SUĐENJE OSMANU MEHMEDAGIĆU: Inspektoru nisu htjeli dati imena profesora

Odbrana nije imala pitanja za svjedoka, a nastavak suđenja zakazan je za 20. maj.

  • Vijesti

  • Prije 3h  

  • 0

Na suđenju bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmanu Mehmedagiću za zloupotrebu položaja, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da mu prilikom inspekcijske kontrole u Američkom univerzitetu nisu dali imena profesora kod kojih je optuženi polagao ispite, a da su diploma i drugi dokumenti doneseni u tašni.

Edhem Numanović je kazao da je kao kantonalni inspektor za obrazovanje u Tuzli 2020. dobio nalog Tužilaštva BiH da izvrši inspekcijski nadzor u Američkom univerzitetu u Tuzli, kao i da provjeri validnost diplome Mehmedagića.

Kazao je da je 24. avgusta s kolegom otišao do Američkog univerziteta, gdje se pojavio predsjednik Upravnog odbora te institucije Denis Prcić, noseći veliku kožnu torbu. Poslije obilaska prostorija je zatražio od Prcića Mehmedagićev dosije.

“On je meni izvadio dosje iz kožne torbe i matičnu knjigu, to je ta torba s kojom je došao”, naveo je Numanović.

Prema njegovim riječima, matična knjiga, diploma i drugi dokumenti trajne vrijednosti moraju se čuvati na fakultetu.

Svjedok je naveo da je u dosjeu studenta Mehmedagića pronašao svjedočanstvo o završenom trećem razredu zanatske škole, diplomu Više upravne škole u Sarajevu, prijavu na Američki univerzitet iz 2008., odluku o priznavanju 18 ispita, certifikat o poznavanju engleskog jezika, kao i ugovor o besplatnom školovanju.

Numanović se nije mogao sjetiti svih detalja i jasno objasniti kako je tekao proces inspekcije. Prvobitno je rekao da je Prcić otišao da pozove advokata kada mu je zatražio Mehmedagićevu diplomu.

“Rekao mu je da će dati diplomu ako mu dam sudski nalog iz razloga jer je gospodin Mehmedagić svoj personalni dosje zaštitio”, rekao je svjedok.

Tužiteljica Sanja Ljuboje Romić ga je podsjetila da je u istrazi izjavio da je u dosjeu bila originalna diploma iz 2013. Svjedok je rekao da je to bila diploma sa suhim žigom, a da original ide “gospodinu”.

Sudija Jasmina Ćosić Dedović je tražila od svjedoka da objasni razlike u iskazu, na šta je Numanović rekao da mu je Prcić dao diplomu na uvid, a on je želio da mu je kopiraju.

“Jedno je imati na uvid, a drugo izuzeti”, rekao je svjedok, dodajući da je Prcić diplomu donio zajedno sa matičnom knjigom.

On je u istrazi rekao da nije uobičajeno da originalna diploma bude u dosijeu sedam godina nakon diplomiranja, ali da se dešava da je student ne podigne.

Numanović je rekao da je u knjizi izdatih diploma utvrdio da je diploma izdata, ali da je student nije podigao. Rekao je da je vidio zapisnike o polaganju ispita ukoliko je tako naveo u svom izvještaju, ali je naveo da mu Prcić nije dao imena profesora kod kojih je Mehmedagić polagao ispite.

“On je to odbio u cilju zaštite autonomije, integriteta Univerziteta… O tome se nije moglo dogovoriti… On je izlazio i zvao advokata”, prisjetio se svjedok.

Dodao je da je fakultet nije nastavio s radom nakon njegovog izvješetaja na 24 stranice, koji je dostavio Tužilaštvu, kao i resornom Kantonalnom ministarstvu. Numanović je rekao da su on i kolege vidjeli kombi koji je iznosio dokumentaciju.

Mehmedagića optužnica tereti da je bez propisane visoke stručne spreme obavljao dužnost direktora od 2019., kada je poništena njegova diploma Fakulteta za poslovne studije u Banjaluci, do 2023. kada je razriješen dužnosti. Optužen je da je zloupotrijebio položaj kako bi ostao na funkciji za koju nije ispunjavao uslove. U optužnici se navodi da je Mehmedagić parlamentarnoj komisiji 2020. dostavio dvije diplome.

“Jednu o stepenovanju s Pravnog fakulteta u Sarajevu i druga kojom je na Američkom univerzitetu u BiH – Tuzla stekao zvanje bačelora međunarodnog prava, iako je znao da na Američkom univerzitetu u BiH – Tuzla nije nikada studirao, niti je na ovom fakultetu stekao bilo kakvo zvanje, a do koje je diplome došao na nepoznat način”, navodi se u optužnici.

Odbrana nije imala pitanja za svjedoka, a nastavak suđenja zakazan je za 20. maj.

(Detektor)

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...