Ekonomija
SAD JE SVE JASNO: Evo gdje Naftna industrija Srbije nabavlja naftu...
Prije 16 min0
Iako se predstavljaju kao historijska okupljanja, ovakvi skupovi imaju snažnu političku i ideološku komponentu.
Mini market
09. Maj 2025
0
Na Ravnoj Gori je i ove godine održano okupljanje pripadnika Ravnogorskog pokreta, uz prepoznatljivu ikonografiju i poruke koje se oslanjaju na ideologiju četničkog pokreta. Manifestacija je obilježena zastavama i simbolima, te porukama o „ujedinjenju svih srpskih pokreta“ i stvaranju „slobodne Srbije“.
Iako se predstavljaju kao historijska okupljanja, ovakvi skupovi imaju snažnu političku i ideološku komponentu. Često se poziva na tzv. svesrpsko jedinstvo, uz veličanje ličnosti osuđenih za ratne zločine, što izaziva zabrinutost, posebno u kontekstu regija poput Višegrada, koje su bile poprišta masovnih zločina tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu. U takvim sredinama, povratničke zajednice i dalje se bore za osnovna ljudska prava i dostojanstvo.
Ovogodišnji skup uključivao je defile pored spomenika Dragoljubu „Draži“ Mihailoviću, praćen uzvicima „Srbija Srbima“, čime je okončan zvanični dio obilježavanja pravoslavnog praznika Markovdan na planini Suvobor. Ova manifestacija simbolično podsjeća na okupljanje četničke vojske tokom Drugog svjetskog rata, poznato i kao „treći srpski ustanak“.
Defile su predvodili konjanici u četničkim uniformama, a prisutni su nosili crne zastave s natpisom „S verom u Boga – sloboda ili smrt“, sloganom koji se tradicionalno veže za ovaj pokret. Prema pisanju portala Detektor, okupljenima se obratio i predstavnik Ravnogorskog pokreta, podsjećajući da pokret već 40 godina obilježava, kako su naveli, „ratne događaje, pobjedu i stradanje“.
U uvodnom obraćanju je istaknuto da Ravnogorski pokret nije politička partija, već „narodni i svesrpski pokret“. Na događaju su prisustvovali predstavnici iz Crne Gore, Republike Srpske, Sjeverne Makedonije, Australije, kao i pojedina boračka udruženja. Jedan od predstavnika iz Australije poručio je da je ponosan što je četnik, te naglasio da svi žele „živjeti u miru i slobodi“, ali i ponovio parole o „slobodi ili smrti“.
Nakon zvaničnog dijela, okupljanje je nastavljeno uz pjesme posvećene ličnostima poput Mihailovića i Momčila Đurića, a u ponudi su bili i odjevni predmeti s obilježjima pokreta. Na manifestaciji je pjesmu posvećenu Ivanki Ravnogorki recitovao Milorad Šarović, naglašavajući ulogu žena u ratnim dešavanjima.
Pored Ravne Gore, članovi pokreta se redovno okupljaju i u Dobrunskoj Rijeci kod Višegrada, gdje odaju počast Mihailoviću, koji je 1946. osuđen za veleizdaju i saradnju s nacističkom Njemačkom, a kojeg je Viši sud u Beogradu rehabilitovao 2015. godine.
Ovakva okupljanja izazivaju duboku zabrinutost zbog poruka koje šalju, naročito jer se godinama ponavljaju bez institucionalne reakcije. Pravosudne institucije Bosne i Hercegovine, uključujući Tužilaštvo i Sud BiH, do danas nisu poduzele konkretne korake ka sankcionisanju ovakvih manifestacija, uprkos apelima medija i povratničkih zajednica.
Izostanak odgovora institucija ostavlja prostor za širenje netrpeljivosti i osjećaj nesigurnosti među građanima, posebno onima koji su se vratili u svoje domove nakon rata. Ignorisanje ovakvih pojava dodatno otežava proces pomirenja i podstiče osjećaj da se selektivno pristupa pitanjima sigurnosti i pravde.
Ekonomija
SAD JE SVE JASNO: Evo gdje Naftna industrija Srbije nabavlja naftu...
Prije 16 min0
Mini market
"SJEĆAŠ LI SE SREBRENICE, TOMAŠICE, SARAJEVA...": Burne reakcije nakon istupa Željke Cvijanović...
Prije 21 min0
Rat u zalivu
HLADAN TUŠ IZ WASHINGTONA: Donald Trump odbio plan Benjamina Netanyahua...
Prije 47 min0
Vijesti
"PUN POGODAK U METU": Nebojša Vukanović izazvao reakciju Milorada Dodika, sad je sve jasno...
Prije 57 min0
Mini market
"PROVEO SE KAO BOS PO TRNJU...": Nebojša Vukanović, nakon oštre debate sa Radovanom Kovačevićem...
24. Mar. 20261
Mini market
MIRELA NA PUTU: Nakon masakra nad 150 iranskih djevojčica Bećirovićeva supruga na Melanijinom skupu o pravima djece
23. Mar. 20261
Mini market
VUKANOVIĆ IZAZVAO HAOS U NARODNOJ SKUPŠTINI: "Obren je prvo bio Turčin, pa onda postao vojvoda..."
25. Mar. 20260
Mini market
MINISTAR RAMO ISAK: "Milorade, kad te pritisnu, i nogama i rukama ćeš..."
Prije 23h1
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.