Regija
NIJEMCI PISALI O VUČIĆEVOJ POSJETI UKRAJINI: "Pokušao je da pomiri nepomirljivo"
Prije 23h0
Malo ko vjeruje da će Macut, endokrinolog poznat u stručnim krugovima, uspjeti riješiti ozbiljne društvene i ekonomske probleme koji su izazvali masovne proteste širom zemlje.
Regija
10. Apr. 2025
0
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pod sve većim je pritiskom i traži izlaz iz političke krize koja potresa zemlju posljednjih pet mjeseci.
Vučić je u nedjelju navečer iznenadio javnost kada je za mandatara nove vlade predložio beogradskog ljekara Đuru Macuta, čovjeka bez ikakvog političkog iskustva. Ovaj potez mnogi vide kao Vučićev pokušaj da dodatno ojača svoju kontrolu nad državnim institucijama, iako mu Ustav Srbije daje ograničena ovlaštenja, piše austrijski Kurir.
Srbija se nalazi u najdubljoj političkoj krizi još od svrgavanja režima Slobodana Miloševića prije skoro 25 godina. Malo ko vjeruje da će Macut, endokrinolog poznat u stručnim krugovima, uspjeti riješiti ozbiljne društvene i ekonomske probleme koji su izazvali masovne proteste širom zemlje.
Politička analitičarka i bivša opoziciona liderka Vesna Pešić smatra da je Vučić ovim potezom samo potvrdio da se u Srbiji, dok je on na vlasti, ne može očekivati vladavina prava.
Vučiću mandat ističe u maju 2027. godine, a već sada pravi planove za svoju političku budućnost. Tako je u javnost pustio ideju o Zoranu Jankoviću, svom prijatelju i dugogodišnjem gradonačelniku Ljubljane, kao mogućem kandidatu za budućeg predsjednika Srbije.
"Volio bih da on preuzme glavnu ulogu, a ja da mu budem pomoćnik", rekao je Vučić, ne pominjući direktno predstojeće predsjedničke izbore.
Ideje iz vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) o izmjeni Ustava kako bi Vučić mogao u treći predsjednički mandat trenutno su nerealne, jer vladajuća koalicija nema dvotrećinsku većinu u parlamentu.
Dok Vučić planira političku budućnost, protesti u Srbiji se nastavljaju i šire. Prema podacima organizacije CRTA, samo u martu je širom zemlje održano preko 1.697 protesta. Studenti već mjesecima blokiraju sve državne univerzitete, a građani traže borbu protiv korupcije, odgovornost vlasti i sistemske reforme.
Vučić u subotu navečer planira u Beogradu predstaviti svoju novu političku inicijativu – "Pokret za narod i državu", što mnogi tumače kao pokušaj distanciranja od kompromitovane SNS, iako bi i ta stranka trebala biti dio novog pokreta.
Istovremeno, protivnici vlasti organizuju novu veliku protestnu šetnju u Novom Pazaru, centru regije Sandžak. Posljednji veliki studentski protest u Beogradu 15. marta prekinut je u haotičnim okolnostima, a opozicioni analitičari vjeruju da je paniku među učesnicima izazvao zvučni napad ili neka slična oprema.
Vučić je te tvrdnje odbacio, nazvavši ih "lažima".
Podsjetimo, politička kriza u Srbiji počela je 1. novembra 2024. godine, kada je u Novom Sadu došlo do urušavanja nadstrešnice željezničke stanice, pri čemu je poginulo 16 osoba. Stanica je bila obnovljena i svečano otvorena samo nekoliko mjeseci prije nesreće, a javnost ovaj tragični događaj uglavnom povezuje sa raširenom korupcijom u zemlji.
Regija
NIJEMCI PISALI O VUČIĆEVOJ POSJETI UKRAJINI: "Pokušao je da pomiri nepomirljivo"
Prije 23h0
Regija
DUGO GA JE NAJAVLJIVAO: Vučić zvanično pristupio Pokretu za narod i državu
15. Maj 20250
Regija
VLADIMIR PUTIN PORUČIO ALEKSANDRU VUČIĆU: "Cijenimo što ste danas u Moskvi, iako su neki pokušali da vas odvrate"
09. Maj 20250
Regija
VUČIĆ "HEROJSKI" OSVANUO U MOSKVI: "Uskoro ćemo vidjeti posljedice"
09. Maj 20250
Mini market
VUKANOVIĆ ISMIJAO DODIKA MLAĐEG I AMIDŽIĆA: "Zadivljen sam hrabrošću velikih srbendi i patriota, milionera od narodnih para"
Prije 27 min0
Vijesti
SUTRA U LONDONU: Denis Bećirović će održati govor povodom obilježavanja Dana sjećanja na genocid u Srebrenici
Prije 47 min0
Hronika
UGAŠENA DVA MLADA ŽIVOTA: Ovo su Andrea (29) i Marijan (38), prošle godine otvorili firmu
Prije 55 min0
Kultura
“LEGENDA O SKRIVENOM BLAGU”: Fondacija "Čuvari baštine – Bassania" pronašla stećke nadomak Sarajeva (FOTO)
Prije 1h0
Regija
VUČIĆ SE SASTAO SA ZELENSKIM: Zahvalio mu se na "velikoj gesti", a zatim uputio oštru poruku Srbima koji...
11. Jun. 20250
Regija
U BEOGRADU, U ČETIRI OKA: Šefovi diplomatije Srbije i Hrvatske razgovarali o Bosni i Hercegovini
Prije 21h0
Regija
BIJESNA JE: Brnabić u prijenosu uživo opsovala majku poslanici u Skupštini Srbije? (VIDEO)
11. Jun. 20250
Regija
VUČIĆ U NOVIM PROBLEMIMA: Iz Europske unije traže raspisivanje vanrednih izbora u Srbiji, Vučićev režim nazvali...
12. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.