Zdravlje
OPASNOST PRIJETI: Ukoliko imate ove simptome mogli bi biti u velikim problemima, ali nije sve izgubljeno...
Prije 15 min0
Sporija vožnja do 60 km/h također negativno utječe na potrošnju goriva.
Auto
27. Okt. 2025
0
Vožnja zimi na kratkim udaljenostima nije ekonomična jer tada automobil troši najviše goriva, odnosno motor se ne uspijeva zagrijati. U prosjeku, pri temperaturi od minus 7 stepeni automobil troši do 12 posto više nego u proljeće ili ljeti pri 25 stepeni.
Razloga za to je nekoliko: motoru je potrebno malo vremena da dođe na optimalnu temperaturu kad radi najefikasnije. Hladno vrijeme smanjuje tlak u gumama, što može povećati otpor kotrljanja i potrošnju (provjerite povremeno tlak u gumama). Vanjski hladni zrak je gušći od toploga pa rastu otpor u vožnji i potrošnja goriva.
U uvjetima kad na cesti ima snijega i leda više je proklizavanja pogonskih točkova pa i tako raste potrošnja goriva. Sporija vožnja do 60 km/h također negativno utječe na potrošnju goriva.
Pomoći će vam parkiranje u toplijim prostorima, poput garaža. Također, kad uključite automobil, krenite što prije s vožnjom, jer će se i motor prije ugrijati. Ne koristite funkcije za održavanje/odmagljivanje stakala i grijanje sjedala predugo.
(SB)
Zdravlje
OPASNOST PRIJETI: Ukoliko imate ove simptome mogli bi biti u velikim problemima, ali nije sve izgubljeno...
Prije 15 min0
Auto
TEKTONSKE PROMJENE: Dizelaši polako odlaze u povijest, evo šta se događa na europskom tržištu automobila...
Prije 25 min0
Ekonomija
SAD JE SVE JASNO: Evo gdje Naftna industrija Srbije nabavlja naftu...
Prije 36 min0
Mini market
"SJEĆAŠ LI SE SREBRENICE, TOMAŠICE, SARAJEVA...": Burne reakcije nakon istupa Željke Cvijanović...
Prije 41 min0
Auto
TEŽAK UDARAC AUTOINDUSTRIJI: Dvije slavne kompanije prestaju isporuku vozila na Bliski istok...
24. Mar. 20260
Auto
KINEZI SE NE ŠALE: Stiže električni automobil koji će "pomesti" konkurenciju, ovo mu je najveći adut...
25. Mar. 20260
Auto
DOBRO ZNATI DOK CIJENE GORIVA SKAČU: Evo kako smanjiti potrošnju tokom vožnje
Prije 11h0
Auto
TEKTONSKE PROMJENE: Dizelaši polako odlaze u povijest, evo šta se događa na europskom tržištu automobila...
Prije 25 min0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.