Svijet
KINESKI ODGOVOR AMERIKANCIMA: Siloviti zmaj iz temelja će promijeniti pravila igre (VIDEO)
13. Maj 20250
Testni poligon
Svijet
10. Maj 2025
0
Eskalacija sukoba između Indije i Pakistana mogla bi predstavljati prvi pravi test za naprednu kinesku vojnu tehnologiju u poređenju sa zapadnim naoružanjem, a dionice kineskih odbrambenih kompanija već bilježe rast. Tvrdnje Pakistana da je koristio kineske borbene avione J-10C za obaranje indijskih letjelica, uključujući francuski Rafale, izazvale su rast dionica kineske kompanije AVIC Chengdu Aircraft. Indija nije odgovorila na ove tvrdnje, dok Kina pomno prati kako njeni vojni sistemi funkcionišu u stvarnom sukobu, budući da je glavni dobavljač oružja Pakistanu.
Kina, koja sve više postaje vojna supersila, nije vodila veći rat više od četiri decenije. No, pod vođstvom Xi Jinpinga, ubrzano modernizira svoje oružane snage, ulažući resurse u razvoj sofisticiranog naoružanja i najnovijih tehnologija. Taj proces modernizacije proširila je i na Pakistan, svog dugogodišnjeg „bratskog“ saveznika, piše Dnevno.hr.
Prema podacima Stockholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI), Kina je u posljednjih pet godina isporučila 81% ukupnog oružja koje je Pakistan uvezao. Ove isporuke uključuju napredne borbene avione, rakete, radare i PVO sisteme koji, prema mišljenju stručnjaka, igraju ključnu ulogu u svakom potencijalnom sukobu između Pakistana i Indije. Neki pakistanski sistemi naoružanja razvijeni su u saradnji s kineskim kompanijama ili uz pomoć kineske tehnologije i stručnjaka. „To svaki sukob između Indije i Pakistana čini svojevrsnim testnim poligonom za kineski vojni izvoz“, izjavio je za CNN Sajjan Gohel, direktor za međunarodnu sigurnost u Azijsko-pacifičkoj zakladi, think tanku sa sjedištem u Londonu.
Over the last 20 years, the US has given $32B to Pakistan, including $15B of military aid.
— Robert Sterling (@RobertMSterling) May 9, 2025
Yet Pakistan purchases 80% of its military equipment from China.
Why are US taxpayers funding the development of Chinese weapons systems that may one day attack our troops and our allies? pic.twitter.com/2wrgrNzJT4
Kineske i pakistanske oružane snage također su učestvovale u sve sofisticiranijim zajedničkim zračnim, pomorskim i kopnenim vježbama, uključujući simulacije borbi i čak vježbe zamjene posada. „Kineska dugoročna podrška Islamabadu – kroz opremu, obuku i sada sve češće ciljanje uz pomoć umjetne inteligencije – tiho je pomjerila taktičku ravnotežu“, rekao je Craig Singleton, viši saradnik Zaklade za odbranu demokratija sa sjedištem u SAD-u. „Ovo nije samo bilateralni sukob – ovo je uvid u to kako kineski vojni izvoz mijenja regionalnu ravnotežu odvraćanja.“
Ta promjena – koja je jasno došla do izražaja kroz rastuće tenzije između Indije i Pakistana nakon masakra turista u Kašmiru – ukazuje na širu geopolitičku preraspodjelu u regiji, gdje Kina postaje veliki izazov američkom utjecaju. S obzirom na to da je Pakistan uglavnom naoružan kineskim oružjem, a Indija više od polovine svog naoružanja nabavlja iz SAD-a i od njegovih saveznika, svaki sukob između ove dvije zemlje mogao bi predstavljati stvarnu konfrontaciju kineske i zapadne vojne tehnologije.
Nakon sedmica rastućih tenzija izazvanih ubistvom 26, uglavnom indijskih, turista od strane militanata na jednom slikovitom mjestu u dijelu Kašmira pod indijskom upravom, Indija je u srijedu ujutro izvela raketne napade, ciljajući ono što je nazvala „terorističkom infrastrukturom“ u Pakistanu i pakistanskom dijelu Kašmira. Mnogi analitičari vjeruju da su rakete i druga municija ispaljeni iz francuskih Rafalea i ruskih Su-30 borbenih aviona indijskih snaga.
Pakistanski mediji, međutim, ističu veliku pobjedu svoje zračne snage, tvrdeći da su njihovi borbeni avioni J-10C oborili pet indijskih letjelica – tri Rafalea, jedan MiG-29 i jedan Su-30 – tokom jednosatne zračne bitke u kojoj je navodno učestvovalo 125 aviona na udaljenostima većim od 160 kilometara.
„Ovo se sada karakteriše kao najintenzivniji zračni sukob između dvije nuklearne nacije“, rekao je Salman Ali Bettani, stručnjak za međunarodne odnose sa Univerziteta Quaid-i-Azam u Islamabadu. „Ovaj sukob predstavlja prekretnicu u operativnoj upotrebi naprednih kineskih sistema.“
Indija nije priznala gubitke aviona, a Pakistan još uvijek nije pružio dokaze koji potkrepljuju njegove tvrdnje. No, izvor iz francuskog Ministarstva odbrane rekao je da je najmanje jedan od najnovijih i najnaprednijih indijskih borbenih aviona – francuski Rafale – izgubljen u bitci. Ako se to potvrdi, značilo bi da su sistemi oružja kojima Pakistan raspolaže barem ravnopravni, ako ne i napredniji, od onih koje nudi Zapadna Evropa, posebno Francuska, rekao je Bilal Khan, osnivač torontske odbrambene analitičke kompanije Quwa Group Inc.
