Regija
ANALIZA TOMISLAVA KLAUŠKOG: Ko su sve pobjednici, a ko gubitnici; SDP se osramotio, a HDZ...
19. Maj 20250
Birači svih Tomaševićevih protukandidata, od bandićevaca preko HDZ-a do desničara Jonjića, spremni su glasati za Selak Raspudić. A dobit će podršku klerikalne desnice i svih onih koji javno i tajno ruše Tomaševića.
Regija
21. Maj 2025
0
Piše: Tomislav KLAUŠKI (24sata)
Nino Raspudić nije štedio kritike na račun aktualnog zagrebačkog gradonačelnika protiv kojeg će se u drugom krugu boriti njegova supruga Marija Selak Raspudić.
"Tomislav Tomašević poprimio je sve osobine bandićevštine", kazao je Raspudić jučer na N1 televiziji. "To je edipovski odnos prema Bandiću".
Što je sve opet pomalo neobično, jer Marija Selak Raspudić u drugom krugu mora dobiti glasove - i podršku - upravo bandićevaca: ne samo njegovih birača, nego i bivših suradnika koji su u prvom krugu neuspješno rušili Tomaševića.
Ako se bandićevština u obitelji Raspudić smatra nečim groznim, štetnim i pogubnim, onda će Mariji Selak biti teško na toj platformi voditi kampanju protiv Tomaševića. A koja platforma joj onda preostaje?
Istraživanje Nove TV uoči drugog kruga izbora za gradonačelnika Zagreba potvrđuje ono što su već nagovijestili i sami Tomaševićevi protukandidati u prvom krugu: birači svih propalih kandidata velikom većinom postrojit će se iza Marije Selak Raspudić.
Ona je sada postala njihova uzdanica.
Kao što je, paradoksalno, Milan Bandić na predsjedničkim izborima 2009. godine postao uzdanicom HDZ-a, Katoličke crkve, tajkuna, klerikalne i nacionalističke desnice, što je dovelo do toga da je nekadašnji komunist kampanju protiv Ive Josipovića vodio na platformi otpora "Crvenoj Hrvatskoj".
Sada će Marija Selak Raspudić u obračunu s Tomaševićem na grbaču natovariti sve one snage koje su u prvom krugu javno i tajno radile na rušenju Tomaševića.
Dakle, morat će predstavljati bandićevce i bandićevštinu koju njezin suprug predstavlja kao ultimativno zlo kad ju nabija na nos aktualnom gradonačelniku. Računat će na birače Pavla Kalinića i Ivice Lovrića, koliko god ih bilo, kao i birače bivšeg Bandićevog junoše Davora Bernardića.
Morat će predstavljati HDZ-ovce, onih 55 posto birača Mislava Hermana koji su izrazili spremnost da glasaju za Selak Raspudić (a samo sedam posto za Tomaševića), što je pomalo neprirodna pozicija za proklamiranu oporbenu političarku antihadezeovske orijentacije.
Morat će računati čak i na birače krajnjeg desničara Tomislava Jonjića, njih čak 62 posto prema istraživanju Nove TV, čime se osoba koju neki krugovi uporno svrstavaju na lijevi centar dovodi u prilično neugodnu poziciju.
A tu će se onda na karavanu nakačiti i svi oni koji su udarali po Možemo! proteklih tjedana i mjeseci, od Ante Nobila i Nikice Jelavića do onih snaga koje Tomašević proglašava građevinskom ili nekom drugom mafijom koja u Zagrebu želi povratak na staro.
Marija Selak Raspudić prvi krug izbora okončala je samo s 15 posto svojih glasova u Zagrebu, nasuprot Tomaševićevih 47 posto. Morat će, dakle, tu ogromnu razliku nadoknaditi glasovima svih Tomaševićevih protivnika, kakvi god oni bili i što god predstavljali.
Sila Boga ne moli.
Pri čemu može računati i na klerikalnu desnicu, na markićevce, klečitelje, molitelje, ideološku desnicu koja prezire ljevicu i vodi ratove protiv Tomaševića i Možemo!.
