Politika
MAJKE SREBRENICE KOD MINISTRA BUNOZE: "Pravosuđe nas je izdalo, zašto niko ne ide u zatvor zbog negiranja genocida?"
10. Feb. 20260
Istakli su i to da se stvorila takva atmosfera da više ni entitet RS nije bitan osim Dodika.
Vijesti
19. Feb. 2025
0
Iz Udruženja "Pokret Majki enklava Srebrenica i Žepa" su reagovali na današnje ročište Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske i Milošu Lukiću, bivšem vršiocu dužnosti direktora Službenog glasnika RS koje se odvija u Sudu Bosne i Hercegovine. Riječ je o posljednjem ročištu na kojem se iznose završne riječi i tužilaštva i odbrane, a nakon kojeg će biti donesena i konačna presuda. Iz ovog udruženja su apelovali na Sud BiH da bude dosljedan i donese presudu u skladu sa zakonom, a ne na osnovu prijetnji Dodikovih političkih istomišljenika, piše N1.
“Nakon završnih riječi Tužilaštva i odbrane u predmetu protiv Milorada Dodika iz entiteta RS, digla se i kuka i motika u odbrani “lika i djela” Milorada Dodika, zanemaruju se ili namjerno zapostavljaju suštinske činjeniče zbog kojih je i pokrenut postupak, a u prvi plan se stavljaju interesi pojedinca”, naveli su iz Udruženja “Pokret Majki enklava Srebrenica i Žepa”.
Istakli su i to da se stvorila takva atmosfera da više ni entitet RS nije bitan osim Dodika.
“Nije bitno ni djelo ili nedjelo već ličnost. Dovodi se u pitanje i mir u BiH, prijeti ratom,proziva Sud i Tužilaštvo, kao da se radi o privatnoj ili ličnoj imovini. Pozivamo Sud BiH da bude dosljedan, da ne podliježe pritisku grupa i pojedinaca, već da sudi na osnovu Zakona, a ne na osnovu prijetnji i hajke političkih istomišljenika”, zaključili su iz udruženja.
Važno je istaći da su reagovali i iz Misije OSCE-a u BiH poručivši da su prijetnje i pritisci na rad pravosuđa u BiH neprihvatljivi.
Dodali su i to da se takve prijetnje mogu tretirati i kao krivično djelo.
Inače, razlog za ovakve reakcije i OSCE-a i udruženja je prijetnja Dodika i njegovih pristalica da će donijeti radikalne odluke ukoliko Sud BiH donese presudu protiv njega.
Podsjećamo, danas se u Sudu Bosne i Hercegovine održava posljednje ročište Dodiku i Milošu Lukiću, bivšem vršiocu dužnosti direktora Službenog glasnika RS. Dodik i Lukić se terete da su od 1. do 9. jula 2023. u Banjoj Luci, svjesni i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. jula iste godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS, preduzimali radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.
Danas tužilaštvo i odbrana iznose završne riječi, a sudsko vijeće zakonski presudu može donijeti i danas, ali i tri dana nakon ročišta ili najkasnije do 25. februara.
Tužilaštvo BiH predložilo je da se Dodik osudi bliže maksimalnoj kazni, nego minimalnoj te da mu se zabrani političko djelovanje na 10 godina.
Za drugooptuženog Lukića Tužilaštvo BiH je također predložilo presudu bližu maksimalnoj kazni, nego minimalnoj te zabranu obavljanja službene dužnosti i isto tako 10 godina zabrane političkog djelovanja.
Odbrana je također danas na ročištu zatražila da se ono produži za još četiri sata od čega bi optuženi imali dva sata priliku da govore.
Sutkinja Sena Uzunović je odobrila taj prijedlog navodeći da nije problem i da će na ročištu ostati ako treba i do ponoći.
Također, tokom ročišta se Dodik žalio i na nehumane uslove u sudnici. Rekao je da mu je prevruće i da ga hvata migrena te je zatražio dužu pauzu kako bi se svi prisutni mogli okrijepiti.
Sutkinja je uvažila prijedlog i odredila desetominutnu pauzu.
Politika
MAJKE SREBRENICE KOD MINISTRA BUNOZE: "Pravosuđe nas je izdalo, zašto niko ne ide u zatvor zbog negiranja genocida?"
10. Feb. 20260
Vijesti
"SB" ISPRED VSTV-a: Na sastanak stigli predstavnici deset udruženja, traže smjenu Kajganića (FOTO)
03. Feb. 20261
Društvo
DUŠA BOLI I SRCE PATI: Majke Srebrenice se okupile u Tuzli, traže da se odgovorni za genocid pohapse i kazne
11. Jan. 20260
Sjećanje
"MAJKE SREBRENICE" PODSJEĆAJU: Još su mnoge kosti naših najmilijih negdje po šumama i masovnim grobnicama
11. Nov. 20250
Regija
IFTAR MIRA U BEOGRADU: Usame Zukorlić i Marko Đurić pozvali na toleranciju
Prije 23 min0
Rat u zalivu
TVRDOKORNIJI OD OCA: Ko je Mojtaba Khamenei, novi vrhovni vođa Irana?
Prije 34 min0
Rat u zalivu
DEŠAVA SE NEŠTO NA BLISKOM ISTOKU: Nezvanične informacije stižu, bombardovan zabranjeni grad... (VIDEO)
Prije 43 min0
Vijesti
IVICA PULJIĆ UPOZORAVA: "Svi se trebaju zabrinuti, ovaj rat potresa tržišta i diže cijene energije"
Prije 48 min0
Vijesti
DA LI JE OVO KRAJ ENERGOINVESTA?: Kabirijeva tajna ponuda trese BiH!
07. Mar. 20261
Vijesti
EKSPLOZIJA NA NEBU IZNAD NJEMAČKE: Bljesak, pa VAZDUŠNI UDAR, oštećene kuće, ljudi u panici (VIDEO)
Prije 21h0
Vijesti
AKADEMIK ESAD DURAKOVIĆ ŠOKIRA JAVNOST: "Izrael pravi ARMAGEDON, uništit će Iran i Tursku da dođe MESIJA! Samo Bog može intervenisati" (VIDEO)
07. Mar. 20263
Vijesti
NAGLI SKOK CIJENA GORIVA: Litar dizela u Sarajevu košta skoro...
08. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.