Ekonomija
BIT ĆE POSLA: Slovenski industrijski div seli proizvodnju u Bosnu i Hercegovinu...
10. Nov. 20240
Vijest koja je napravila haos u Sloveniji
Ekonomija
14. Mar. 2025
0
Poznati slovenački industrijski gigant Cimos, nekada prepoznatljiv u bivšoj Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji po proizvodnji Citroën automobila, planira zatvoriti svoju fabriku u Sloveniji i preseliti proizvodnju u Srbiju i Bosnu i Hercegovinu. Prema informacijama koje prenosi Dnevnik, pripremljen je program otpuštanja radnika, koji, kako navode predstavnici Sindikalne organizacije zaposlenih u metaloprerađivačkoj i elektroindustriji Slovenije (SKEI) za regije Kras i Primorska, ne zadovoljava osnovne standarde, piše ukrajinski portal Open4business.com.ua.
Kako ističe Saša Ristić, pripremljeni program proglašen je nestručnim jer ne precizira koja će radna mjesta biti zadržana. Ristić naglašava da se radi o "najlošijem programu otpuštanja" koji je ikada vidio.
Cimos već duže vrijeme planira premještanje dijela proizvodnje u Gradačac (Bosna i Hercegovina) i Kikindu (Srbija). Međutim, prema Ristićevim riječima, ovaj potez je sporan jer uprava kompanije nije prethodno obavijestila radničko vijeće, što je bila zakonska obaveza, posebno s obzirom na činjenicu da se upravo selidba proizvodnje koristi kao službeni razlog za otpuštanja.
Cimos već godinama ima pogon u Gradačcu, a najavljena otpuštanja direktno su povezana sa planiranim premještanjem proizvodnje. Ristić je za Dnevnik izjavio da uprava Cimosa od sindikata i radničkog vijeća sada zahtijeva hitan pristanak na predložene otkaze.
Prema dostupnim informacijama, od ukupno 175 radnika koji će ostati bez posla, oko 120 ih trenutno radi u pogonu Senožeče, dok su ostali zaposleni u Mariboru i Vuzenici.
Društvo
SVI DETALJI: Ko sve ima pravo na jednokratnu pomoć u iznosu od 1.500 KM...
Prije 18 min0
Društvo
NEVJEROVATNO: Šta je sve kazao svjedok na suđenju Ejupu Ganiću i ostalima...
Prije 24 min0
Gastro
DANAS NEŠTO NA KAŠIKU: Poklanjamo novi recept za pripremu graška, nećete se pokajati...
Prije 30 min0
Regija
HAOS U SUSJEDSTVU: Snijeg zatrpao autocestu, kamioni ne mogu prema moru...
Prije 37 min0
Ekonomija
TEK SLIJEDI POTPUNI HAOS: Osim poskupljenja uskoro i nestašice zbog...
Prije 20h0
Ekonomija
DESILO SE ONO NAJGORE: Šokantan skok cijena goriva...
24. Mar. 20260
Ekonomija
HRVATSKI MEDIJI SAVJETUJU VOZAČE: Pročitajte prije nego krenete po gorivo u BIH
24. Mar. 20260
Ekonomija
KREĆE PROJEKAT DECENIJE, AMERIKANCI ULAZE U BIH: Vlada FBiH povlači potez bez presedana za Južnu interkonekciju
25. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.