KONAKOVIĆ U EGIPTU: Objavio o čemu je razgovarao s generalnim sekretarom Arapske lige i Velikim imamom Al Azhara

U razgovoru sa generalnim sekretarom Aboul Gheitom Konaković naglasio je važnost nastavka uzajamne podrške u kandidaturama za međunarodne organizacije, daljeg jačanja koordinacije u multilateralnim forumima, kao i potrebu za još bližom i efikasnijom saradnjom u današnjem turbulentnom globalnom okruženju.

  • Vijesti

  • 18. Jan. 2026  18. Jan. 2026

  • 0

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković, tokom zvanične posjete Arapskoj Republici Egipat, sastao se 18. januara 2026. godine, u odvojenim susretima, sa generalnim sekretarom Arapske lige Ahmedom Aboul Gheitom i Njegovom Eminencijom Velikim imamom Al Azhara prof. dr. Ahmedom Al Tayebom.

U razgovoru sa generalnim sekretarom Aboul Gheitom Konaković naglasio je važnost nastavka uzajamne podrške u kandidaturama za međunarodne organizacije, daljeg jačanja koordinacije u multilateralnim forumima, kao i potrebu za još bližom i efikasnijom saradnjom u današnjem turbulentnom globalnom okruženju.

Tokom sastanka razmotrena je aktuelna geopolitička situacija i međusobno povezane krize, uz ocjenu da koordinisano djelovanje unutar multilateralnog sistema ima ključnu važnost. Sagovornici su razmijenili mišljenja i o stanju u Bosni i Hercegovini i širem regionu, pri čemu je posebno istaknuta važnost evropskog puta Bosne i Hercegovine.

Posebna pažnja posvećena je i situaciji na Bliskom istoku, sa naglaskom na Gazu. Ministar Konaković naglasio je da Bosna i Hercegovina dosljedno podržava dvodržavno rješenje kao jedini put ka trajnom miru. Podsjetio je da, imajući vlastito iskustvo rata i procesa pomirenja, Bosna i Hercegovina posebno osjeća težinu trenutnih dešavanja i snažno zagovara prekid nasilja te pronalaženje političkog rješenja koje će palestinskom narodu omogućiti slobodu i dostojanstven život.

Generalni sekretar Aboul Gheit izrazio je zahvalnost za aktivnu ulogu Bosne i Hercegovine u multilateralnim forumima kao i za dosljednu podršku egipatskim kandidaturama u međunarodnim organizacijama. Potvrdio je spremnost Arapske lige za nastavak bliske koordinacije i zajedničkog djelovanja na međunarodnom planu.

U odvojenom susretu sa Njegovom Eminencijom Velikim imamom Al Azhara prof. dr. Ahmedom Al Tayebom, ministar Konaković naglasio je posvećenost Bosne i Hercegovine promociji međureligijskog dijaloga, tolerancije i suživota, te važnost jačanja kulturne i obrazovne saradnje. Razgovarano je o mogućnostima daljeg unapređenja akademske razmjene i istraživačke saradnje, uključujući povećanje broja stipendija za studente iz Bosne i Hercegovine na Univerzitetu Al Azhar, kao i produbljivanje veza koje tradicionalno povezuju dvije zajednice. Razgovor je bio usmjeren i na Palestinu i vlastito historijsko iskustvo Bosne i Hercegovine, koje nas čini posebno osjetljivim na patnje u Gazi i naglašava značaj mira, pomirenja i obnove društava nakon sukoba.

Veliki imam Al Tayeb istakao je da Al Azhar ostaje opredijeljen promoviranju univerzalnih vrijednosti mira i razumijevanja te ocijenio Bosnu i Hercegovinu kao primjer društva koje njeguje suživot i međureligijski dijalog.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...