Vijesti
PRVO OBRAĆANJE SAMIRA AVDIĆA: "Naše Sarajevo mora ostati grad s dušom, ali i grad koji se razvija uz plan"
Prije 16 min0
Prema izvješću Turkiye Today, Albanija je u posljednjih deset godina izgubila oko 15 posto stanovništva, uglavnom zbog masovnog iseljavanja i pada nataliteta
Regija
09. Jul. 2025
0
Popis stanovništva iz 2023. pokazao je da muslimani više ne čine većinu građana Albanije, prvi put u više od dva stoljeća.
Prema tom posljednjem popisu stanovnika, muslimana je sada 45,7 posto, čime su prvi put u dugoj povijesti pali ispod polovice ukupne populacije. Broj muslimana u odnosu na popis 2011. godine pao je za više od 30 posto.
Treba spomenuti i kako je popisu iz 2023. bektaša muslimana je 4,8 posto, no oni se na popisu vode kao zasebna religijska grupa. Bektaši su pripadnici heterodoksnog islamskog reda sufijskog porijekla, koji potječe iz 13. stoljeća, a u Albaniji se smatraju posebnom religijskom skupinom iako se povijesno temelje na šijitsko-islamskoj tradiciji.
Kršćana je na popisu 15.6 posto, od toga 8,4 posto katolika i 7,2 posto religija. Vjernika bez denominacije je 13,8 posto, a ateista 3,6 posto.
Ovaj značajan demografski pomak označava povijesni trenutak za vjersku strukturu zemlje, koja je desetljećima bila nestabilna.
Prema izvješću Turkiye Today, Albanija je u posljednjih deset godina izgubila oko 15 posto stanovništva, uglavnom zbog masovnog iseljavanja i pada nataliteta. Analitičari to povezuju s nedostatkom perspektive za mlade, koji sve češće traže posao u inozemstvu.
Povijesno gledano, Albanija je u svojim počecima bila katolička zemlja, nakon rimskih osvajanja. Status muslimanske zemlje dobiva tek u 15. stoljeću, dolaskom Osmanlijskog Carstva. No, zbog zemljopisne blizine i jakih veza s Grčkom, gdje mnogi Albanci rade i govore grčki, pravoslavno kršćanstvo je u posljednjim desetljećima ponovno u porastu.
Veliku ulogu u sadašnjoj vjerskoj strukturi igra i povijest 20. stoljeća. Nakon Drugog svjetskog rata Albanija je postala komunistička država u kojoj je prakticiranje vjere bilo zabranjeno gotovo 50 godina, sve do povratka demokracije nakon izbora 1992. godine.
Nakon NATO-ovog bombardiranja Jugoslavije 1999. oko pola milijuna etničkih Albanaca izbjeglo na Kosovo, što je dodatno opteretilo ionako krhko albansko gospodarstvo. Iako je zemlja u sljedećem desetljeću doživjela gospodarski rast, i dalje spada među najsiromašnije u Europi izvan bivšeg Sovjetskog Saveza, a glavni razlozi su visoka nezaposlenost i korupcija u infrastrukturi, koja odvraća strane ulagače.
Unatoč izazovima, Albanija je posljednjih godina postala sve atraktivnija turistička destinacija, zahvaljujući niskim cijenama i prirodnim ljepotama. Snimke na TikToku koje prikazuju nacionalne parkove i slapove prikupile su milijune pregleda, a zemlju su prozvali i "europskim Maldivima".
Vijesti
PRVO OBRAĆANJE SAMIRA AVDIĆA: "Naše Sarajevo mora ostati grad s dušom, ali i grad koji se razvija uz plan"
Prije 16 min0
Društvo
PREDUZEĆA U RS-u RADNICI MASOVNO TUŽILI: Jedno prednjači, tužbe teške milione KM
Prije 26 min0
Vijesti
EKO AKCIJA UPOZORAVA: Još jedno jezero u BiH devastirano divljom vožnjom
Prije 29 min0
Vijesti
REVIZIJA U PREDSJEDNIŠTVU BiH: Nezakonita zapošljavanja, netransparentna potrošnja i ignorisanje preporuka
Prije 39 min0
Regija
"I GRĐE SMO OD TEBE ODAVDE ISPRATILI U ZABORAV": Grad u Srbiji u koji "Vučić ne smije da dođe"
13. Jul. 20250
Regija
KUHA S DRUGE STRANE DRINE: "Ako Aleksandar Vučić to ne uradi - onda slijedi 'Dan D' koji svi pominju..."
14. Jul. 20250
Regija
AMERIKANAC ZGROŽEN NAVIKOM HRVATA: "Grozno je koliko ih to radi, čak i žene sa djecom"
13. Jul. 20250
Regija
UŽAS U SRBIJI: Ovo je Vučićev nasilnik koji je automobilom probio blokadu, na haubi je nosio...
14. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.