Rat u zalivu
HLADAN TUŠ IZ WASHINGTONA: Donald Trump odbio plan Benjamina Netanyahua...
Prije 17 min0
Iako njemački zastupnici nisu formalno započeli izradu rezolucije, njihovi razgovori bili su dovoljno značajni da se zatraži mišljenje Kacelarije visokog predstavnika, jer se Christian Schmidt u Berlinu smatra autoritetom za dešavanja u Bosni i Hercegovini.
Mini market
14. Jul. 2025
2
Ambasador Bosne i Hercegovine u Njemačkoj Damir Arnaut pokušao je demantovati navode političkog analitičara Jasmina Mujanovića da je visoki predstavnik Christian Schmidt indirektno spriječio usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici u njemačkom Bundestagu.
Prema informacijama Istraga.ba iz više izvora, visoki predstavnik je zaista urgirao da do rada na toj rezoluciji ne dođe.
“Ovo je potpuna neistina. Tvrdnja da je nešto ovakvo planirano, potom zaustavljeno, a da ‘nije ni napisano’, u najmanju ruku bizarno zvuči. Sve što se dešavalo vezano za Srebrenicu i Bundestag sam javno iznio proteklih dana i izuzetno sam zahvalan Bundestagu, predsjednici Klöckner i doslovno desetinama zastupnika koji su u tome pomogli”, kazao je Arnaut.
Ipak, prema informacijama Istrage.ba početkom ove godine, grupa uticajnih njemačkih parlamentaraca razgovarala je o mogućnosti da Njemačka usvoji rezoluciju o genocidu u Srebrenici koju je Njemačka kosponzorisala u Generalnoj skupštini UN-a 2024. godine.
Iako njemački zastupnici nisu formalno započeli izradu rezolucije, njihovi razgovori bili su dovoljno značajni da se zatraži mišljenje Kacelarije visokog predstavnika, jer se Christian Schmidt u Berlinu smatra autoritetom za dešavanja u Bosni i Hercegovini.
Moguće je da su konsultovane i druge osobe, ali je Schmidt bio najznačajniji među onima čije mišljenje je traženo. On se kategorički protivio inicijativi i izričito upozorio zastupnike da bi takva rezolucija pogoršala krizu u BiH. Schmidtovi komentari bili su presudni u uvjeravanju zastupnika Bundestaga da odustanu od ovog napora, piše portal Istraga.ba.
Podsjećamo, Rezolucija o genocidu u Srebrenici usvojena je u Generalnoj skupštini UN-a u maju 2024. godine. Rezolucijom je 11. juli određen kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici. Rezolucija ima za cilj da se spriječi ponavljanje genocida i revizionizam. Također u njoj se poziva sve članice UN-a da u svoje obrazovne programe uvrste sudski utvrđene činjenice o genocidu.
Rat u zalivu
HLADAN TUŠ IZ WASHINGTONA: Donald Trump odbio plan Benjamina Netanyahua...
Prije 17 min0
Vijesti
"PUN POGODAK U METU": Nebojša Vukanović izazvao reakciju Milorada Dodika, sad je sve jasno...
Prije 27 min0
Evropa
DRAMATIČNA OBJAVA BRITANSKOG PREMIJERA: "Dao sam vojsci dopuštenje da se ukrca i zadrži..."
Prije 41 min0
Politika
MARIO KORDIĆ UZBURKAO JAVNOST: "Svjedočimo da je nekako situacija u gradu Mostaru i čitavoj regiji se pomalo...“
Prije 46 min0
Mini market
"PROVEO SE KAO BOS PO TRNJU...": Nebojša Vukanović, nakon oštre debate sa Radovanom Kovačevićem...
24. Mar. 20261
Mini market
MIRELA NA PUTU: Nakon masakra nad 150 iranskih djevojčica Bećirovićeva supruga na Melanijinom skupu o pravima djece
23. Mar. 20261
Mini market
VUKANOVIĆ IZAZVAO HAOS U NARODNOJ SKUPŠTINI: "Obren je prvo bio Turčin, pa onda postao vojvoda..."
25. Mar. 20260
Mini market
MINISTAR RAMO ISAK: "Milorade, kad te pritisnu, i nogama i rukama ćeš..."
Prije 22h1
trenutak ...
Komentari - Ukupno 2
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.