Svijet
DONALD TRUMP U AVIONU OTKRIO: Ovo je glavni uslov za novi sastanak s Putinom
Prije 20 min0
Genetika je samo 30 posto, a sve ostalo je naš stil života, istaknuo je.
Zdravlje
29. Sep. 2025
0
Već desetljećima u susjednoj Hrvatskoj bolesti srca i krvnih žila vodeći su uzrok smrtnosti u Hrvatskoj, a čak 80 posto slučajeva može se spriječiti.
- Smrtnost od kardiovaskularnih bolesti u Hrvatskoj je 40 posto, što nije prihvatljivo. Mi bismo trebali težiti da to bude barem 30 posto. Mi smo još uvijek zemlja visokog kardiovaskularnog rizika i zato su ovakve manifestacije podsjetnik svima da se mora brinuti o srcu, kazao je Davor Miličić, predsjednik Hrvatskog kardiološkog društva.
- Moja poruka bi bila da osim što u kardiovaskularnim bolestima imamo dobru kurativu, da trebamo dati naglasak i na preventivi, istaknula je Irena Hrstić, ministrica zdravstva RH.
Akademik Miličić, rekao je da se bolesti srca mogu u najvećem broju slučajeva spriječiti zdravim načinom života, nepušenjem, žustrim kretanjem od barem pola sata na dan, zdravom prehranom, primjerenim kalorijskim unosom.
Genetika je samo 30 posto, a sve ostalo je naš stil života, istaknuo je.
Kao simptom kod kojeg treba odmah potražiti liječničku pomoć izdvojio je bol u prsima, obično u središtu prsa, jer ona može upućivati na anginu pectoris ili infarkt miokarda, a postoji i niz drugih simptoma, od aritmije i preskakanja srca, zapuhivanja pri naporu, lošeg podnošenja napora, gušenja kada se leži na ravnoj podlozi.
Prema podacima Svjetske kardiološke federacije jedna od pet osoba umrijet će o kardiovaskularnih bolesti, no 80 posto bolesti srca i moždanog udara može se spriječiti. One su desetljećima vodeći uzrok smrtnosti i u susjednoj Hrvatskoj.
Voditeljica Odjela za srčano-žilne bolesti s registrima u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo Verica Kralj rekla je kako je u 2024., od bolesti srca umro 20341 osoba, što je 40 posto svih umrlih - 45 posto žena i 35 posto muškaraca.
Najčešće dijagnostičke skupine bile su ishemijska bolest srca i hipertenzivne bolesti, a kardiovaskularne bolesti su odgovorne i za 24 posto svih prijevremenih smrti, prije 65 godine života.
Unatoč 20-godišnjem smanjenju smrtnosti, Hrvatska i dalje bilježi više stope smrtnosti od prosjeka Europske unije sa standardiziranom stopom od 591,7 na sto tisuća stanovnika.
Ivana Portolan Pajić, članica Upravnog odbora Zaklade Hrvatska kuća srca, smatra kako su ovakve javnozdravstvene akcije prilika su da se građani jednostavno, brzo i besplatno upoznaju sa svojim zdravstvenim statusom i dobiju savjete stručnjaka, a njihov je cilj da što veći broj ljudi postane svjestan rizika i na vrijeme poduzme korake za zdraviji život.
Svijet
DONALD TRUMP U AVIONU OTKRIO: Ovo je glavni uslov za novi sastanak s Putinom
Prije 20 min0
Svijet
VANREDNO JAVLJANJE NORVEŠKOG MINISTRA: "Gomila oružje, stigle su i podmornice... Mi smo oči NATO-a. Putin napada s ovog poluotoka"
Prije 25 min0
Regija
NIKAD VIŠE CIJENE SMJEŠTAJA U NOVOM SADU: Razlog slama srce...
Prije 30 min0
Svijet
ŠEF NATO-a PORUČIO: "Putin gubi rat, nestaje mu novca, vojnika i ideja"
Prije 42 min0
Zdravlje
IZNENADNO OTKRIĆE: Ovaj popularni lijek čuva srce i krvne žile, ali ni to nije sve...
24. Okt. 20250
Zdravlje
NUTRICIONISTI OTKRIVAJU: Šta jesti za doručak umjesto hljeba?
23. Okt. 20251
Zdravlje
REVOLUCIONARNA TERAPIJA ZA LIJEČENJE MULTIPLA SKLEROZE: Emily prva pacijentica u Velikoj Britaniji
24. Okt. 20250
Zdravlje
STRUČNJACI UPOZORAVAJU: Zabrinjavajuća razina teških metala u popularnim napicima...
23. Okt. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.