NEOČEKIVANO OTKRIĆE: Ovi lijekovi smanjuju rizik od opake bolesti mozga...

Taj lijek je već u kliničkim ispitivanjima za druge bolesti.

  • Zdravlje

  • Prije 3h  

  • 0

Skupina antiretrovirusnih lijekova koji se već koriste za liječenje HIV-a i hepatitisa B, nukleozidni inhibitori reverzne transkriptaze (NRTI), mogli bi značajno smanjiti rizik od Alzheimerove bolesti, prema novoj studiji objavljenoj u časopisu Alzheimer’s & Dementia.

Znanstvenici su se usmjerili na NRTI-jeve zbog njihove sekundarne sposobnosti da inhibiraju inflamasome, proteinske komplekse koji pokreću upalne procese. Sumnja se da je kronična neuroinflamacija ključni čimbenik u razvoju Alzheimerove bolesti. Kako bi procijenili moguće koristi, znanstvenici su analizirali zdravstvene podatke iz dviju velikih američkih baza podataka osiguranika, koje su obuhvatile 271.198 osoba starijih od 50 godina s dijagnozom HIV-a ili hepatitisa B.

Smanjenje rizika od Alzheimerove bolesti

Podaci iz američke baze podataka Veterans Health Administration, koja uglavnom uključuje starije muškarce, pokazali su smanjenje rizika od Alzheimerove bolesti za 6 posto po svakoj godini korištenja NRTI lijekova. U bazi podataka MarketScan, koja predstavlja demografski uravnoteženiju američku populaciju, zabilježeno je smanjenje rizika od 13 posto godišnje. Iako je riječ o promatračkoj studiji, autori ističu da je riječ o snažnoj povezanosti koju treba dodatno istražiti.

Smanjenje rizika uočeno je u dvjema velikim, raznolikim bazama zdravstvenog osiguranja nakon korekcije za brojne komorbiditete povezane s Alzheimerovom bolešću, naveli su autori navedenog istraživanja. Prenamjena postojećih lijekova mogla bi ubrzati razvoj novih terapija, iako NRTI mogu izazvati ozbiljne nuspojave poput oštećenja jetre i neuroloških problema.

Sljedeći korak? Testiranje sigurnijih alternativa

Također smo razvili novi lijek koji blokira inflamasome, nazvan K9, koji je sigurnija i učinkovitija verzija NRTI lijekova. Taj lijek je već u kliničkim ispitivanjima za druge bolesti, a planiramo ga testirati i kod Alzheimerove bolesti, rekao je Jayakrishna Ambati sa Univerziteta Virginia u SAD-u i jedan od autora navedenog istraživanja.

Naši rezultati sugeriraju da bi uzimanje ovih lijekova moglo spriječiti približno milion novih slučajeva Alzheimerove bolesti svake godine, ističe na kraju Ambati, piše Science Alert.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...