Evropa
VEDRAN OBUĆINA, STRUČNJAK ZA BLISKI ISTOK: To što se događa u Iranu nesumnjivo je...
12. Jan. 20260
Nakon američkog napada Iran je zasuo raketama Izrael, otkud su i počele evakuacije.
Regija
23. Jun. 2025
0
Amerika je napala Iran. Za davanje naredbe o napadu predsjednik Donald Trump nije, kao što je najavio, čekao dvije sedmice. Razmjeri štete još se ne znaju. Trump kaže da su ih potpuno uništili, ali Iran tvrdi da nisu. Nakon američkog napada Iran je zasuo raketama Izrael, otkud su i počele evakuacije.
Najnoviju eskalaciju sukoba Izraela i Irana, ali i SAD-a u razgovoru za Studio 4 HRT-a analizirao je Vedran Obućina, stručnjak za Bliski istok s Instituta za europske i globalizacijske studije.
- Mislim da je pod određenim pritiskom predsjednik Trump zasigurno pokleknuo nekim drugim interesima jer, po mom mišljenju, da je iskoristio ta dva tjedna i da je postigao dogovor, očito su i Europljani tu bili uključeni, u razgovorima i pregovorima s iranskim ministrom vanjskih poslova, govori Obućina.
Predsjednik Trump bi s time bio uspješan i postao bi jedan od najuspješnijih predsjednika SAD-a, što se tiče vanjske politike od Drugog svjetskog rata do danas, smatra Obućina. Međutim, to je sada gotovo.
- Ove poruke koje trenutačno dolaze su dosta nejasne - "mi ćemo vas gađati, ali tražimo vas da dođete za pregovarački stol". To nije pregovarački stol, to je kapitulacija. Tu se nema što pregovarati kada ste pod napadom. Ili ćete pregovarati u smislu da svi zajedno stanemo s ratovanjem, s ovim potpuno suludim oblikom gađanja jedni drugih i onda sjesti za pregovarački stol ili ćete dovesti ovo ratno djelovanje do te razine da jedna od strana, najvjerojatnije iranska strana, mora sjesti i priznati poraz, a ne pregovarati, zaključuje Obućina.
Evropa
VEDRAN OBUĆINA, STRUČNJAK ZA BLISKI ISTOK: To što se događa u Iranu nesumnjivo je...
12. Jan. 20260
Svijet
STRUČNJAK ZA BLISKI ISTOK OTKRIVA: "Trump planira ostvariti veliku zadnju želju Netanyahua"
03. Jan. 20260
Svijet
ANALITIČAR OBUĆINA O NAJAVLJENOM PRIMIRJU: "Regulacija života u Gazi trajat će desetljećima i generacijama"
18. Jan. 20250
Svijet
KRAJ "LEDENE BARBIKE": Kristi Noem izgubila Trumpovu naklonost – Skupa kampanja i laži je koštale fotelje
Prije 12 min0
Rat u zalivu
ŽESTOK IRANSKI UDAR U BAHREINU: Gore postrojenja državne naftne kompanije, proizvodnja goriva stala (VIDEO)
Prije 14 min0
Kultura
SLAVNI JOSE CARRERAS PRIVATNIM AVIONOM STIGAO U SARAJEVO: Sve je spremno za subotnji spektakl u Skenderiji
Prije 15 min0
Evropa
PUTIN ZAGRMIO PA UPUTIO HITNO NAREĐENJE: "Zapad je stvorio problem, a naše službe za vanredne situacije će ga morati rješavati"
Prije 21 min0
Regija
HAOS NA BEOGRADSKOM AERODROMU NAKON SLIJETANJA AVIONA IZ DUBAIJA: "Nismo imali kontakt s ambasadom, kad je pala bomba..."
03. Mar. 20260
Regija
STIŽU OPASNE PORUKE IZ SRBIJE: "Moramo djelovati poput Izraela...!"
04. Mar. 20260
Regija
BALKANSKI FRONT BLISKOISTOČNOG SUKOBA: Kako Albanija postaje poligon za "šiitski cionizam" i potiskivanje Irana
02. Mar. 20260
Regija
NEVJEROVATAN ISTUP GRLIĆ RADMANA: "A hrvatski vojnici, pazi, nisu vojnici..."
04. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.