ONI PLAĆAJU NAJSKUPLJI HLJEB U EVROPI: Duhan jeftiniji od hrane, inflacija uzdrmala cijene namirnica

Najnoviji podaci pokazuju velike razlike u cijenama osnovnih životnih namirnica

  • Ekonomija

  • 04. Jul. 2025  

  • 0

Dok inflacija u Evropskoj uniji iznosi 2,6 posto, najnoviji podaci Eurostata pokazuju velike razlike u cijenama osnovnih životnih namirnica među državama članicama.

Danska je najskuplja zemlja kada su u pitanju hljeb, žitarice i riba, dok je Rumunija najpovoljnija za kupovinu voća, povrća i krompira. Luksemburg prednjači kao najskuplja zemlja u Evropskoj uniji kada je riječ o ukupnoj cijeni hrane, dok je Finska najskuplja za alkoholna pića.

hleb shutterstock_2382986439.jpg

Hljeb Foto: Shutterstock

U prosjeku, hrana čini 16 posto ukupne potrošnje domaćinstava u EU, dok bezalkoholna i alkoholna pića, kao i duhan, čine po 2 posto.

S druge strane, Rumunija ima najniže cijene hrane, Italija je najjeftinija za bezalkoholna pića, a Bugarska ima najniže cijene duhanskih proizvoda.

Inflacija u EU je od 2015. godine, kada je iznosila svega 0,1 posto, bilježila stalan rast, dostigavši 2,9 posto u 2021. i rekordnih 9,2 posto u 2022. godini. Tokom 2023. inflacija je pala na 6,4 posto, ali je i dalje bila viša nego 2021. godine. U 2024. godini nastavljen je pad, te inflacija sada iznosi 2,6 posto.

Najveće godišnje stope inflacije u 2024. godini zabilježene su u Rumuniji (5,8 posto), Belgiji (4,3 posto) i Hrvatskoj (4 posto).

Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) poručuje da je u uslovima visoke inflacije "najdirektniji način da se pomogne radnicima povećanje plata".

shutterstock-1923416606.jpg

Foto: Shutterstock, Ilustracija

"Minimalne zarade i druge politike utvrđivanja plata mogu pomoći u očuvanju kupovne moći i pravednijoj raspodjeli tereta inflacije između poslodavaca i zaposlenih", navodi OECD.

Kada je riječ o strukturi potrošnje u 2024., na hljeb i žitarice, meso, ribu i mliječne proizvode u prosjeku odlazi 17 posto, 22 posto, 5 posto i 17 posto budžeta namijenjenog za hranu.

meso.jpg

Foto: Shutterstock, Ilustracija

Danska je najskuplja i za hljeb i žitarice, i za ribu, dok je Luksemburg najskuplji za meso.

Najviše cijene mliječnih proizvoda, mlijeka, sira i jaja, zabilježene su na Kipru, dok su najniže u Slovačkoj, koja ima i najjeftinije meso. Riba je najpovoljnija u Rumuniji.

profimedia0198875962.jpg

Foto: Profimedia

Udio ulja i masti, kao i voća, povrća i krompira u kućnim budžetima iznosi 4 posto, odnosno 22 posto. Malta ima najviše cijene za ulja i masti, dok je Luksemburg najskuplji za voće, povrće i krompir. S druge strane, Poljska ima najniže cijene ulja i masti, a Rumunija ostaje najjeftinija za voće i povrće.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...