Auto
IZ PRIČA O AMBLEMIMA U AUTOMOBILSKOJ INDUSTRIJI: Šta se dogodilo s patkama u logu Cadillaca?
Prije 2h0
U njemačku proizvodnju naoružanja idućih će godina biti uloženo na stotine milijardi eura. Zato je već počelo vrbovanje stručne radne snage iz drugih branši - prije svega iz automobilske industrije.
Evropa
25. Mar. 2025
0
U njemačkoj industriji odvijaju se velike promjene: dok se u njemačkim vodećim tvornicama auto-industrije, poput VW-a ukidaju radna mjesta, proizvođači tenkova i krstarećih projektila očajnički traže nove zaposlenike, piše DW.
Aktualna studija konsultantske kuće EY i Dekabanke procjenjuje da će "evropske članice NATO-a u narednim godinama godišnje ulagati 72 milijarde eura u naoružanje i time stvoriti odnosno osigurati 680.000 radnih mjesta u Evropi".
Slične rezultate donosi i istraživanje konsultantske kuće Kearney. No tačan broj potrebne stručne radne snage ovisit će o razini izdataka za odbranu. Ako evropske države u budućnosti izdvoje dva posto svog BDP-a za odbranu, kao što nalažu pravila NATO-a, do 2030. godine nedostajat će oko 160.000 stručnjaka.
"Uz umjereno povećanje (2,5 posto BDP-a) moglo bi biti oko 460.000 nepopunjenih radnih mjesta, a uz značajan porast (3 posto) čak do 760.000", navode autori studije Guido Hertel i Nils Kuhlwein. Posebno nedostaju stručnjaci za umjetnu inteligenciju i big data analizu.
Proizvođači oružja, radarske tehnologije ili prijenosnih sistema za borbena vozila ne traže samo nove zaposlenike, već i proizvodne lokacije za očekivani priljev narudžbi.
"Profitiramo od problema automobilske industrije", kaže direktor Hensoldta Oliver Dörre u intervjuu za Reuters. Ova bavarska korporacija proizvod radare koji se, primjerice, koriste u Ukrajini za protivzračnu odbranu. Jedan od Hensoldtovih sistema može otkriti čak i stealth bombardere poput američkog F-35, izrađene od materijala koji ih čine gotovo nevidljivima za radar (takozvanom “stealth” tehnologijom).
Hensoldt već pregovara s automobilskim dobavljačima Continentalom i Boschom o preuzimanju njihovih radnika, potvrđuje Dörre.
U istočnonjemačkom Görlitzu, na granici s Poljskom, koncern za proizvodnju naoružanja KNDS preuzima tvornicu proizvođača vozova Alstom, koja je trebala biti zatvorena 2026. KNDS planira preuzeti polovinu od 700 radnika. U bivšoj tvornici vozova proizvodit će se dijelovi i moduli za tenkove Leopard 2, Puma i Boxer, a proizvodnja bi trebala započeti 2025. godine.
Konkurentski Rheinmetall također se oslanja na radnike iz drugih sektora: bivši stručnjak za specijalne komponente u naftnoj industriji sada proizvodi cijevi za tenkove u Rheinmetallovoj tvornici u sjevernoj Njemačkoj, dok bivša kozmetičarka lakira tenkovske granate.
Njemačko Ministarstvo unutršnjih poslova ima popis zemalja koje predstavljaju sigurnosni rizik. Na njemu su Afganistan, Kina, Vijetnam, Irak, Iran, Sirija, Rusija i bivše sovjetske republike. Već duži boravak u jednoj od tih zemalja može biti prepreka za zapošljavanje u vojnoj industriji.
Auto
IZ PRIČA O AMBLEMIMA U AUTOMOBILSKOJ INDUSTRIJI: Šta se dogodilo s patkama u logu Cadillaca?
Prije 2h0
Kultura
IZDVAJA SE JEDNA SERIJA: Objavljene su ovogodišnje nominacije za septembarsku dodjelu nagrade Emmy
Prije 3h0
Regija
MONIKA ISTRAŽILA ŠTA NA HRVATSKOJ OBALI MOŽETE S 10 EURA: Rezultat će mnoge ostaviti bez teksta
Prije 3h0
Svijet
TRUMP OTKRIO DA LI JE ZAVRŠIO SA PUTINOM: "Skoro postignemo mir, a on sruši zgradu u Kijevu"
Prije 3h0
Evropa
NAJVEĆA EVROPSKA LUKA PRETVARA SE U TVRĐAVU: Stiže vojska i oružje, sve se sprema za mogući rat sa Rusijom
14. Jul. 20250
Evropa
ŠOK NA AERODROMU: Carinici pregledali pristigle pošiljke, a onda su se uhvatili za glave...
Prije 21h0
Evropa
STRAŠAN SCENARIJ SE PREDVIĐA ZA NJEMAČKU: Situacija će se brzo pogoršati, deficit će se povećati, a sve zbog...
14. Jul. 20250
Evropa
PUTIN OTKRIO SVOJE PRAVE PLANOVE ZA UKRAJINU: "Ovo slijedi u idućih 60 dana"
14. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.