ZELENSKI VEĆ PRELOMIO HISTORIJSKU ODLUKU: SAD i EU preuzimaju kontrolu nad basnoslovno vrijednim mineralnim resursima Ukrajine!

Svjetski ekonomski forum je naveo da je Ukrajina također ključni potencijalni dobavljač litija, berilija, mangana, galija, cirkonija, grafita, apatita, fluorita i nikla.

  • Svijet

  • 14. Feb. 2025  

  • 0

Gotovo je izvjesno da će Sjedinjene Države i Evropska unija, s jedne strane, te Ukrajina, s druge strane, potpisati strateški sporazum kojim bi “kolektivni Zapad” preuzeo kontrolu nad ukrajinskim mineralnim resursima, dok bi Ukrajina, zauzvrat, osigurala nastavak ekonomske i vojne podrške.

U izjavi Volodimira Zelenskog nakon telefonskog razgovora s Trumpom posebno se govori o pripremi novog sporazuma između Ukrajine i SAD-a o sigurnosti, ekonomiji i eksploataciji minerala. O tome je američki ministar finansija Scott Bessent pregovarao u Kijevu, gdje je donio nacrt investicijskog sporazuma o američkom pristupu ukrajinskim mineralnim resursima.

Prema FOX Businessu, Zelenski namjerava proučiti prijedlog i dati odgovor u petak, kada se sastaje s potpredsjednikom J. D. Vanceom u Münchenu. Zelenski je to potvrdio nakon sastanka s Bessentom.

Prema svemu sudeći, SAD je ponudio Ukrajini nove sporazume o sigurnosnim garancijama, a zauzvrat će dobiti ukrajinske prirodne resurse, koji su među najvećima na svijetu. U zamjenu, Zelenski mora pristati na brzi završetak rata. Odluka bi trebala biti donesena u petak u Münchenu.

NEPROCJENJIVO BOGATSTVO

U Ukrajini se, ne računajući Rusiju, nalaze druge najveće zalihe plina u Evropi, nakon Norveške. Imaju rudnike 117 od 120 najkorištenijih materijala u svijetu.

Ukrajina ima enormno rudno bogatstvo. Pođimo od trenutno najzanimljivijeg minerala – litija. To je kritična mineralna sirovina koja, u kombinaciji s grafitom, kobaltom i niklom, osigurava strateške komponente u proizvodnji električnih vozila.

 "Ukrajina ima najveća nalazišta litija u Europi", tvrdi Roman Opimakh, generalni direktor Državne geološke službe Ukrajine.

Analiza proizvodnih procesa hibridnih i električnih vozila pokazuje da se do 12 kg litija koristi u proizvodnji standardnog hibrida, dok se kod Tesle u proizvodnji mora uključiti od 22 do 50 kg ove sirovine. To znači da ova problematika itekako zanima jednog od ključnih Trumpovih saveznika – Elona Muska.

Ukrajina ima značajna nalazišta litija, koja se procjenjuju na više od 500.000 tona, što je do deset posto svjetskih rezervi.

Ne računajući Rusiju, Ukrajina ima druge najveće zalihe plina u Evropi, nakon Norveške. Također, posjeduje rudnike 117 od 120 najkorištenijih materijala u svijetu.

Ukrajina ima nalazišta 22 od 34 minerala koje je Evropska unija identificirala kao kritične, prema ukrajinskim podacima. Oni uključuju industrijske i građevinske materijale, ferolegure, plemenite i obojene metale te neke elemente rijetkih zemalja.

Prema Ukrajinskom institutu za geologiju, zemlja posjeduje rijetke metale kao što su lantan i cerij, koji se koriste u televizorima i rasvjeti; neodim, koji se koristi u vjetroturbinama i baterijama za električna vozila; serta erbij i itrij, čije primjene sežu od nuklearne energije do lasera.

Svjetski ekonomski forum je naveo da je Ukrajina također ključni potencijalni dobavljač litija, berilija, mangana, galija, cirkonija, grafita, apatita, fluorita i nikla.

Ukrajina ima značajne rezerve titana te grafita, koji je neophodan u proizvodnji baterija za električna vozila i nuklearnih reaktora. Također, ima značajne rezerve ugljena, iako je većina sada pod kontrolom Rusije na okupiranom području.

TROJNI PAKT

Oleksij Sobolev, zamjenik ukrajinskog ministra privrede, rekao je u januaru da vlada radi na dogovorima sa zapadnim saveznicima, uključujući Sjedinjene Države, Britaniju, Francusku i Italiju, o projektima povezanim s iskorištavanjem kritičnih materijala.

 Državna geološka služba saopćila je da vlada priprema oko 100 lokacija za zajedničko licenciranje i razvoj.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...