Kampanja za rušenje aktualnog gradonačelnika - ne samo ona izborna - bila je toliko ostrašćena, grozničava, histerična, pa i prljava, da će mnogi u Selak Raspudić, osobi za koju se vjeruje da bi mogla najozbiljnije ugroziti Tomaševića, pronaći svoju glavnu, a možda i posljednju uzdanicu.
Bit će to zanimljiva pozicija za samu Mariju Selak Raspudić koja se trudi u političkom životu bježati od ideoloških tema, čak i od konkretnih stavova, koja formalno oponira HDZ-u, a sada bi trebala prigrliti njihovu podršku u nadi da će nadoknaditi triput veći zaostatak za Tomaševićem.
Pri čemu bi, pak, mogla biti prijemčiva za sve opcije.
Baš kao što je to bio i pokojni Milan Bandić.
Koji je jedan dan nosio bedž s Titovim likom, a onda se spašavao savezom sa Zlatkom Hasanbegovićem pod čijim je ultimatumom ukinuo Trg maršala Tita.
Nini Raspudiću gadi se bandićevština s kojom će Marija Selak Raspudić računati u drugom krugu, kao što će računati s glasovima HDZ-a protiv kojeg je politički nastupala, s glasovima krajnje desnice od koje želi javno pobjeći, kao i s podrškom svih onih snaga koje na sve moguće načine žele sa čela metropole skinuti Tomaševića i preuzeti Zagreb sa svim njegovim benefitima.
Nekad je ulazak u drugi krug izbora prokletstvo, prije nego blagoslov.
Regija
ANALIZA TOMISLAVA KLAUŠKOG: Ko su sve pobjednici, a ko gubitnici; SDP se osramotio, a HDZ...
19. Maj 20250
Regija
POGLED IZ SUSJEDSTVA: Tomašević uporno izbjegava sučeljavanja, je li to izraz moći ili demonstracija slabosti?
14. Maj 20250
Regija
OSVRT TOMISLAVA KLAUŠKOG: HDZ-ov James Bond korača s 'hodačima za život' i očajnički se dodvorava klerikalnoj desnici
12. Maj 20250
Regija
KOMENTAR TOMISLAVA KLAUŠKOG: "Kud' Škoro, tud' i Marija Selak Raspudić. Kandidat na svakim izborima"
24. Apr. 20250
Društvo
ŠTA SE DOGAĐA U REPUBLICI SRPSKOJ: Zbog ogromnog duga prema banci prodaje se pijaca...
Prije 6 min0
Mini market
DRUŠTVENE MREŽE GORE: Nakon što je Aleksandra Pandurević komentirala novi "non-paper", uslijedile su burne reakcije, poziv na Dodikovo hapšenje...
Prije 15 min0
Vijesti
HELIKOPTERI U ZRAKU: Avijacijski odred Dacian Pumas II, koji djeluje u sklopu misije EUFOR-a u Bosni i Hercegovini, izvodi...
Prije 29 min0
Politika
SONJA BISERKO UPOZORAVA: "Nažalost, BiH je vezana za to šta će se rješavati u samoj Srbiji, Vučić i Dodik su...."
Prije 45 min0
Regija
OVACIJE U BRISELU NAKON GOVORA PREDSJEDNICE SLOVENIJE: "Gledamo genocid u Gazi i na Zapadnoj obali i šutimo“
21. Maj 20250
Regija
GORE DRUŠTVENE MREŽE: Nakon novog histeričnog ispada Ane Brnabić, uslijedile su brojne reakcije...
22. Maj 20250
Regija
NAPETO U NOVOM SADU: Studenti pomjerili barikade s ulaza u zgradu Suda, osvanuo transparent...
20. Maj 20250
Regija
URNEBESNO U NIŠU: Vučiću se opet smiju na društvenim mrežama - "Zaboravio si kutiju!"
21. Maj 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.