Jeste li znali
VELIKO OTKRIĆE O MRAVIMA IZNENADIT ĆE CIJELI SVIJET: Znanstvenici otkrili ključnu tajnu
24. Jul. 20250
Opasnost leži u njihovoj agresivnosti
Šareni svijet
08. Nov. 2025 08. Nov. 2025
0
Crveni vatreni mravi su počeli masovno da se pojavljuju u nekoliko gradova na Siciliji, dok je najveća kolonija zabilježena u gradiću Avoli, koji je postao epicentar invazije!
Crveni vatreni mrav, kako navodi CNN, jedna je od najinvazivnijih vrsta na svijetu, a njegovo suzbijanje je jedno od najskupljih. Na Siciliji je organizovana kampanja za suzbijanje mrava počela u junu 2025. godine. Vode je regionalna vlada i italijansko Ministarstvo zaštite životne sredine zajedno sa naučnicima s Univerziteta u Cataniji (Kataniji). Program ima za cilj da zaustavi dalje širenje mrava u Evropu i iskorijeni vrstu s ostrva, prenosi Dnevnik.
Latinski naziv vrste je Solenopsis invicta. Invicta na latinskom znači nepobjediv, što je i istina s obzirom na to da je njihovo iskorjenjivanje astronomski skupo. CNN navodi da je Novi Zeland jedina zemlja na svijetu koja je uspjela da uspješno iskorijeni kolonije crvenih vatrenih mrava, ali su na uklanjanje potrošeni milioni eura.
Ime vrste potiče od činjenice da je njen ugriz veoma ljut. Vrsta je poznata po svojoj izuzetnoj prilagodljivosti i instinktu za preživljavanje. Porijeklom je iz tropskih močvara i travnatih područja Brazila, Paragvaja, Urugvaja, Bolivije, Argentine...
Opasnost leži u njihovoj agresivnosti:
Poznato je da agresivno napadaju svoj plijen zarivajući vilice u meso i ubadajući žrtvu igličastim žaokom, više puta ubrizgavajući otrov.
Dokumentovano je da ubijaju male gmizavce, ali čak i mlade krave.
Hrane se domaćim mravima, insektima, gmizavcima, vodozemcima i malim sisarima.
U SAD se procjenjuje da vatreni mravi uzrokuju štetu od čak šest milijardi eura godišnje. Australija je izdvojila oko 400 miliona eura tokom četiri godine za njihovo iskorjenjivanje.
Sicilija već trpi mnoge posljedice:
Državni rasadnik u pokrajini Siracusa (Sirakuza) je zatvoren.
Redovi mladih sadnica autohtonog drveća, nekada namijenjenih za pošumljavanje, čekaju uništenje.
Sicilija se našla na prvoj liniji fronta invazije evropskih vatrenih mrava. Ako ne uspije da obuzda njihovo širenje, nekoliko zemalja Evrope će biti u opasnosti.
Hronika
STRAVIČNI PRIZORI S LICA MJESTA: Autobus pao u rijeku, najmanje 24 osobe poginule...
Prije 20 min0
Politika
POLTRONSTVO BEZ GRANICA: Željka Cvijanović u Dallasu nadmašila sebe...
Prije 27 min0
Društvo
SVI DETALJI: Ko sve ima pravo na jednokratnu pomoć u iznosu od 1.500 KM...
Prije 38 min0
Društvo
NEVJEROVATNO: Šta je sve kazao svjedok na suđenju Ejupu Ganiću i ostalima...
Prije 43 min0
Šareni svijet
OTKRIĆE KOJE BI MOGLO PROMIJENITI HISTORIJU: Pronađen brod sa tajnim teretom za antičke ratove
Prije 13h0
Šareni svijet
IRANCI OPET ISMIJALI TRUMPA: Fotografija s jasnom porukom
24. Mar. 20260
Šareni svijet
SRUŠEN SIMBOL JUGOSLOVENSKOG LUKSUZA: Titovi hoteli nestali bez traga
Prije 19h0
Šareni svijet
PRIRODA KRIJE ČUDA: Otkrivene nove vrste zmija, još uvijek se čeka službeno imenovanje (FOTO)
23. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.