik ubila je sedmero djece
Prije 14h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.