EKONOMSKI ANALITIČAR AĆIMOVIĆ O BRICS-u: “Dodik uvijek sjedi na nekoliko stolica, tako da je to..."

Ekonomski analitičar smatra da Aleksandar Vučić neće ići u Rusiju.

  • Politika

  • 21. Okt. 2024  21. Okt. 2024

  • 1

U susret Samitu BRICS-a koji se održava u Rusiji, a na kojem će i ovaj put učestvovati predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je najavio i sastanak sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom, za N1 je govorio ekonomski analitičar Draško Aćimović.

Aćimović je prokomentarisao da li Milorad Dodik i ovaj put sjedi na dvije stolice (EU i Rusije)

“Dodik uvijek sjedi na nekoliko stolica, tako da je to karakteristika njegove politike, međutim ono što je vrlo interesantno, jer tema BRICS-a je možda jedna od najinteresantnijih tema, naravno poslije širenja rata, trenutno u ovom momentu. Da pojasnimo, BRICS nije ruski projekat to je projekat globalista, kao što je projekat Evropske unije. Početkom 2000-ih godina ekipa iz Goldman Sachs banke, jedne od najjačih globalističkih banaka u srednjoj Aziji, je pokrenula tu inicijativu, jer su to bile brzo rastuće privrede, Brazil, Rusija, Indija i Kina. Tek poslije velike krize 2008. pridružuje se naknadno i Južna Afrika, tako da dobija taj konačni svoj naziv BRICS. Tako da ne možemo govoriti da je to nekakva ruska inicijativa ili da su oni napravili taj projekat.” pojasnio je Aćimović.

Ekonomski analitičar smatra da Aleksandar Vučić neće ići u Rusiju.

“Znači, tu se ne govori ni o članstvu, ni o pridruženom članstvu, čak ni o posmatračkom članstvu. I, naravno, da je za cijeli region bilo vrlo interesantno kada je predsjednik Putin pozvao Srbiju, odnosno predsjednika Vučića, da učestvuje na samitu. Mislim da će večeras, vjerovatno, predsjednik Vučić ipak reći da on lično neće ići, da će ići neko iz vlade Republike Srbije. Nisam baš siguran da je Republika Srpska pozvana kao posmatrač. Mislim da je gospodin Dodik, kao čovjek koji ima jako dobre odnose sa Ruskom Federacijom, da je on pozvan kao gost.” kazao je.

Aćimović je istakao i da je jako važno da u Bosni i Hercegovini ima ulaganja iz Njemačke, Velike Britanije, Francuske i drugih zemalja EU koje će štititi svoje investicije ako se proširi sukob na relaciji NATO-a i Rusije.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...