STAVI BOSIOKA POD JASTUKE: On je "zvijezda" svakog mediteranskog jela, ali ako mu ne posvetite odgovarajuću...

Bosiljak, "zvijezda" svakog mediteranskog jela, sve više zauzima počasno mjesto na prozorskim daskama urbanih kuhinja. Iako se na prvi pogled čini kao skromna biljka kojoj treba samo malo sunca i vode, bosiljak je zapravo prilično zahtjevan.

  • Jeste li znali

  • 09. Maj 2025  09. Maj 2025

  • 0

Ako mu ne posvetite odgovarajuću pažnju, lako će se pretvoriti u žutu, tužnu i beživotnu stabljiku, piše City Magazine.

Mnogi čine kobne pogreške - od nepravilnog branja lišća, prekomjernog zalijevanja, do lošeg položaja biljke. Ali ne brinite - uz nekoliko jednostavnih trikova, vaš bosiljak može rasti zdrav, bujan i mirisan tijekom cijele godine. Evo kako.

1. Pravilna sjetva

Za početak, osigurajte tlo bogato organskom tvari. Sjeme posijte plitko jer mu je potrebna svjetlost za klijanje. Idealna temperatura za klijanje je između 20 i 25 °C, a prvi klice bi se trebale pojaviti za otprilike tjedan dana. Prvi listovi nisu pravi - pričekajte da se razviju barem dva para pravih listova prije berbe ili presađivanja.

2. Sunce, sunce i još malo sunca

Bosiljak voli sunce. Potrebno mu je najmanje 6 do 8 sati izravne sunčeve svjetlosti dnevno. Ako ga uzgajate u zatvorenom prostoru, idealno mjesto je južni prozor. Bez dovoljno svjetla, biljka će postati visoka, blijeda i slaba.

3. Umjereno zalijevanje

Bosiljak ne voli sušu ni previše vlage. Tlo treba biti stalno blago vlažno, ali nikada natopljeno. Najbolje ga je zalijevati ujutro, kako bi se listovi tijekom dana osušili i tako spriječili truljenje.

4. Pravilno orezivanje potiče rast

Najčešća greška pri berbi je čupanje donjih listova. Umjesto toga, redovito orežite vrhove, iznad lisnih čvorova. To će potaknuti biljku da raste gusto i grmoliko. Nikada ne uklanjajte više od trećine biljke odjednom.

5. Održavanje distance

Ako sadite nekoliko biljaka, razmak između njih trebao bi biti najmanje 25-30 cm. Dobra cirkulacija zraka sprječava razvoj plijesni i štetočina.

6. U loncu ili u vrtu - ovisi o godišnjem dobu

Bosiljak se može jednako uspješno uzgajati u vrtu i u loncu. Posude su praktične jer ih možete premještati - ljeti van, zimi unutra. Samo pazite da imaju dobru drenažu.

7. Kako sačuvati bosiljak za kasnije

Kad bosiljak počne obilno rasti, iskoristite višak. Zamrznite listove u maslinovom ulju (u posudama za led) – idealno za umake i juhe. Napravite pesto i zamrznite ga - uživajte u okusu ljeta usred zime. Sušenje je najmanje poželjna metoda jer biljka gubi aromu, ali je korisna kada nemate drugu mogućnost.

Bosiljak možda nije najlakša biljka za uzgoj, ali uz malo znanja i njege, zahvalit će vam bogatim, mirisnim lišćem tijekom cijele godine. I zapamtite: nikada ga ne berite bez razmišljanja - ova aromatična biljka zahtijeva poštovanje.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...