Ekonomija
SPAS ZA DOMAĆU VOJNU INDUSTRIJU: Ukinute američke carine na robu iz BiH
22. Feb. 20260
Kina pak ima rok do 12. augusta za postizanje dugotrajnog sporazuma s Trumpovom administracijom, nakon što su Peking i Washington u maju i junu postigli prve dogovore o okončanju rastućih uzajamnih carina i ukidanju zabrane uvoza rijetkih zemnih metala.
Vijesti
01. Avg. 2025 01. Avg. 2025
1
Američki predsjednik Donald Trump potpisao je izvršnu uredbu kojom se uvode veće carine desetinama zemalja širom svijeta kako bi se "globalna trgovina restrukturirala u korist američkih radnika", objavila je Bijela kuća.
Nove carine su u rasponu od 10 do 41 posto, s najvišom carinom za Siriju. Europska unija, Japan i Južna Koreja podlijegat će carinama od 15 posto. Srbija će se suočiti s carinama od 35 posto, a Bosna i Hercegovina od 30 posto.
Bijela kuća je u dokumentu navela da je cilj carina "restrukturiranje globalne trgovine u korist američkih radnika" te će stupiti na snagu 7. augusta, a ne 1. augusta kako se najavljivalo. Carine na kanadsku robu povećavaju se s 25 na 35 posto, ali one će biti na snazi od petka.
"Kao odgovor na kontinuiranu neaktivnost i odmazdu Kanade, predsjednik Trump smatrao je potrebnim povećati carinu na Kanadu s 25 na 35 posto kako bi učinkovito riješio postojeću vanrednu situaciju", saopćila je Bijela kuća, poručivši da Kanada nije surađivala u suzbijanju fentanila i drugih ilegalnih droga.
Od carina su izuzeti kanadski proizvodi obuhvaćeni trgovinskim sporazumom između SAD-a, Meksika i Kanade. Kanadski premijer Mark Carney izjavio je u junu da će, u slučaju nepostizanja sporazuma do početka augusta, Kanada vjerovatno uzvratiti dodatnim carinama na američki izvoz čelika i aluminija.
Više carine na kanadsku robu u oštroj su suprotnosti s Trumpovom odlukom da Meksiku odgodi povećanje carina za 90 dana kako bi se osiguralo više vremena za pregovore o širem trgovinskom sporazumu.
Kina pak ima rok do 12. augusta za postizanje dugotrajnog sporazuma s Trumpovom administracijom, nakon što su Peking i Washington u maju i junu postigli prve dogovore o okončanju rastućih uzajamnih carina i ukidanju zabrane uvoza rijetkih zemnih metala.
Ekonomija
SPAS ZA DOMAĆU VOJNU INDUSTRIJU: Ukinute američke carine na robu iz BiH
22. Feb. 20260
Svijet
KINEZI IMAJU AMERIKU U ŠACI: Ovo vrijedi više od nafte, a Peking ima monopol
26. Okt. 20250
Svijet
TRUMP SPREMA OPASNU PODVALU EVROPI: "To bi nas moglo uništiti"
17. Sep. 20250
Ekonomija
NEZAPAMĆEN EKONOMSKI UDAR: Trupove carine stupile na snagu, pogođeno više od 50 zemalja...
07. Avg. 20250
Rat u zalivu
HLADAN TUŠ IZ WASHINGTONA: Donald Trump odbio plan Benjamina Netanyahua...
Prije 37 min0
Vijesti
"PUN POGODAK U METU": Nebojša Vukanović izazvao reakciju Milorada Dodika, sad je sve jasno...
Prije 47 min0
Evropa
DRAMATIČNA OBJAVA BRITANSKOG PREMIJERA: "Dao sam vojsci dopuštenje da se ukrca i zadrži..."
Prije 1h0
Politika
MARIO KORDIĆ UZBURKAO JAVNOST: "Svjedočimo da je nekako situacija u gradu Mostaru i čitavoj regiji se pomalo...“
Prije 1h1
Vijesti
DRAMA NA GRANICI: Uhapšen Draško Stanivuković, nakon višesatnog zadržavanja...
24. Mar. 20261
Vijesti
SLAVEN RAGUŽ UZBURKAO JAVNOST: "Oni su 'halalili' Republiku Srpsku i gledaju što mogu uzeti..."
Prije 23h0
Vijesti
ŠOKANTAN VUČIĆEV GOVOR U VRANJU: „Ostali smo bez Kosova, ogromna je sila bila...“
25. Mar. 20261
Vijesti
PRELAZAK GRANICE SA LIČNOM KARTOM JESTE POGODNOST, ALI: Ova pogreška vas može vratiti sa granice...
24. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.