BIVŠI VISOKI PREDSTAVNIK WOLFGANG PETRITSCH: Zbog ilegalnih akcija Milorada Dodika potrebna je hitna reakcija Bruxellesa, EU članica, ali i OHR-a i EUFOR-a...

Rusija, s druge strane, poručuje da Zapad „upotrebom nečasnih metoda pokušava ukloniti Dodika sa političke scene“, čime dodatno pojačava podjele i napetosti oko BiH na međunarodnoj sceni.

  • Politika

  • 10. Sep. 2025  10. Sep. 2025

  • 1

Milorad Dodik, iako više nije predsjednik Republike Srpske, nastavlja s političkim posjetama i predstavljanjem u inozemstvu. Nakon Budimpešte, pojavio se i u Moskvi, gdje je dočekan i tituliran kao predsjednik RS-a. Takav odnos Mađarske i Rusije, upozorava se u Sarajevu, predstavlja ignoriranje institucija BiH i skandal bez presedana.

„Ovdje smatramo entitet BiH, a ovim činom Rusija, odnosno Mađarska daju težinu državnotvornosti entiteta što je skandalozno“, izjavio je bivši veleposlanik BiH Nedim Makarević, podsjećajući da Dodik više ni formalno nije na toj funkciji.

Unatoč tome, Dodik se u inozemstvu predstavlja kao predsjednik, a analitičari navode da time „traži amnestiju upravo na ovaj dio presude Suda BiH“. Dodik, kako objašnjavaju, na ovaj način nastoji dobiti podršku Moskve da uloži veto na produženje misije Altea te potvrdu za eventualni referendum, iako to ostaje u „domenu političkih snova“.

Politička analitičarka Tanja Topić naglašava da Rusija podržava Dejton „iz razloga što preko RS-a može imati jednu vrstu kontrole nad ovim prostorom“, posebno u kontekstu puta BiH prema NATO-u.

Wolfgang Petritsch, bivši visoki predstavnik u BiH, dodaje: „Predsjednik koji se ne drži odluke sudova gostuje u jednoj zemlji članici Evropske unije, u ovom slučaju Mađarskoj, koja također pomjera granice i ne drži se pravila. To smatram jednom ilegalnom akcijom sa Miloradom Dodikom.“ On traži reakciju Bruxellesa, EU članica, ali i OHR-a i EUFOR-a.

Dok Sarajevo šalje protestne note, odgovora nema. Rusija, s druge strane, poručuje da Zapad „upotrebom nečasnih metoda pokušava ukloniti Dodika sa političke scene“, čime dodatno pojačava podjele i napetosti oko BiH na međunarodnoj sceni.

Više u prilogu BHRT-a.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...