Vijesti
NOVI GRANIČNI PRELAZ BOSANSKA GRADIŠKA OSTAJE ZATVOREN: Zijad Krnjić nije promijenio svoju odluku
Prije 15h1
Krnjić je kritikovao i rad Upravnog odbora UIO, navodeći da je održano samo tri sjednice od 12 koje su morale biti održane, a sve zbog predsjedavajućeg Upravnog odbora.
Politika
07. Dec. 2025 07. Dec. 2025
1
Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH na posljednjoj sjednici nije usvojio izmjene Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji, čime je blokirano raspoređivanje carinika i otvaranje novog graničnog prijelaza Bosanska Gradiška. Predsjedavajući UO UIO, Srđan Amdižić, optužio je FBiH za blokadu, dok član UO iz reda eksperata, Zijad Krnjić, tvrdi da se radi o pokušaju rada mimo propisanih pravila i istovremeno upozorava na ogroman dug RS-a u raspodjeli prihoda.
Zijad Krnjić, član Upravnog odbora UIO kojeg imenuje Vlada FBiH, pojasnio je u emisiji "Istraga sedmice" kod Avde Avdića na televiziji Hayat razloge zbog kojih nije podržao izmjene Pravilnika.
"Mi smo dobili u ponedjeljak poziv za sjednicu s namjerom da se otvori granični prijelaz u Gradišci. Ne može se to tako raditi u UO, mimo propisanih pravila", kazao je Krnjić.
Krnjić je kritikovao i rad Upravnog odbora UIO, navodeći da je održano samo tri sjednice od 12 koje su morale biti održane, a sve zbog predsjedavajućeg Upravnog odbora.
"Posljednja sjednica je bila početkom osmog mjeseca. Imamo materijala i za 12 sjednica. UO je pravno lice i neka je vrsta kontrole uprave. U bitnim stvarima se mora proći kroz to. Hoće od Upravnog odbora da naprave ceremoniju", izjavio je Krnjić, naglašavajući da UO, kao kontrolno tijelo Uprave, nije zasjedao od osmog mjeseca.
"Da bi se donijela odluka mora biti konsenzus osim o pitanjima akciza i nekih drugih pitanja. Na ostala pitanja imamo pravo veta", dodao je Krnjić, podsjećajući da država već sedam, osam godina nije imenovala eksperte u ovaj Odbor.
Krnjić je podsjetio na dugogodišnje probleme u povlačenju novca iz UIO, gdje Republika Srpska koristi priliku i povlači više novca nego što joj pripada. On je istakao da taj dug nastaje zbog koaeficijenata koji se ne ažuriraju blagovremeno, što se nije radilo od septembra 2023. godine.
"Od kada postoji UIO, drugi kvartal je najbolji za RS i na temelju tog kvartala se dijele sredstva", pojasnio je Krnjić. Proračun povučenih sredstava vrši se polugodišnje, ali ni taj proračun nije usvojen.

Zijad Krnjić i Avdo Avdić (Foto: Hayat.ba)
"Sa trenutnim polugodištem je RS povukla 99,3 miliona više nego što joj pripada. I to treba vratiti u narednih desetak dana", naglasio je Krnjić. On procjenjuje da će taj dug do kraja godine narasti do 120 miliona KM.
"Dakle oko 120 miliona KM će RS biti dužna FBiH. Oni će ove decembarske penzije isplatiti od novca FBiH", zaključio je Krnjić, upozoravajući na ozbiljnost finansijskih disbalansa.
Vijesti
NOVI GRANIČNI PRELAZ BOSANSKA GRADIŠKA OSTAJE ZATVOREN: Zijad Krnjić nije promijenio svoju odluku
Prije 15h1
Politika
AUSTRIJSKI MEDIJ OTKRIVA: Evo ko blokira otvaranje mosta između BiH i Hrvatske
19. Feb. 20261
Politika
OVO SU JASNI DOKAZI: RS dužna sto miliona Federaciji 3BiH! Amidžić sve ignoriše (FOTO)
16. Dec. 20250
Politika
SAŠA MAGAZINOVIĆ PRIDRUŽIO SE NIKŠIĆU U NAPADIMA NA ZIJADA KRNJIĆA: "Riječ je o političkoj trgovini, a ne o interesu građana"
11. Dec. 20250
Društvo
MUK I TIŠINA: Zbog ovoga danas ne zvone zvona na katoličkim crkvama u BiH i ne služe se misna slavlja...
Prije 9 min0
Gastro
DANAS NEŠTO NA KAŠIKU: Na brzinu napravite izvrsnu krem čorbu od paradajza i oduševite ukućane...
Prije 17 min0
Vijesti
KLIMATOLOG BAKIR KRAJINOVIĆ: Već od danas stiže sunčano i natprosječno toplo vrijeme, ali krajem iduće sedmice...
Prije 22 min0
Auto
KINEZI SE NE ŠALE: U zemlji članici Europske unije proizvodi se novi električni adut...
Prije 27 min0
Politika
O REPREZENTACIJI BiH NI SLOVA: Željka Cvijanović poslala čestitku...
01. Apr. 20262
Politika
ZORA VIDOVIĆ PRED KAMERAMA RTRS-a: "To će izazvati velike posljedice po Republiku Srpsku..."
31. Mar. 20260
Politika
BIJES U MOSTARU NAKON ZABRANE TERMINA "ŽUPANIJA": Nikola Raguž uzburkao javnost -"Pozivamo sve legitimne političke predstavnike hrvatskog naroda da se suprotstave..."
31. Mar. 20262
Politika
EKSKLUZIVNO: Pokrenuta inicijativa kojom se traži od Vijeća ministara BiH da prestane s brutalnom diskriminacijom Bošnjaka prilikom imenovanja rukovodilaca...
31. Mar. 20261
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.