Zdravlje
NIJE DOBRO: Frapantni podaci novog istraživanja, veliki broj mladih ima problema sa…
07. Feb. 20240
RNI je dobio 5 miliona dolara od NIH-a i nastavit će ispitivanja u suradnji s medicinskom školom Weill Cornell Medicine i američkim Univerziteta Maryland.
Zdravlje
01. Nov. 2024
0
Znanstvenici istražuju potencijal ultrazvučnih valova za suzbijanje ovisnosti ciljanjem na određena područja mozga povezana s žudnjom. Novi uređaj u obliku kacige vrijedan milion dolara, koji emitira ultrazvučne valove, mogao bi ponuditi inovativno rješenje za kontrolu ovisnosti o supstancama izravnim mijenjanjem funkcije mozga u nucleus accumbens - regiji odgovornoj za nagradu i motivaciju. Ti ultrazvučni valovi uzrokuju vibriranje staničnih membrana u navedenom dijelu mozga, ometajući mehanizme koji jačaju ovisnička ponašanja.
Uspješna testiranja
Rockefeller Neuroscience Institute (RNI) američkog Univerziteta West Virginia nedavno je testirao taj pristup na 39-godišnjem pacijentu, Johnu Hiltonu, koji se više od dva desetljeća borio s ovisnošću. Hiltonov mozak bio je stimuliran ultrazvukom 30 minuta dok je gledao slike povezane s upotrebom heroina. Nakon sesije, Hilton je opisao je li osjećao potrebu za zadovoljavanjem svoje ovisnosti. Potrebe za tim jednostavno nije bilo, rekao je.
Za razliku od tradicionalnih tretmana koji se oslanjaju na lijekove koji blokiraju osjećaje ugode od tvari koje izazivaju ovisnost, ultrazvučna tehnika uključuje implantaciju elektroda u male otvore izbušene u lubanji. Uklanjanjem reakcije mozga na nagrađivanje, znanstvenici se nadaju da će pacijentima biti lakše oduprijeti se okidačima koji potiču ovisnička ponašanja.
Između centra za ovisnost u mozgu i ostatka mozga odvija se veliki promet. S vremenom je taj promet nestao. Centar za ovisnosti više nije nadležan, objasnio je za The Wall Street Journal dr. Ali Rezai, neurokirurg i izvršni direktor RNI-ja.
Nije samo žudnja problem...
Predoziranje drogom odnese više od 100.000 života godišnje u SAD-u, dok se 2,7 miliona ljudi u dobi od 12 i više godina bori s ovisnošću o opioidima, a 28,9 miliona Amerikanaca bori se s ovisnošću o alkoholu, prema podacima američkog Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH). Tradicionalne metode imaju ograničenja, što potiče znanstvenike da traže nove tretmane usmjerene na fizičku strukturu mozga.
Novi uređaj uspješno je testiran na pacijentima 2021. godine, sa sličnim rezultatima viđenim u naknadnom ispitivanju na 20 pacijenata, gdje su sudionici prijavili značajno smanjenje žudnje. Njih gotovo 75 posto mjesecima kasnije posezalo za opijatima ili alkoholom. RNI je dobio 5 miliona dolara od NIH-a i nastavit će ispitivanja u suradnji s medicinskom školom Weill Cornell Medicine i američkim Univerziteta Maryland.
Ipak, dr. James Mahoney, također iz RNI-ja, naglašava holistički pristup rješavanju problema ovisnosti. Ako uklonite žudnju, ali ne uklonite stresore i ne zamijenite žudnju prilagodljivijim mehanizmima suočavanja, na kraju ćete vrati natrag, poručio je na kraju.
Auto
LUKSUZ KOJI VAS NA AUTOCESTAMA U HRVATSKOJ MOŽE KOŠTATI 260 EURA:: Ovo su najčešće greške
Prije 55 min0
Kultura
SYLVESTER STALLONE PRIZNAO KOJI JE NAJBOLJI AKCIONI FILM KOJI JE SNIMIO: "Bio sam jako zadovoljan i iskreno sam mislio..."
Prije 1h0
Društvo
VELIKI USPJEH U16 VATERPOLO REPREZENTACIJE BiH U LJUBLJANI: Neum slavi bronzane momke
Prije 1h0
Estrada
MITAR MIRIĆ PROGOVORIO O KARIJERI I FINANSIJAMA: "Šaban i ja smo bili najskuplji"
Prije 2h0
Zdravlje
IZNENAĐUJUĆI REZULTATI NOVE STUDIJE: Banalna stvar može predstavljati značajan faktor rizika za srčane bolesti...
Prije 18h0
Zdravlje
NE BACAJTE KORU OD AVOKADA: Evo kako da od "otpada" napravite snažan eliksir za biljke, kosu i zdravlje
12. Jul. 20250
Zdravlje
STRUČNJACI ODGOVARAJU NA PITANJE: Šta je bolje kada imate dijabetes - kardio ili trening otpora?
13. Jul. 20250
Zdravlje
DETALJNO SECIRANJE SAMO JEDNE CIGARETE: Evo šta vašem tijelu čini svaki dim koji udahnete
12. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.