PREVOZNICI NASTAVLJAJU BLOKADU: "Niko osim Forte se nije udostojio čak ni da nas kontaktira"

S obzirom na to da dio njihovih zahtjeva podrazumijeva i odluke parlamenata, pozvali su i parlamentarne stranke, posebno stranke vladajuće koalicije na državnom i entitetskim nivoima, na razgovore o modelima i načinima ispunjenja navedenih zahtjeva.

  • Vijesti

  • 30. Jan. 2026  

  • 0

Konzorcijum Logistika Bosne i Hercegovine je u posljednjem svom oglašavanju pozdravio odluku Evropske unije da počne rješavati problem boravka, odnosno tranzita prijevoznika. Međutim, naglašavaju da time problem nije riješen i da im je jedini u susret izašao resorni ministar Edin Forto, prenosi Klix.ba.

"Pozdravljamo odluku Evropske komisije da posebnu pažnju posveti problemu ulaska i rada vozača teretnih vozila na prostoru Evropske unije. Ohrabrujuće je što su institucije EU prepoznale ovaj problem i napravile prvi značajan korak ka sistemskom rješavanju ulaska i boravka naših vozača u EU. U našim zahtjevima koje ponavljamo duži vremenski period tražili smo i tražimo da vlast u BiH s predstavnicima institucija EU pronađu sistemsko rješenje. Vjerujemo da je ovo put ka očekivanom, dugoročnom i sistemskom rješenju", kazali su.

U ponedjeljak, 26. januara 2026. godine su prijevoznici u regionu započeli blokadu graničnih prijelaza za teretni saobraćaj zbog problema koje imaju prilikom ulaska u EU. Blokada se, kako navode, nastavlja jer problem nije riješen.

"Evropska komisija najavila je da će 'tokom 2026. raditi na pronalaženju konkretnih zakonodavnih rješenja, uključujući mogućnost donošenja novih pravila koja bi važila u cijeloj Šengenskoj zoni'. Dakle, postojeće pravilo po kojem naši vozači ne mogu boraviti duže od 90 dana u šest mjeseci u EU i dalje je na snazi. Stoga od institucija vlasti BiH, prije svega Vijeća ministara BiH i državnih resornih ministarstava, tražimo da intenziviraju aktivnosti kako bi s predstavnicima institucija EU pronašli privremeno rješenje koje će odmah stupiti na snagu i primjenjivati se do usvajanja sistemskog rješenja koje je najavila Evropska komisija", naveli su u saopćenju.

Proteste, zajedno s kolegama iz Srbije, nastavljaju dok se ne riješi problem boravka i rada vozača u zemljama EU, odnosno dok se ne promijeni važeće pravilo 90/180 dana.

Ranije su često kritikovali državnog ministra komunikacija i prometa Edina Fortu da ne rješava adekvatno njihove probleme, no sada su ga jedinog pohvalili u odnosu na ostale nadležne za ovo pitanje.

"Unatoč našim, više puta javno ponovljenim pozivima za pregovore, predstavnici vlasti u Bosni i Hercegovini nastavljaju s ignorisanjem naših zahtjeva. Ovo je pitanje kojim bi se trebali baviti Predsjedništvo BiH, odnosno članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić, Denis Bećirović i Željka Cvijanović, zatim predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković te entitetski premijeri Nermin Nikšić i Savo Minić. Niko od njih, izuzev Edina Forte, ministra prometa i komunikacija BiH koji nas je pozvao na razgovore, nije se udostojio čak ni da nas kontaktira, pita šta želimo i kako možemo riješiti naše probleme", poručili su.

Oni naglašavaju da, osim zahtjeva koji se odnose na promjenu pravila za ulazak u EU, zahtjevaju i nekoliko stvari od domaćih vlasti.

"Kao što smo u više navrata ponovili, osim zahtjeva koji se odnosi na promjenu pravila o boravku i radu u EU, za sve ostale naše zahtjeve nadležne su domaće vlasti, a posebno vlade entiteta. Zato insistiramo na razgovorima s predsjednikom Vlade Federacije BiH Nerminom Nikšićem i predsjednikom Vlade Republike Srpske Savom Minićem, koji mogu, ukoliko postoji minimum dobre volje i želje da se pomogne privrednoj grani koja zapošljava oko 47.000 radnika, riješiti naše zahtjeve o povratu dijela akcize na gorivo, po uzoru na države regiona i EU, hitnom zaključivanju sporazuma sa zemljama EU o povratu PDV-a, popustu na putarinu u iznosu od 50 posto za korištenje autoputeva u cijeloj BiH i smanjenju bespotrebnog zadržavanja kamiona na graničnim prijelazima i carinskim terminalima", navedeno je iz Konzorcija.

S obzirom na to da dio njihovih zahtjeva podrazumijeva i odluke parlamenata, pozvali su i parlamentarne stranke, posebno stranke vladajuće koalicije na državnom i entitetskim nivoima, na razgovore o modelima i načinima ispunjenja navedenih zahtjeva.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...