MIKE TURNER PORUČIO: "Dayton je pobratimljen sa Sarajevom"

U uvodnom obraćanju, Turner je prvo govorio o historiji Daytona, a zatim o samom sporazumu koji je okončao rat u BiH i koji je potpisan upravo u njegovom rodnom gradu.

  • Svijet

  • Prije 3h  

  • 0

Američki kongresmen iz Ohia Mike Turner održao je govor na ceremoniji otvaranja proljetnog zasjedanja Parlamentarne skupštine NATO-a koje se povodom 30. godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma održava u Daytonu.

Turner je pozdravio više od 1.000 delegata, zvaničnika, stručnjaka za nacionalnu sigurnost, novinara i gostiju okupljenih u ovom historijskom gradu. Tokom narednih dana, parlamentarci NATO-a razgovarat će ne samo o Dejtonskom sporazumu i Bosni i Hercegovini, nego i o transatlantskoj sigurnosti, jačanju stabilnosti na Balkanu te potvrđivanju podrške Ukrajini, koja se suočava s neprestanim ruskim napadima.

U uvodnom obraćanju, Turner je prvo govorio o historiji Daytona, a zatim o samom sporazumu koji je okončao rat u BiH i koji je potpisan upravo u njegovom rodnom gradu.

„Dok ste ovdje, obilježavamo 30. godišnjicu Dejtonskog mirovnog sporazuma. SAD su pokazale liderstvo intervenišući kod naših NATO saveznika kako bi se suprotstavili užasnoj agresiji na Balkanu, spasivši mnoge živote. Doveli smo lidere balkanskog područja u zračnu bazu Wright-Patterson da okončaju krvoproliće i rat koji je tamo buktao, a što je rezultiralo potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma“, kazao je Turner.

On je najavio teme o kojima će se raspravljati tokom skupštine, posebno u vezi s BiH i Balkanom.

„Dok se okupljamo, radimo retrospektivu i gledamo u budućnost sa fokusom na Balkan. Šta smo naučili? Šta trebamo uraditi da očuvamo krhki mir? Kako osigurati budućnost? Također, šta smo naučili o okončanju sukoba, imajući u vidu i trenutnu situaciju u Ukrajini?“, upitao je Turner.

Naveo je i paralelu između Ukrajine i Bosne i Hercegovine.

„Kada pogledamo Balkan, jasno je koliko je važno da kao savez djelujemo jedinstveno i zajedno se suprotstavimo agresiji. Linija između tragedija u Srebrenici i Mariupolju je tanka, i zato je na svima nama da osiguramo da NATO savez ostane čvrst i odlučan u borbi protiv svih oblika agresije“, poručio je Turner.

Govoreći o ulozi zajednice koja je nastala poslije Dejtona, Turner je naveo svoje lično iskustvo.

„Nakon Dejtonskog sporazuma, Clintonova administracija me je uključila u obnovu demokratskih institucija na Balkanu. Sa tadašnjim ministrom trgovine Mickeyjem Kantorom bio sam dio ekonomske misije koja je nastojala uspostaviti veze između balkanskih zemalja i Dayton grada. Iz toga su proizašla brojna bratimljenja – Dayton je pobratimljen sa Sarajevom, naša policijska uprava, javni sektori poput sanitacije i vodoopskrbe, kao i Privredna komora, neke bolnice i univerziteti povezani su sa institucijama na Balkanu, u cilju jačanja demokratskih institucija“, rekao je Turner.

Istakao je da su ta bratimljenja bila važna i za Dayton i za balkansko područje.

„Jedno od područja bratimljenja bilo je i u umjetnosti. Dejtonski filharmonijski orkestar povezan je sa Sarajevskim filharmonijskim orkestrom. Sarajevski simfonijski orkestar je već boravio kod nas i u nedjelju će nastupiti u Nacionalnom muzeju zrakoplovstva. Oni će ostati u Daytonu i zajedno sa Daytonskim simfonijskim orkestrom održati koncert za mir, simbolizirajući balkansku posvećenost miru, ali i pozivajući na mir u Ukrajini“, zaključio je Turner.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...