AUSTRIJSKI DER STANDARD PIŠE: "Prljavi dil za separatističkog firera Milorada Dodika"

Nalog za hapšenje protiv predsjednika Republike Srpske je ukinut; Navodno postoji dogovor sa Evropskom unijom.

  • Politika

  • Prije 3h  

  • 0

On se pojavio, da bi trijumfovao nad pravnom državom. Predsjednik bosanskog entiteta Republika Srpska, Milorad Dodik, je u petak ispitan od strane tužilaštva. Protiv njega postoji od sredine marta nalog za hapšenje. Njemu tužilaštvo predbacuje napad na ustav države, jer on uvijek iznova pokreće zakonske prijedloge, koji ne samo da jasno krše ustav, nego i stalno destabilizuju Bosnu i Hercegovinu, piše bečki Der Standard.

Dodik pokušava godinama da otcijepi entitet Republika Srpska od države Bosne i Hercegovine, kao što su to desno-radikalni nacionalisti već pokušali 1990-ih, što je tada dovelo do rata (1992–1995) protiv Bosne i Hercegovine. Zbog toga su i Austrija i Njemačka uvele sankcije protiv Dodika. Nakon ispitivanja, tužilaštvo je sudu podnijelo zahtjev za ukidanje pritvora.
Sud je prijedlogu dao saglasnost. 

Pomoć EUFOR-a odbijena

Dodik je zapravo trebao već od marta biti u pritvoru, nakon što se više puta odbijao pojaviti pred sudom.
Bosanska policija SIPA ga jeste pokušala uhapsiti, ali se on okružio sa oko dvadeset teško naoružanih muškaraca, da bi izbjegao hapšenje.

SIPA bi dakle imala mogućnost da uhapsi Dodika samo ako bi dobila podršku vojne misije EU – EUFOR, koja je prisutna sa oko 1.500 vojnika.

U mandatu EUFOR-a jeste da u takvim slučajevima SIPA-i pruži pratnju, da bi se osigurala “sigurna okolina”.
EUFOR je bio i spreman na to, ali su čelnici EU i države članice odlučili, uz razne izgovore, da uskrate zeleno svjetlo EUFOR-u.

Kritika EU-prijedloga

Neki bosanski vladini političari su izjavili također da su im se obratili predstavnici Evropske komisije sa prijedlogom za “deeskalaciju”. Prema tome bi trebalo osigurati da Dodik povuče svoje zakonske inicijative, i za to bi onda nalog za hapšenje bio ukinut. Bosanski vladini političari su se međutim usprotivili tim “prljavim dogovorima” EU i kritikovali da se Unija ne zalaže za vladavinu prava u Bosni i Hercegovini, nego podriva pravosuđe.

Ukidanje naloga za hapšenje se stoga također od strane kritičara vidi kao rezultat “prljavog dogovora” sa Dodikom.
Platforma Istraga izvještava da će narednog četvrtka dva visoka američka diplomata doputovati u Bosnu i Hercegovinu.
Prema Istragi, oni bi trebali pregovarati o tome da Dodik prepusti predsjedništvo svoje stranke SNSD političarki Željki Cvijanović.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...