MOBILNA TELEFONIJA POSEBNO POGOĐENA: Evo koliko bi iPhone mogao da košta poslije Trampovih carina?

Dionice kompanije u četvrtak su pale za 9,3 posto, što je bio njihov najgori dan od marta 2020. godine.

  • Ekonomija

  • 08. Apr. 2025  

  • 0

Vaš omiljeni iPhone uskoro bi mogao postati znatno skuplji zbog carina, izračunao je Reuters.

Američki predsjednik Donald Trump uveo je niz sveobuhvatnih carina zemljama širom svijeta, koje bi mogle drastično promijeniti sliku globalne trgovine. Potrošačka roba poput iPhonea mogla bi biti među najteže pogođenima, smatraju analitičari, s mogućim povećanjem cijene od 30 do 40 posto, ukoliko kompanija odluči te troškove prebaciti na potrošače, prenosi Nova ekonomija.

Većina iPhonea i dalje se proizvodi u Kini, koja je pogođena carinom od 54 posto. Ako ove mjere ostanu na snazi, Apple, kompanija koja proizvodi iPhone, imat će težak izbor: ili će preuzeti dodatne troškove na sebe, ili će ih prenijeti na kupce, piše Nova ekonomija.

Dionice kompanije u četvrtak su pale za 9,3 posto, što je bio njihov najgori dan od marta 2020. godine.

Apple godišnje proda više od 220 miliona iPhonea, a njegova najveća tržišta su Sjedinjene Američke Države, Kina i Evropa.

Najjeftiniji model iPhonea 16 lansiran je u SAD-u po cijeni od 799 dolara, ali bi, prema procjenama analitičara kompanije Rosenblatt Securities, mogao koštati čak 1.142 dolara — što je povećanje od 43 posto — ukoliko Apple uspije taj trošak prebaciti na potrošače.

Skuplji model iPhone 16 Pro Max, s ekranom od 6,9 inča i 1 TB memorije za pohranu, koji se trenutno prodaje po cijeni od 1.599 dolara, mogao bi poskupjeti na gotovo 2.300 dolara, ukoliko bi povećanje od 43 posto palo na teret kupaca.

Trump je još u svom prvom predsjedničkom mandatu uveo carine na širok spektar kineskog uvoza, kako bi izvršio pritisak na američke kompanije da proizvodnju vrate u Sjedinjene Države ili u obližnje zemlje poput Meksika. No, Apple je tada uspio osigurati izuzeća ili olakšice za određene proizvode. Ovoga puta, međutim, još uvijek nije odobreno nijedno izuzeće.

iPhone 16e, lansiran u februaru kao jeftinija verzija Appleovih uređaja s funkcijama vještačke inteligencije, trenutno košta 599 dolara. Povećanje cijene od 43 posto moglo bi tu cijenu podići na 856 dolara. I cijene ostalih Appleovih uređaja mogle bi značajno porasti.

Apple se nije odmah oglasio na upit za komentar.

Ipak, neki analitičari primjećuju da prodaja iPhonea opada na ključnim tržištima kompanije, jer Apple Intelligence — paket funkcija koji pomaže u sumiranju obavijesti, uređivanju e-mailova i omogućava korisnicima pristup ChatGPT-u — nije uspio impresionirati kupce.

Recenzije stručnjaka sugeriraju da ove funkcije, iako inovativne, ne nude dovoljno uvjerljive razloge da bi kupci nadogradili svoje uređaje na nove modele.

Angelo Zino, analitičar iz CFRA Researcha, smatra da će kompaniji biti vrlo teško prebaciti više od pet do 10 posto dodatnih troškova na potrošače. Drugi analitičari procjenjuju da bi cijene trebale porasti za oko 30 posto kako bi se nadoknadile carinske dažbine.

„Očekujemo da će Apple odgoditi bilo kakvo značajnije povećanje cijena telefona do ove jeseni, kada bi trebao biti lansiran iPhone 17, jer se na taj način obično suočavaju s planiranim povećanjima cijena“, kaže Zino.

Čak i uz djelomično prebacivanje proizvodnje u Vijetnam i Indiju, većina iPhonea i dalje se proizvodi u Kini. Ni te zemlje nisu bile pošteđene carina — Vijetnam je pogođen carinom od 46 posto, a Indija od 26 posto.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...