KATASTROFALNE BROJKE: Godišnje u susjedstvu od posljedica pušenja umre čak...     

Pušenje je povezano s brojnim bolestima, uključujući kardiovaskularne i plućne bolesti te različite vrste karcinoma.

  • Zdravlje

  • 10. Mar. 2025  

  • 0

Unatoč sve skupljim cigaretama i zabranama pušenja, u susjednoj Hrvatskoj i dalje puši gotovo 40% odraslih, a i više od toga u dobi između 25. i 34. godine.

Procjenjuje se da od posljedica pušenja godišnje umre oko 14.000 ljudi, što je grad veličine Makarske.

Pušenje je povezano s brojnim bolestima, uključujući kardiovaskularne i plućne bolesti te različite vrste karcinoma.

- Pušenje uzrokuje čitav niz bolesti, uključujući različite vrste karcinoma. Na primjer, karcinom mokraćnog mjehura gotovo je isključivo povezan s pušenjem. Osim toga, pušenje može uzrokovati i neurološke bolesti te poremećaje u začeću. Ključno je naglasiti da je pasivno pušenje jednako štetno kao i aktivno. Danas imamo milijune smrti koje su povezane s pasivnim pušenjem, upozorava prof. dr. sc. Marko Jakopović, dr. med., pročelnik Zavoda za tumore pluća i sredoprsja KBC-a Zagreb.

Raste broj pušača, osobito među mladima


U Hrvatskoj je broj pušača u porastu, a posebno zabrinjava činjenica da sve više mladih i maloljetnih osoba konzumira zamjenske duhanske proizvode. Iako preventivne mjere i zabrane mogu donijeti pozitivne rezultate, još uvijek postoje pravne prepreke u borbi protiv pušenja.

Krunoslav Capak, ravnatelj HZJZ-a kaže da Europa raspravlja o potpunoj zabrani pušenja na otvorenim prostorima, dok u Hrvatskoj još uvijek postoji zakon koji dopušta pušenje u zatvorenim prostorima poput manjih kafića.

- Nadam se da će se to uskoro promijeniti, poručuje.

Željko Petković, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, iznosi podatak da je prosječna dob u kojoj mladi počinju pušiti 16 godina, dok je kod elektroničkih cigareta ta dobna granica još niža.

- Naši mladi već s14 godina prvi put posežu za elektroničkim cigaretama, kaže.

Programi odvikavanja – pomoć pušačima


Uz terapijski pristup, pušačima su dostupni i programi poput škole nepušenja, koji im mogu pomoći u borbi protiv ove ovisnosti.

Boris Gracin, dr. med., specijalist psihijatar, NZJZ 'Dr. Andrija Štampar' objašnjava da škola nepušenja predstavlja psihoterapijsko-edukativni model rada u grupi za pušače koji su motivirani i žele prestati pušiti.

- Grupni programi pokazali su se kao najučinkovitiji oblik pomoći jer omogućuju sudionicima da uz podršku drugih lakše prebrode proces odvikavanja, tvrdi.

Od danas je aktivan i besplatni telefonski broj, koji je istaknut na kutijama cigareta. Pušači sada mogu anonimno razgovarati sa stručnjacima i dobiti savjete o tome kako prestati pušiti.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...