DRAMATIČNO UPOZORENJE AMERIČKOG GENERALA: "Ovo što rade Rusija i Kina još nije viđeno" (VIDEO)

Iako konkretna svrha tih operacija nije potpuno jasna, Guetleinove izjave dolaze u trenutku kada stručnjaci upozoravaju da sve više država, uključujući Kinu, razvija tehnologije namijenjene suprotstavljanju prijetnjama iz svemira.

  • Svijet

  • 23. Mar. 2025  

  • 0

Zamjenik načelnika za svemirske operacije američkih Svemirskih snaga, general Michael A. Guetlein, upozorio je da Kina provodi vježbe „zračne borbe“ sa satelitima, što je dio njihovih sve većih svemirskih sposobnosti. Time je potvrdio izvještaj Svemirskih snaga Sjedinjenih Američkih Država, u kojem se navodi da ključni suparnici Washingtona ubrzano smanjuju tehnološki zaostatak, dok svemir postaje sve važniji za sigurnost na Zemlji, prenosi Dnevno.hr.

Guetlein je u utorak, govoreći na konferenciji McAleese Defense Programs u Arlingtonu, izjavio da su Svemirske snage posmatrale „pet različitih objekata u svemiru kako se međusobno kreću sinhronizovano i pod kontrolom“. Dodao je: „To je ono što nazivamo zračnom borbom u svemiru. Oni uvježbavaju taktike, tehnike i procedure za izvođenje orbitalnih operacija sa satelita na satelit“. Pri tome je koristio termin „dogfighting“, koji se inače odnosi na blisku zračnu borbu između borbenih aviona.

Iako konkretna svrha tih operacija nije potpuno jasna, Guetleinove izjave dolaze u trenutku kada stručnjaci upozoravaju da sve više država, uključujući Kinu, razvija tehnologije namijenjene suprotstavljanju prijetnjama iz svemira. Ovakve sposobnosti omogućile bi nekoj zemlji da uništi ili onesposobi satelite, što bi potencijalno moglo prekinuti komunikaciju ili poremetiti vojne operacije suparnika, uključujući lansiranje i otkrivanje projektila. Takva ometanja mogla bi izazvati ozbiljne poremećaje u globalnim navigacionim sistemima, koji su ključni za različite sektore, od bankarstva i teretnog transporta do hitnih medicinskih službi.

Brz uspon Kine

Sjedinjene Američke Države pomno prate ubrzani uspon Kine kao svemirske sile posljednjih decenija. Ne samo kroz njene ambiciozne programe istraživanja Mjeseca i dubokog svemira, već i kroz, kako analitičari ističu, „sve sofisticiranije sposobnosti suprotstavljanja u svemiru“.

Govoreći o Kini i Rusiji, Guetlein je naveo da su obje zemlje razvile „izvanredne“ sposobnosti. „Vidjeli smo raspoređivanje ometača signala, čime se narušava komunikacija sa satelitima. Također, razvili su mogućnosti zasljepljivanja obavještajnih, nadzornih i izviđačkih satelita pomoću lasera, kao i sposobnosti hvatanja satelita i njegovog premještanja u drugu orbitu“, rekao je Guetlein.

„Ovo je najkompleksnije i najizazovnije strateško okruženje s kojim smo se suočili u dugo vremena, ako ne i ikada“, naglasio je Guetlein. „Nekada je postojao značajan jaz u sposobnostima između nas i naših bliskih suparnika, uglavnom zahvaljujući tehnološkoj prednosti Sjedinjenih Država. Taj se jaz značajno smanjio“, dodao je.

Incident „zračne borbe“ na koji se Guetlein referirao odnosi se na niz manevara kineskih satelita u niskoj Zemljinoj orbiti tokom 2024. godine, u kojima su učestvovala tri eksperimentalna satelita Shiyan-24C i dva kineska eksperimentalna svemirska objekta, Shijian-6 05A/B, potvrdio je glasnogovornik Svemirskih snaga SAD-a.

Zaštita interesa

Peking je objavio malo javno dostupnih informacija o svojim eksperimentalnim satelitima i ovakvim operacijama. Ipak, u Bijeloj knjizi iz 2019. godine, Kina je zaštitu svojih „sigurnosnih interesa u svemiru“ navela kao jedan od nacionalnih odbrambenih ciljeva. Službeni Peking već dugo tvrdi da se zalaže za „mirnodopsko korištenje svemira“ i protivi utrci u naoružavanju u svemiru.

Zbog specifične fizičke dinamike svemira, manevri koje je Guetlein opisao kao „zračnu borbu“ izgledaju znatno drugačije od klasičnih zračnih borbi između aviona. U ovom slučaju, riječ je o satelitima koji se kreću jedan oko drugog koristeći pogonsko gorivo, pojašnjavaju stručnjaci.

Analitičari već dugo pažljivo prate interakcije između satelita i drugih objekata u orbiti. „Bliski manevri oko drugih satelita mogli bi ukazivati na razvoj protusvemirskog oružja. Ako se približite drugom satelitu, to znači da ga potencijalno možete uhvatiti, baciti mrežu ili projektil na njega, ili upotrijebiti energetsko oružje, poput lasera ili ometača signala“, izjavio je Clayton Swope, zamjenik direktora Projekta svemirske sigurnosti pri Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS) u Washingtonu za CNN.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...