Dionice kineske državne kompanije AVIC Chengdu Aircraft, proizvođača pakistanskih borbenih aviona J-10C, porasle su za 17% na berzi u Shenzhenu u srijedu, čak i prije nego što je pakistanski ministar vanjskih poslova izjavio da su ovi avioni korišteni za obaranje indijskih letjelica. Dionice su dodatno porasle za 20% u četvrtak.
J-10C je najnovija verzija kineskog borbenog aviona J-10 s jednim motorom, koji je ušao u službu kineskog ratnog zrakoplovstva početkom 2000-ih. Sa naprednijim sistemima naoružanja i avionikom, J-10C je klasificiran kao borbeni avion 4.5 generacije – u istoj klasi kao i Rafale, ali ispod aviona 5. generacije, poput kineskog J-20 ili američkog F-35.
Kina je prvi kontingent J-10CE – izvozne verzije – isporučila Pakistanu 2022. godine, izvijestio je državni TV kanal CCTV. Sada je to najnapredniji borbeni avion u pakistanskom arsenalu, uz JF-17 Block III, avion 4.5 generacije koji su zajedno razvili Pakistan i Kina.
Pakistansko ratno zrakoplovstvo (PAF) također upravlja većom flotom američkih F-16, od kojih je jedan korišten za obaranje indijskog borbenog aviona sovjetskog dizajna tokom sukoba 2019. godine. Međutim, F-16 avioni PAF-a još su uvijek u konfiguraciji iz ranih 2000-ih – znatno iza nadograđenih verzija koje trenutno nudi SAD – dok kineski J-10CE i JF-17 Block III posjeduju savremene tehnologije, rekao je Khan.
Sjedinjene Američke Države i dalje su najveći svjetski izvoznik oružja, s udjelom od 43% globalnog izvoza između 2020. i 2024. godine, prema podacima SIPRI-ja. To je više od četiri puta više od udjela Francuske, koja je na drugom mjestu, a slijede je Rusija i Kina. Gotovo dvije trećine kineskog izvoza oružja ide u jednu zemlju: Pakistan.
Khan, analitičar odbrambene industrije iz Toronta, složio se da bi potvrđeno obaranje indijskih aviona moglo predstavljati veliku promociju za kinesku odbrambenu industriju, uz napomenu da bi moglo pobuditi interes kod „država Bliskog istoka i Sjeverne Afrike“ koje obično nemaju pristup „najnovijoj zapadnoj tehnologiji“. „Kako je Rusija sada u problemima zbog invazije na Ukrajinu, siguran sam da su Kinezi počeli snažno gurati na tržišta koja je Moskva tradicionalno opskrbljivala – naprimjer Alžir, Egipat, Irak i Sudan – kako bi osigurali velike prodaje“, rekao je.
Svijet
KINESKI ODGOVOR AMERIKANCIMA: Siloviti zmaj iz temelja će promijeniti pravila igre (VIDEO)
13. Maj 20250
Svijet
INDIJA POSLALA ZASTRAŠUJUĆE UPOZORENJE PAKISTANU: "U stanju su vrlo visoke pripravnosti"
11. Maj 20250
Svijet
GORI NA ISTOKU: Raste broj mrtvih, Indija tvrdi da je Pakistan napao njihove vojne baze sa...
10. Maj 20250
Svijet
ESKALACIJA SUKOBA DVAJU NUKLEARNIH SILA: Indija napala pakistanske vojne baze, Pakistan žestoko uzvratio -"Pokrenuli smo osvetničku operaciju..."
10. Maj 20250
Sport
PRVI PUT U ISTORIJI: Liverpool povlači dres sa brojem 20 zbog Jote
Prije 3h0
Regija
VUČIĆ ZAKUKAO NA INSTAGRAMU: "Kao boga vas molim, urazumite se, nećemo dozvoliti..."
Prije 3h0
Estrada
"MOŽDA SE UDAM": Emina Jahović o ljubavi, djeci, selidbi u Novi Pazar i bivšem mužu
Prije 3h0
Evropa
DANSKOJ PUKAO FILM, TRAŽE ODLUKU KOJU EU JOŠ NIKADA NIJE DONIJELA: "Odmah aktivirajte nuklearni član protiv Mađara!"
Prije 4h0
Svijet
PREDSJEDNIK POTPISAO ZAKON: Većinski muslimanska zemlja zakonom zabranila nošenje odjeće koja pokriva lice
01. Jul. 20250
Svijet
TRUMPOVA TUŽITELJICA ŠOKIRALA SVE: FBI pregledava hiljade snimaka koji bi mogli srušiti moćnike
Prije 16h0
Svijet
AMERIČKI ZVANIČNICI OTKRILI OBAVJEŠTAJNE PODATKE: Svijet su dijelili trenuci od katastrofe
02. Jul. 20250
Svijet
NOVI RAT DVOJICE MOĆNIKA: Novinarka pitala Trumpa hoće li deportovati Elona Muska, uslijedio je šokantan odgovor
01. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.