Regija
OSVRT DAVORA GJENERA: Hoće li se Vučić pokušati patvorenom liječničkom ispričnicom opravdati za nedolazak pred svojim gospodarom Putinom?
05. Maj 20250
Naveo je da zna imena tih "biznismena", ali da ne može govoriti o njima.
Politika
24. Jun. 2025
0
Milorad Dodik, pedsjednik bh. entiteta Republika Srpska kazao je da je navodno bio planiran atentat na njega, iza kojeg, kako je naveo, stoje "određeni biznismeni", koji su za njegovu likvidaciju osigurali milion eura.
"Zna se čovjek, koji je u Konjicu okupio određeni broj ljudi i osigurao podršku od milion eura i angažovao pucače iz Novog Pazara i neke iz BiH – Bošnjake muslimane, interesantna kriminalna lica, koji su imali obavezu da u tačno određenom trenutku i na određenom mjestu, na prostoru Srbije, izvrše atentat na mene", rekao je Dodik.
Naveo je da zna imena tih "biznismena", ali da ne može govoriti o njima.
"Ti biznismeni, za koje znam kako se zovu, ali ne mogu sada govoriti imena, to će reći službe, osigurali su finansijsku podršku", rekao je Dodik.
Dodik tvrdi da se atentat trebao dogoditi na teritoriji Srbije, ali je u međuvremenu, navodno, došlo do promjene okolnosti.
Naveo je da je, prema informacijama koje on ima, jedan od osumnjičenih atentatora iz Novog Pazara već pritvoren u Srbiji, dok se drugi nalazi u istražnom pritvoru u Rijeci, u Hrvatskoj.
Dodik je kazao i da želi saznati motive planiranog atentata na njega i da očekuje rezultate istrage.
Kazao je da se "osjeća veoma sigurnim i kada ga čuva policija RS-a i policija Srbije".
Do sada, nadležne institucije Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine nisu komentirale Dodikove tvrdnje, niti su ih službeno potvrdile.
Politolog Davor Gjenero komentirao je za „Slobodnu Bosnu“ Dodikove tvrdnje.
- U suvremenoj politici „Srpskog sveta” postoje neke konstante. Sarajevo je uvijek protivnik kojeg se prezire, kojeg treba uništiti i proširiti se na njegov teritorij, ali pravi neprijatelj je Zagreb.
Hrvatski mladi civilno-društveni aktivisti su u narativu (dakle, brbljarijama) gospodara „Srpskog sveta“ odreda suradnici hrvatskih tajnih službi, a kad se novosadska društvena aktivistica, koja je silom prilika ostala u Hrvatsko, jer joj u Srbiji prijeti hapšenje zbog izmišljene obavještajne konstrukcije o „državnom udaru”, pojavi na građanskom obilježavanju Dana antifašizma u društvu s profiliranim hrvatskim opozicionarima, to se predstavlja kao dokaz njene povezanosti s, naravno, hrvatskim tajnim službama, kazao je Gjenero.
-Paranoja je jedna od poveznica ideologije „Srpskog sveta“, pa tako sada Vučić više nije jedini koji naklapa o navodnim pripremama atentata na njega, nego se toj priči pridružio i njegov štitonoša, Sanco Pansa iz Laktaša.
Nije jedino njegov Don na udaru atentatora, nego je to i on. Naravno, prljavi posao se obavlja u prezrenom Sarajevu, ali ključevi navodnog atentata su u rukama Hrvatske, pa je glavni atentator navodno u riječkom zatvoru.
Kao i Vučić, i njegov podanik zna sve o uroti, ali to što zna drži za sebe i za svoj represivni aparat. Ako je netko povjerovao Vučiću, kako je životno ugrožen, možda povjeruje i Dodiku, koliko god te priče bile groteskne, kazao je Gjenero.
(M.I.)
Regija
OSVRT DAVORA GJENERA: Hoće li se Vučić pokušati patvorenom liječničkom ispričnicom opravdati za nedolazak pred svojim gospodarom Putinom?
05. Maj 20250
Svijet
PRVIH STO DANA ADMINISTRACIJE DONALDA TRUMPA: Oživljavanje Inicijative tri mora slučajno se poklopilo s datumom...
02. Maj 20250
Politika
POLITOLOG DAVOR GJENERO, OTVORENO: Ono što je Porfirije o Bosni i Hercegovini kazao u Moskvi nije slučajno, ali Vučićevi duhovni komesari i Putinovi vazali u velikim su problemima...
27. Apr. 20250
Mini market
POLITIČKI ANALITIČAR DAVOR GJENERO: Savremena zamka za Balkan opasnija od one iz Miloševićeve ere
23. Apr. 20250
Vijesti
ZASJEDA FEDERALNI PARLAMENT: Prva predložena tačka dnevnog reda je zakon koji je pripremila...
Prije 20 min0
Mini market
ZORAN KREŠIĆ PROMIJENIO PLOČU: "Vidimo što poduzimaju i kako streme vlasti Republike Srpske..."
Prije 33 min0
Ekonomija
RASPAD SISTEMA: Šta se događa u kompaniji koju preuzima BH Telecom, u igri su stotine miliona maraka...
Prije 40 min0
Gastro
MNOGI OD NAS PRAVE VELIKU GREŠKU: Kad posadite paprike u bašti, ovo ne radite ni za živu glavu...
Prije 51 min0
Politika
SUDIJA BRANKO PERIĆ OTKRIVA: Šta donosi presuda u slučaju Dodik?
23. Jun. 20250
Politika
MEHMEDOVIĆ TRAŽI HITNU REAKCIJU OHR-a: "Osim ako Dodikova vlast ne planira akcije kakve su vodili ratni zločinci 90-ih, nema nikakvog razloga za..."
23. Jun. 20250
Politika
MARINKO BOŽOVIĆ UZBURKAO JAVNOST: Kome je Vlada RS uplatila 30 miliona eura na privatni račun u Moskvi?
24. Jun. 20250
Politika
STANIVUKOVIĆ PORUČIO SVOM STAROM ZNANCU LUKAČU: "Politika SNSD-a je osuđena na propast"
23. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.