Regija
TURISTA IZ AUSTRIJE RAZOČARAN: "Ne razumijem Hrvatsku: restorani su im smiješno preskupi. U Italiji se jede puno bolje i jeftinije!"
26. Jul. 20250
Turistkinji prisjela "jutarnja kava" jer prije naručivanja nije pogledala u cjenovnik
Regija
02. Avg. 2025 02. Avg. 2025
0
Činjenica da za ljetovanje na Jadranu posljednje dvije-tri godine treba više novca nego ikad, već je dobro poznata evropskim putnicima. Ovoga ljeta samo dodatno potvrđuju to sa novim negativnim primjerima, koji na društvenim mrežama dobijaju veliki publicitet, ocjenjuje Večernji list.
Stotine komentara nižu se ispod takvih objava, a ekstremnim slučajevima neopravdane skupoće podjednako se čude i domaći i stranci.
Jednoj domaćoj turistkinji tako je već "presjela jutarnja kafa". Neoprezno, bez da je prethodno pogledala cjenovnik, odlučila se za ledenu kafu. Cijena – sedam eura! Šokirana gošća pokazala je račun, ali je zacrnila lokaciju, a njena TikTok publika obavijestila ju je da je "za taj novac u Grčkoj mogla uz kafu dobiti i giros". Neki su je, međutim, podučili da je "još i dobro prošla". Ledenu kafu u pojedinim jadranskim kafićima, kažu, naplaćuju i deset, pa čak i dvanaest eura.
Na istoj društvenoj mreži, gošća iz Velike Britanije podijelila je svoje iskustvo sa smještajem u Dubrovniku.
Mlada Britanka nije mogla vjerovati – bez obzira na to što se radi o staroj gradskoj jezgri, cijena noćenja je iznosila 166,6 eura. Mlade Njemice su, s druge strane, ostale u šoku zbog cijena u trgovačkim centrima. Nisu mnogo govorile u svom videu – moglo bi se reći da su "ostale bez riječi" kada su vidjele kremu za sunčanje od 33 eura. Previše im se činila i limenka poznatog energetskog pića za 3,42 eura, kao i litar gaziranog pića za 2,25 eura.
Gošću iz daleke Australije, pak, u prodavnici su u nevjerici ostavile cijene sira, mlijeka i konzervirane tune. A da Hrvatska više nije jeftina, zaključuju i blogeri putopisci Kristijan Hergesel i njegova partnerica Mari. Tri mjeseca su prikupljali cijene smještaja, restorana, supermarketa i slastičarni na 16 destinacija (o čemu su pisali na svom blogu worldonabudget.de).
Zaključuju da za sedam dana odmora u špicu sezone, par samo za smještaj mora prosječno izdvojiti 739 eura. Najviše su ih iznenadile cijene u restoranima. Ako se, kažu, "putnik ne potrudi da pronađe pristupačnije alternative, često će platiti koliko i u Njemačkoj – ili čak više".
Analizirajući stotine cijena, zaključili su da večera za dvoje prosječno košta od 40 do 60 eura, pri čemu su, recimo, "ćevapi oko 13,23 eura, kola od 250 mililitara 3,76 eura, pola litre piva približno pet eura, a riba oko 72 eura po kilogramu".
Kako savjetuju blogeri, moguće je pronaći i niže i znatno više cijene od navedenih, a njemački portal bestenjoy.com ističe da "tokom vrhunca sezone, sedam dana odmora u Hrvatskoj košta oko 70 do 150 eura po osobi po noćenju". Odnosno, od 490 do 1050 eura, ali napominju da "cijene znatno padaju van sezone".
Regija
TURISTA IZ AUSTRIJE RAZOČARAN: "Ne razumijem Hrvatsku: restorani su im smiješno preskupi. U Italiji se jede puno bolje i jeftinije!"
26. Jul. 20250
Regija
HRVATI BI USKORO MOGLI IMATI ALARMANTNU SITUACIJU NA JADRANU: "Pojavio se nevidljivi problem"
25. Jul. 20250
Regija
NE PRESTAJU ŽALBE TURISTA: Tri noćenja u Dubrovniku, u sobi bez prozora, 500 eura
21. Jul. 20250
Ekonomija
ISTI TOALETNI PAPIR U JEDNOJ TRGOVINI 4,49, U DRUGOJ 7,59 EURA: Evo gdje se isplati
29. Jun. 20250
Politika
HISTERIJA U DODIKOVIM REDOVIMA: Banjac Bosnu i Hercegovinu nazvao „zajednicom“ pa šokirao javnost –„Ovdje su zakoni kao u NDH...“
Prije 10 min0
Šareni svijet
GORI NEBO, GORI ZEMLJA: Juli je bio treći najtopliji u povijesti mjerenja, rekord u Turskoj...
Prije 21 min0
Hronika
TRAGEDIJA S DRUGE STRANE BH. GRANICE: Požar progutao porodičnu kuću, ima mrtvih....
Prije 28 min0
Gastro
KEFIR JE TAJNI SASTOJAK: Danas pravimo pitu na malo drugačiji način...
Prije 36 min0
Regija
ŠTA SE DOGAĐA U SRBIJI: Premijerka Italije stigla u Beograd, pa nakon večere napustila zemlju...
06. Avg. 20251
Regija
UŽAS U PROGRAMU UŽIVO: Vučićev kum doživio moždani udar
05. Avg. 20250
Regija
PRVA REAKCIJA IZ SRBIJE ZBOG DODIKA SU PRIJETNJE: "Nećemo sjediti skrštenih ruku!"
Prije 17h3
Regija
IVO SANADER IZAŠAO IZ ZATVORA: Pogledajte kako danas izgleda nekada jedan od najmoćnijih političara u regiji (FOTO)
04. Avg. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.