PIŠI PROPALO: Poznata kompanija zatvara dvije tvornice u Sloveniji, dio proizvodnje seli u...

Prema neslužbenim podacima, kompanija bi odnedavno mogao biti čak i nelikvidan. 

  • Ekonomija

  • 07. Nov. 2024  

  • 0

U Cimosu će danas biti cjelodnevni štrajk. U međuvremenu, uprava kompanije priprema put za preseljenje proizvodnje iz Slovenije.

Tvornice u Senožečama i Vuzenici trebale su biti prodane, a prihod je bio namijenjen za vraćanje dijela dugova čija je otplata privremeno zamrznuta.

Zaoštrava se sindikalna borba u koparskom Cimosu, koji je u vlasništvu njemačkog financijskog fonda Mutares, čije dionice kotiraju na Frankfurtskoj berzi. Nakon septembarskog dvosatnog štrajka upozorenja u pogonima Vuzenica i Senožeče, koji je rezultat neuspješnih pregovora o povećanju plaća proteklih mjeseci, danas će se održati cjelodnevni štrajk. Odvijat će se u sve tri smjene – jutarnjoj, popodnevnoj i noćnoj.

Kako je za Dnevnik pojasnio Aleš Hoge, predsjednik Sindikata metalske i elektroindustrije Slovenije (SKEI) za Kraško-Notranjsku i Obalu, radnici od uprave Cimosa zahtijevaju hitno raskid raskinutog društvenog ugovora, zaključenje dogovora da minimalna osnovna plaća bude jednaka minimalnoj plaći do kraja 2024. godine, razmjerno povećanje ostalih osnovnih plaća, pri čemu je potrebno dogovoriti kada će se plaće povećati do kraja prvog kvartala iduće godine. najkasnije. Od oko 500 radnika, koliko ih Cimos grupa još uvijek zapošljava u Sloveniji, gotovo polovica prima plaću nižu od minimalne ili dodatak na minimalnu plaću.

Osim toga, zaposlenici traže da se dolazak na štrajk plati te da se poslodavac obaveže da će u suradnji s radničkim vijećem održati sastanke za radnike na kojima će se zaposlenicima predstaviti vizija tvrtke za 2025. godinu, dodao je Hoge. Kako se neslužbeno doznaje, uprava Cimosa već je obavijestila sindikat da neće isplaćivati naknade radnicima tokom štrajka, obrazlažući takvu odluku činjenicom da štrajkaški zahtjev ne sadrži teže povrede radničkih prava. Teško je očekivati da će Cimosova vizija za iduću godinu uskoro biti predstavljena zaposlenicima. U ovom bi slučaju uprava Cimosa konačno trebala otkriti karte radnicima - da će preseliti proizvodnju iz Slovenije.

Prema posljednjim informacijama iz bankarskih izvora, Cimos će preseliti proizvodnju iz Senožeča u Gradačec, gdje ima tvornicu, a proizvodnju ljevaonice u Vuzenici u Kikindu, gdje u sklopu tvrtke kćeri kontrolira ljevaonicu koja u najbolja vremena zapošljavala 3.000 radnika. Prodaje se nekretnina u Senožečama s pripadajućom tvornicom, ukupne vrijednosti oko pet miliona eura. Isto vrijedi i za nekretninu i tvornicu u Vuzenici, a osim toga prodat će se i nekretnina koja se nalazi u Semedeli u Kopru. Hipoteke na tim nekretninama upisale su banke vjerovnice i Slovenski državni holding, koji je potraživanja prema Cimosu naslijedio od Društva za upravljanje potraživanjima banaka (DUTB), nakon njegovog raspada. Financijski vjerovnici imaju upisana založna prava i na proizvodnoj opremi koja bi trebala biti preseljena u Gradačec ili Kikindu.

Prošle i ove godine Cimosu je otpalo nekoliko rata od oko 30 miliona kredita koje moraju vratiti Novoj Ljubljanskoj banci (NLB), Novoj KBM i SDH. Proljetos je koprska tvrtka s tim vjerovnicima sklopila sporazum o obustavi servisiranja kredita. Dogovor o tome kada će Cimos vratiti kredit još nije sklopljen. Prema neslužbenim informacijama, Cimos navodno predlaže da se dio kredita vrati iduće godine, nakon prodaje nekretnina koje još posjeduje u Sloveniji, nakon što je mnoge od njih bivši vlasnik, talijanski financijski fond, već prodao. Palladio Finanziaria. Ostatak duga od oko 30 milijuna Cimos bi trebao vratiti do 2030. godine. Osim tog duga, Cimos još duguje deset milijuna eura još nekoliko banaka te Međunarodnoj financijskoj korporaciji (IFC), koja je dio Svjetske banke.

Prema neslužbenim podacima, Cimos bi odnedavno mogao biti čak i nelikvidan. 

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...