U SVE SE MIJEŠA: Šef hrvatske diplomacije Gordan Grlić Radman ponovo o Bosni i Hercegovini...

Kako je saopćeno iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova (MVEP) Hrvatske, razlog zbog kojeg to nije napravljeno ranije bio je prijepor između bošnjačkih i hrvatskih stranaka o tome tko bi bi taj projekt vodio.

  • Politika

  • 03. Dec. 2025  

  • 4

-Izgradnjom Južne interkonekcije, odnosno povezivanja Bosne i Hercegovine s plinskom mrežom u Hrvatskoj preko Zagvozda i Posušja, BiH bi se oslobodila sadašnje ovisnosti o plinu iz Rusije, a istodobno bi dobila pristup LNG terminalu na Krku preko kojega se u Europu doprema američki ukapljeni plin, zaključeno je na sastanku hrvatskog ministra vanjskih i europskih poslova Gordana Grlića Radmana i američkog senatora Teda Budda.

Kako je saopćeno iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova (MVEP) Hrvatske, razlog zbog kojeg to nije napravljeno ranije bio je prijepor između bošnjačkih i hrvatskih stranaka o tome tko bi bi taj projekt vodio.

MVEP Hrvatske oglasilo se priopćenjem za javnost u povodu posjeta ministra vanjskih i europskih poslova Gordana Grlića Radmana Washingtonu gdje se susreo s američkim senatorom Tedom Buddom, a tijekom sastanka bilo je riječi o energetici, s naglaskom na LNG terminal na otoku Krku, naftovod JANAF i Južnu plinsku interkonekciju. 

Tijekom susreta Gordan Grlić Radman i republikanski senator Ted Budd razmijenili su mišljenja "o rastućem doprinosu Hrvatske europskoj energetskoj sigurnosti, s posebnim naglaskom na LNG terminal na otoku Krku, naftovod JANAF i Južnu plinsku interkonekciju - sve ključne komponente europskih napora za diverzifikaciju energije", stoji u priopćenju. 

Grlić Radman se također sastao i s predsjednikom Odbora za vanjske poslove Zastupničkog doma Kongresa, republikanskim kongresmenom Brianom Mastom. Oni su razgovarali o ulozi Hrvatske kao predanog saveznika u NATO-u i stupa energetske otpornosti kroz svoj LNG terminal te o stabilnosti u jugoistočnoj Europi.

Posebna pozornost posvećena je Bosni i Hercegovini te je još jednom potvrđena podrška jednakosti njezina tri konstitutivna naroda i očuvanju sporazuma o podjeli vlasti kao ključa dugoročnog mira i funkcionalnosti, stoji u saopćenju koje je MVEP Hrvatske objavio na društvenoj mreži X.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 4

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...