Društvo
PROFESOR KRIVIČNOG PRAVA GORAN ŠIMIĆ: "Koliko god ih negirali, sudske presude ostaju trajne činjenice"
26. Nov. 20210
"Kako je izvjesnost kažnjavanja mala, tako i oni koji ga krše misle da neće odgovarati", kaže Šimić.
Vijesti
21. Jan. 2026 21. Jan. 2026
0
Svako malo u dijelovima BiH se glorificiraju ratni zločini i zločinci. Pripadnik četničkog pokreta iz Srbije, Brane Stanivuković je prije nekoliko dana svjesno provocirao ispred Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari noseći na glavi šajkaču s kokardom. On je vrijeđao, fotografisao se, govorio da je "sve srpska zemlja".
Na ovu sramotnu provokaciju reagirao je Ćamil Duraković, potpredsjednik RS-a rekavši da to nije incident, već direktna provokacija za žrtve genocida, njihove porodice ali i za sve one koji čuvaju sjećanje na ubijene Bošnjake.
Goran Šimić, stručnjak za krivično pravo, međunarodno krivično pravo i tranzicijsku pravdu povodom ovog slučaja u Srebrenici na mreži X je napisao: “Ako je u društvu izvjesnost kažnjavanja za kršenje pravila mala, ljudi se neće ustručavati da to i čine.”
Podsjetimo, nekadašnji visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko donio je odluku koja se odnosi na dopune Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine kojima se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida. Ako je kazneno djelo počinjeno na način kojim se može poremetiti javni red i mir ili je prijeteće, zlostavljajuće ili uvredljivo, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od najmanje tri godine, navodi se, između ostaloga, u ovoj odluci.
Šimić za “SB” kaže da zakon postoji, a postoje i oni koji bi ga trebali primjenjivati.
"Da su ga oni primjenjivali dosljedno, i do sada u zatvor poslali više desetaka osoba koje su ga kršile, danas bi bio mali broj onih koji bi se usudili da to učine, znajući da neko budno motri na njih", naglašava pravni stručnjak, te dodaje:
“Kako je to izostalo, još uvijek izostaje, zakon krši ko god želi, jer samo rijetki odgovaraju za njegovo kršenje. Kako je izvjesnost kažnjavanja mala, tako i oni koji ga krše misle da neće odgovarati, jer da sa velikom sigurnošću mogu računati da će biti kažnjeni, velika je vjerovatnoća da ga ne bi kršili.”
Udruženje žrtava i svjedoka genocida, Pokret majke enklave Srebrenica i Žepa, Udruženje žena Podrinja, Udruženje žena Srebrenice i Udruženje srebreničke majke, oglasili su se danas povodom ove provaokacije koja se dogodila u subotu ispred Memorijalnog centra u Potočarima.
Oni upozoravaju da se ovaj slučaj mora posmatrati u širem kontekstu sistemske i institucionalne nekažnjivosti u entitetu Republika Srpska.
“Stotine, pa i hiljade javnih negiranja genocida, veličanja ratnih zločinaca i otvorenih provokacija prema Bošnjacima godinama ostaju neprocesuirane. Istovremeno, zabilježene su stotine napada, prijetnji i oblika zastrašivanja, pa i ubistava povratnika u ovom entitetu, bez adekvatne reakcije nadležnih institucija. Takvo kontinuirano nepostupanje, selektivna primjena zakona i institucionalna zaštita počinilaca predstavljaju oblik državnog terora – sistemskog zastrašivanja jedne etničke i vjerske grupe s ciljem obeshrabrivanja povratka, gušenja slobode govora i trajnog održavanja atmosfere straha", naveli su.
Kako se može vidjeti na društvenim mrežama, Brane Stanivuković je ponosni pripadnik "Četinčkog pokreta Sremska Mitrovica" i bez problema veliča ratne zločine.
Uposlenici Memorijalnog centra su obavijestili Direkciju za koordinaciju policijskih tijela Bosne i Hercegovine, a ubrzo je na lice mjesta stigla i patrola Policijske stanice Srebrenica, pa je Stanivuković udaljen ispred Memorijalnog centra.
Memorijalni centar Srebrenica najoštrije osuđuje svaki vid provokacija, govora mržnje i negiranja dostojanstva žrtava genocida, te ostaje posvećen očuvanju kulture sjećanja, poštovanja i mira, uz saradnju s nadležnim institucijama u cilju zaštite dostojanstva ovog mjesta i svih koji ga posjećuju.
(S.G.)
Politika
JE LI NA POMOLU NOVA KRIZA VLASTI U TUZLANSKOM KANTONU: DF zahtjeva smjenu Vujovića?
Prije 6 min0
Mini market
DESETINE HILJADA POLOVNIH AUTOMOBILA UVEZENO U BiH: Veliki broj ih nema porijeklo
Prije 7 min0
Društvo
HITAN APEL: 15-godišnjem Darisu Dizdareviću do ponedjeljka potrebno je 248.000 eura za operaciju
Prije 8 min0
Evropa
SVIJET GLEDA U ŽENEVU: Hoće li novi ruski pregovarač donijeti proboj?
Prije 13 min0
Vijesti
PUTOVANJA SA BH. LIČNOM KARTOM PO REGIONU: Nemojte da vas zavara to što vam se dokument ne pečati, kontrole se provode...
11. Feb. 20260
Vijesti
HAOS U ZGRADI NA MARINDVORU: Čovićev zet Davorin Primorac stavio se iznad zakona, ignorisao zahtjeve za saslušanjem
11. Feb. 20260
Vijesti
OŠTRA PORUKA BIVŠEG VISOKOG PREDSTAVNIKA: "Prestanite čekati strance, sami sebi krojite sudbinu ili priznajte da nećete državu"
11. Feb. 20261
Vijesti
TROJKA I HDZ OPET IMAJU DOGOVOR: Donesena odluka o raspisivanju konkursa za izbor dvoje sudija Ustavnog suda BiH
11. Feb. 20262
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.