KRAJ NADMOĆI DRONOVA: Zašto više nisu nepobjedivi?

General Kimmitt, bivši pomoćnik državnog tajnika SAD-a za vojno-politička pitanja, smatra da su se dronovi, unatoč svojoj početnoj učinkovitosti, vrlo brzo našli na meti sofisticiranih protumjera.

  • Evropa

  • 10. Jul. 2025  

  • 0

U protekle dvije godine dronovi su postali zaštitni znak rata u Ukrajini. Slikoviti prizori u kojima male i relativno jeftine letjelice uništavaju ruske tenkove i oklopna vozila punili su medijske naslovnice i društvene mreže. Analitičari su zaključili da se dogodila revolucija u načinu ratovanja, a mnogi su tvrdili da bespilotne letjelice predstavljaju budućnost oružanih sukoba. Međutim umirovljeni američki general Mark T. Kimmitt u komentaru za Politico tvrdi da je razdoblje dominacije dronova zapravo već završeno.

General Kimmitt, bivši pomoćnik državnog tajnika SAD-a za vojno-politička pitanja, smatra da su se dronovi, unatoč svojoj početnoj učinkovitosti, vrlo brzo našli na meti sofisticiranih protumjera

Prilagodba vojnika na terenu ključan je razlog za gubitak njihove dominacije. Ruske snage u Ukrajini brzo su naučile bolje maskirati položaje, koristiti elektroničku obranu te ojačati vozila dodatnim slojevima oklopa. Rezultat: dramatičan pad njihove učinkovitosti već nekoliko mjeseci nakon što su se pojavili na ratištu.

Brz razvoj protudronskih sistema

Kimmitt posebno ističe ulogu Izraela i njegovog sistema Iron Lite, a riječ je o laserskoj tehnologiji visokih performansi koja je u kratkom roku uspjela neutralizirati desetke prijetnji. Širom svijeta odbrambene kompanije intenzivno razvijaju slične tehnologije, takozvani C-UAS (Counter Unmanned Aerial Systems), što znači da dronovi danas imaju više neprijatelja nego prije, piše Politico.

Ukratko, tržište je prepoznalo priliku, a velike vojne kompanije diljem svijeta već sada nude široku paletu tehnoloških rješenja protiv dronova. Kako objašnjava Kimmitt, razdoblje u kojem su oni vladali nebom bilo je kratkotrajno – baš poput mnogih drugih navodno nepobjedivih vojnih inovacija iz prošlosti.

Povijesna lekcija o nepobjedivosti oružja

Kimmitt povlači paralelu između dronova i drugih vojnih tehnologija nekoć proglašavanih revolucionarnima. Navodi primjer bombardera između dva svjetska rata, koje su vojni teoretičari smatrali nepobjedivima, sve dok nije razvijena učinkovita protuavionska odbrana uz radare i lovačke avione.

Slično su prošli konjica, rimske falange, engleski dugi luk, pa čak i podmornice. Svaka od tih tehnologija imala je svoje kratko razdoblje dominacije prije nego što je protivnik razvio učinkovite protumjere.

Umjetna inteligencija mijenja pravila igre

No dok se konvencionalni dronovi suočavaju s učinkovitim protumjerama, nova prijetnja stiže razvojem umjetne inteligencije. AI omogućuje automatiziranu obranu od masovnih napada dronova, što je čovjeku teško izvedivo. Dronovi kojima upravlja AI mogu istovremeno pratiti i neutralizirati velik broj prijetnji te tako ponovno promijeniti dinamiku ratišta.

Takvi sustavi, smatra Kimmitt, uskoro bi mogli postati standard jer su ekonomičniji i učinkovitiji od postojećih obrambenih rješenja kojima upravljaju ljudi. Time AI dronovi postaju nova generacija zračne odbrane i ofanzive, dostupna čak i nedržavnim akterima.

Količina kao nova kvaliteta

Iako bespilotne letjelice više nisu revolucionarne u smislu nepobjedivosti, Kimmitt napominje da i dalje igraju važnu ulogu u ratnim sukobima. Njihova najveća snaga sada leži u količini, što je potvrdio rat u Ukrajini. Masovna upotreba dronova, često u obliku rojeva, i dalje može nanijeti značajnu štetu neprijatelju.

Kako je jednom rekao Staljin, 'kvantiteta ima kvalitetu samu po sebi'. Upravo to je pristup za današnje korištenje dronova – ne kao apsolutno nepobjedivo oružje, već kao jeftin i masovno proizveden alat koji i dalje može značajno utjecati na ishod sukoba.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...