A SAD I ZVANIČNO: Nicolas Sarkozy mora nositi narukvicu, moći će napustiti kuću samo...

Narukvica mu je postavljena na gležanj.

  • Evropa

  • 07. Feb. 2025  

  • 0

Bivšem francuskom predsjedniku Nicolasu Sarkozyju je u njegovu domu stavljena elektronička narukvica.

Sudac je potkraj januara odredio da Sarkozy počne služiti kaznu 7. februara, rekao je u petak izvor upoznat sa slučajem.   Narukvica mu je postavljena na gležanj. Sarkozy će smjeti napustiti dom samo u određeno vrijeme koje je odredio sudac.

“Procedura slijedi svoj tok, nemam komentara”, rekla je njegova advokatica Jacqueline Laffont.

U tzv. aferi prisluškivanja, Sarkozy je osuđen na godinu dana strogog zatvora uz elektroničku narukvicu zbog korupcije i trgovanja utjecajem. Žalba mu je odbijena 18. decembra. Bivšem francuskom predsjedniku trenutno se na sudu u Parizu od 6. januara do 10. aprila sudi zbog optužbi da mu je Muamer Gadafi financirao predsjedničku kampanju 2007. Nakon potvrde presude u aferi prisluškivanja, a prije otvaranja libijskog procesa, Sarkozy je sa suprugom i kćeri bio na odmoru na Sejšelima, što više neće moći bez dozvole. No moći će zatražiti uvjetno puštanje na slobodu i uklanjanje narukvice pod određenim uvjetima, kako predviđa zakon za starije od 70 godina, dob koju je napunio 28. januara.

U tom slučaju, zvanom i “Bismuth”, Sarkozy je 17. maja 2023. drugi put proglašen krivim da je s advokatom Thierryjem Herzogom 2014. sklopio “korupcijski pakt” s visokim sucem Kasacijskog suda kako bi im on dao informacije i pokušao utjecati na žalbu u slučaju Bettencourt. Zauzvrat mu je ponudio da mu osigura dobar posao u Monaku.

Slučaj Bettencourt odnosi se na donacije koje je desnoj stranci UMP dala nasljednica grupe L’Oréal, Liliane Bettencourt ,(koja je umrla 2017), u kojem je međuvremenu pravosuđe odustalo od progona.

Sarkozy je uvijek isticao da je izgubio žalbu u tom slučaju i da sudac o kojem je riječ nikada nije otišao u Monako. No po zakonu, kazneno djelo korupcije može biti i obična ponuda ili obećanje. Trojica muškaraca dobila su istu kaznu. Herzogu je zabranjen profesionalni rad tri godine. Žalbe su im odbijene.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...