NAJOPASNIJI SUPERVULKAN NA SVIJETU DAJE ZNAKOVE ŽIVOTA: Ako se probudi slijedi apokalipsa

Kao u filmu

  • Jeste li znali

  • Prije 11h  

  • 0

Naučnici su došli do uznemirujućeg otkrića koje bi moglo ukazivati na to da se supervulkan Yellowstone možda polako budi. Primjenom mašinskog učenja otkriveno je preko 86.000 ranije neprimijećenih zemljotresa koji su se dogodili između 2008. i 2022. godine – čak deset puta više nego što se ranije znalo.

Posebno zabrinjavajuća je činjenica da se više od polovine tih potresa pojavilo u obliku rojeva – grupa međusobno povezanih manjih podrhtavanja, što se često bilježi prije vulkanske aktivnosti. Analize su pokazale da se ti seizmički rojevi javljaju duž mladih i razlomljenih rasjeda duboko ispod kaldere Yellowstonea, vjerovatno potaknuti vrelim mineralima bogatim vodama koje prodiru kroz stijene.

Yellowstone spada među najveće aktivne vulkane na svijetu. U slučaju erupcije, pepeo bi se mogao proširiti preko većeg dijela SAD-a, ostavljajući čitave savezne države nenaseljenima, zaustavljajući avionski saobraćaj i izazivajući masovno raseljavanje stanovništva.

Foto: Pixabay

Davno nastao

Kaldera, veličine 50 sa 70 kilometara, nastala je urušavanjem tla nakon ogromne erupcije prije oko 640.000 godina, kada je ispražnjena njena magmatska komora. Umjesto mukotrpnog ručnog analiziranja podataka, tim koji predvodi dr. Bing Li sa Univerziteta Western koristio je algoritme kako bi u postojećim podacima pronašao hiljade dotad neprepoznatih zemljotresa.

„Da smo se oslanjali na ručno pretraživanje, to jednostavno ne bi bilo izvodivo“, kaže dr. Li.
„To je proces koji se ne može skalirati.“

Otkriveni potresi ne prate tipičan obrazac jednog velikog potresa praćenog slabijim, već se pojavljuju kao grupe malih, brzih podrhtavanja koja se šire unutar ograničenog područja. Ponekad takve pojave mogu signalizirati da se magma uzdiže, ali u ovom slučaju naučnici smatraju da je to malo vjerovatno, piše Daily Mail.

„Ne vidimo znakove dublje seizmičnosti“

Profesor Valentin Troll, vulkanolog sa Univerziteta Uppsala, koji nije učestvovao u istraživanju, izjavio je:
„Zabilježeni potresi ograničeni su na gornjih 10 kilometara ispod vulkana, duž postojećih rasjeda. Ne vidimo znakove dublje seizmičnosti niti dopunjavanja magme iz većih dubina.“

Ovakva aktivnost unutar vulkana najčešće je povezana s kretanjem podzemnih gasova i tekućina. Tekućine pod pritiskom mogu izazvati klizanja stijena, što rezultira seizmičkim rojevima.

Profesor Troll dodaje da takve pojave mogu izazvati erupcije uzrokovane vodom i gasovima, poput one u Biscuit Basinu prošlog ljeta, kada je eksplozija pare izbacila kamenje u zrak. Slične eksplozije najvjerovatniji su uzrok nedavnoj pojavi dubokog bazena u području Norris Geyser Basin.

Uprkos svemu, naučnici naglašavaju da ovi rojevi nisu znak da slijedi velika vulkanska erupcija. Umjesto toga, ovo otkriće može pomoći u boljem razumijevanju vulkanskih procesa i budućem predviđanju erupcija.

„Svaki vulkan ima svoje specifičnosti“, kaže dr. Li,
„ali uz pomoć ovih tehnika možemo bolje zaštititi ljude, razviti sigurnosne strategije i iskoristiti geotermalni potencijal tamo gdje je najmanji rizik.“

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...