NOVO OTKRIĆE NAUČNIKA SVE ĆE UZDRMATI: Trebala je biti zdravija opcija, ali još je ŠTETNIJA

Dugogodišnje vjerovanje da su staklene flaše zdravija i sigurnija opcija za pakovanje pića moglo bi biti uzdrmano ovim otkrićem francuskih naučnika.

  • Jeste li znali

  • 30. Jun. 2025  

  • 1

Naučnici su analizirali različite vrste ambalaža koje se koriste u Francuskoj i otkrili da staklene boce sadrže i do pet puta više mikroplastičnih čestica u piću nego plastične ambalaže, što je suprotno dosadašnjim očekivanjima. Najvjerovatniji izvor zagađenja je boja na unutrašnjoj strani čepova, koja tokom otvaranja ili skladištenja može otpuštati mikroskopske plastične čestice u sadržaj boce.

Dugogodišnje vjerovanje da su staklene flaše zdravija i sigurnija opcija za pakovanje pića moglo bi biti uzdrmano ovim otkrićem francuskih naučnika.

Istraživanje koje je sprovela francuska državna agencija za sigurnost hrane (ANSES) pokazalo je da staklene boce, naročito one koje sadrže gazirana pića, ledene čajeve ili pivo, sadrže znatno više mikroplastike nego plastične boce ili limenke.

Izlin Šaib iz Odjela za sigurnost pića izjavila je da je tim očekivao suprotan rezultat jer se staklo generalno smatra neutralnim i sigurnim materijalom. Međutim, analiza je pokazala da su plastične čestice pronađene u uzorcima iz staklenih boca hemijski povezane sa bojom čepova.

Iako još nije potvrđena direktna veza između mikroplastike u pićima i zdravstvenih rizika, stručnjaci pozivaju na oprez. ANSES nije donio konačan zaključak o uticaju ovih čestica na zdravlje, ali preporučuje potrošačima da isperu čep prije zatvaranja boce kako bi smanjili kontakt plastike i pića.

Ovaj nalaz dio je šireg trenda istraživanja prisutnosti mikroplastike u hrani, vodi i zraku. Mikroplastika je pronađena čak i u ljudskoj krvi, plućima i placenti, što izaziva zabrinutost u naučnoj zajednici. Dosadašnje studije sugeriraju da se čestice mikroplastike mogu zadržati u organizmu, ali još uvijek nije poznato koliko štete mogu nanijeti zdravlju.

Za potrošače je savjet – budite oprezni. Iako je staklo i dalje najbolji izbor za dugotrajno skladištenje bez hemijske kontaminacije, ovaj nalaz podsjeća da detalji poput boje čepa ili načina rukovanja bocama mogu utjecati na kvalitet pića.

Stručnjaci savjetuju da bez obzira na vrstu ambalaže, piće treba pravilno skladištiti, izbjegavati dugotrajno izlaganje suncu i po mogućnosti birati boce sa što manje dodatne plastike.

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...